Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Najlepší partner na leto? Praktická čítačka kníh. Pozrite si naše tipy

Najlepší partner na leto? Praktická čítačka kníh. Pozrite si naše tipy
Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Najlepší partner na leto? Praktická čítačka kníh. Pozrite si naše tipy
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Milovníci kníh si svoju vášeň radi berú všade so sebou. Bez ohľadu na ročné obdobie, bez ohľadu na počasie. Tlačené slovo má svoje čaro, to však zachovávajú vo veľkej miere aj elektronické čítačky kníh vďaka e-papieru.

Je pravda, že knihy sa dajú čítať aj na tabletoch, či dokonca na smartfónoch. V letnom období, keď sa snažíte byť väčšinu času na čerstvom vzduchu to ale nie je dobrý nápad. Na ich displejoch totiž neuvidíte takmer nič a zariadenia sa vám veľmi rýchlo vybijú. Riešenie je jednoduché – elektronická čítačka kníh.

Zdroj | Amazon

Čítačky s elektronickým atramentom, E-Ink displejom, vydržia na jedno nabitie dlhé mesiace. Ich výdrž sa uvádza v počte otočených strán. Bežne sa pohybuje medzi 10 až 20-tisíc otočeniami, čo predstavuje 20 až 40 päťstostranových kníh! LCD a OLED displeje sú energeticky oveľa náročnejšie.

Aká je nevýhoda čítačiek? Knihy si musíte nanovo kupovať v digitálnom formáte, to, že ste majiteľom papierového vydania vám nijako nepomôže. Jedine, že by ste si knihu odskenovali, opravili chyby vzniknuté OCR prevodom a exportovali ju do požadovaného formátu. Priznám sa, že takto som si „vyrobil“ niekoľko kníh, ktoré sa nedajú kúpiť v digitálnom vydaní.

Zdroj | Pixabay

Mimochodom, e-knihy nie sú distribuované v jednom formáte. Bežné formáty pre elektronické knihy sú EPUB, MOBI ale aj známe PDF, DOC, DOCX, TXT. Okrem toho, niektorí distribútori používajú DRM (Digital Rights Management), systém ochrany autorských práv brániaci ich voľnému šíreniu a kopírovaniu.

Čítačky kníh sú zoradené podľa ceny, začíname najlacnejšími.

PocketBook 628 Touch Lux 5

Zdroj | PocketBook

Prečo kúpiť?

Čítačka má podsvietený 6-palcový dotykový E-Ink displej s rozlíšením 1 024 × 758 px. Bezdrôtovú konektivitu zabezpečuje Wi-Fi a Bluetooth, interná pamäť má 8 GB, rozšíriť ju pomôžete pomocou microSD kariet. Zariadenie podporuje formáty PDF, MOBI, EPUB, DOC, FB2, HTML, DOCX, PRC, TXT, RTF, používateľské rozhranie je aj v slovenskej verzii. PocketBook 628 Touch Lux 5 má 108 x 162 x 8 mm a 155 gramov.

Prečo nekúpiť?

Nabíja sa cez zastaralý microUSB port, v prípade potreby nemusíte mať poruke potrebný kábel. Čítačka nie je vodeodolná.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

C-Tech Lexis II

Zdroj | C-Tech

Prečo kúpiť?

Čítačka e-kníh má podsvietený 6-palcový HD Carta displej s elektronickým atramentom a rozlíšením 1 024 x 768 px. Bezdrôtovú konektivitu zabezpečuje Wi-Fi, interná pamäť má 8 GB, rozšíriť ju môžete pomocou microSD kariet o max. 32 GB. Zariadenie podporuje formáty PDF, EPUB, TXT, DJVU, HTML, RTF, FB2, DOC, MOBI, CHM. C-Tech Lexis II má 117 x 171 x 9 mm a 195 gramov.

Prečo nekúpiť?

Menej známy výrobca, zastaralý microUSB port, chýba Bluetooth.

Cena zariadenia je zhruba 120 eur.

Amazon Kindle Paperwhite 4 (2018)

Zdroj | Amazon

Prečo kúpiť?

Čítačka má podsvietený 6-palcový E-Ink displej s rozlíšením 1 448 x 1 072 px. O konektivitu sa stará Wi-Fi a Bluetooth. Interná pamäť má 8 GB. Kindle Paperwhite 4 podporuje formáty AZW, DOC, HTML, DOCX, PDF, MOBI, TXT a PDB. Zariadenie má 167 x 116  x 8 mm a 191 gramov a je vodeodolné.

Prečo nekúpiť?

Nemá slot na pamäťovú kartu, nabíja sa cez zastaralý microUSB port. Niektorým používateľom môže prekážať vypínač, ktoré je nelogicky umiestnený v dolnej časti zariadenia.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

Onyx Boox Nova 3

Zdroj | Onyx Boox

Prečo kúpiť?

Unikátna čítačka e-kníh, ktorá beží na Androide 10.0. Má 7,8-palcový podsvietený dotykový E-Ink displej s rozlíšením 1 872 × 1404 px. O bezdrôtovú konektivitu sa stará Bluetooth 5.0 a Wi-Fi 5. Onyx Boox Nova 3 podporuje formáty PDF, PPT, EPUB, TXT, DJVU, HTML, RTF, FB2, DOC, MOBI a CHM, používateľské rozhranie je aj v slovenskej verzii. Nabíja a synchronizuje sa cez USB-C port. Zariadenie má 197 x 137  x 8 mm a 265 gramov.

Prečo nekúpiť?

Vyššia cena, vzhľadom na veľkosť displeja aj vyššia hmotnosť. Nemá slot na pamäťovú kartu. Ani tento model nie je vodeodolný.

Cena zariadenia je zhruba 330 eur.