Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Najinovatívnejšie slúchadlá na svete sú Sony LinkBuds

Najinovatívnejšie slúchadlá na svete sú Sony LinkBuds
Richard Pliešovský
Najinovatívnejšie slúchadlá na svete sú Sony LinkBuds
89 %
Slúchadlá prešli za posledné roky obrovskú cestu. Z bežného káblového audio doplnku sa z nich stali trendové štuplíky či kôstky, ktoré sú častokrát menej viditeľné ako tie, ktoré používa tajná služba. Takže sa mohlo zdať, že všetko podstatné už bolo vymyslené - dizajnovo i funkciami. Chyba lávky. Sony totiž predstavilo revolučný model LinkBuds.

Výhody

  • Nie ste izolovaní od okolia
  • Odolnosť voči vode
  • Kompaktné nabíjacie puzdro

Nevýhody

  • Slabšie basy
  • Chýba filter hluku
  • Cena

Počas predstavenia som nechápavo krútil hlavou a nevedel si dosť dobre predstaviť, ako bude táto podivná novinka fungovať. Výrobca tvrdil, že slúchadlá prepájajú online a offline svet. Odvážne tvrdenie. Teda dovtedy, kým si ich nevložíte do uší.

Už na prvý pohľad majú odlišný dizajn. Tam, kde sa zvyčajne nachádza centrum slúchadiel – menič, vidíme veľký otvor. Tento prstencový tvar je zboku pripevnený k malému púčiku. V ňom sa nachádza elektronika a nevyhnutná batéria.

Slúchadlá sa do uši nasadia jednouchým gestom a držia veľmi dobre. Ak by ste ale mali problém s ich vypadávaním, resp. tlačením, v balení nájdete 5 párov ďalších krídelok. Počas počúvaní máte spočiatku zaujímavý pocit, akoby ste hudbu vnímali z okolia a nie zo slúchadiel.

Podobne ako model WF-1000XM4, aj LinkBuds majú procesor V1. Využíva sa na redukciu šumu v mikrofónoch. Sony využíva strojové učenie a vzorky viac ako 500 miliónov hlasov na potlačenie nežiaduceho okolitého hluku. A viete čo? Je to naozaj aj počuť. Počas telefonátov z hlučného okolia bol môj hlas zrozumiteľný, bez rušivého pozadia.

Pri počúvaní hudby v exteriéri som ocenil ďalšiu funkciu. Adaptive Volume Control vie automaticky upraviť hlasitosť zvuku podľa toho, v akom hlučnom prostredí som sa nachádzal. Keď som venčil psíka v tichom parku hrala hudba tichšie, ako o deň neskôr, keď som sa ocitol v hlučnom kúpalisku.

Zvuk majú na starosti 12 mm prstencové meniče. Hoci zvuk nie je vyslovene audiofilský, znie prekvapujúco dobre. Musíte však rátať so slabšími basovými tónmi, vďaka použitej konštrukcii znejú basy pomerne plocho. Bezdrôtový prenos zabezpečuje Bluetooth 5.2, podporuje univerzálne audio kodeky SBC a AAC, nechýba funkcia Fast Pair na rýchle spárovanie s Androidom a s Windows PC.

LinkBuds vám na jedno nabitie vydržia zhruba 5 hodín. Výrobca udáva 5,5 hodiny, pri nižšej hlasitosti by to nemal byť problém dosiahnuť. Puzdro vám dodá energiu na ďalších 12 hodín, takže bez potreby nabíjania môžete mať v ušiach spoločnosť celý deň (okrem spánku).

Čo sa mi páčilo

Slúchadlá sú príjemne malé a ľahké. Každé slúchadlo má 4 g, čo je hmotnosť, ktorú pri nosení nemáte šancu cítiť. Ich dizajn je navrhnutý tak, že naozaj neviete, či ich máte v uchu alebo nie. Ostávate v kontakte s okolím. A čo viac – ak začnete rozprávať, systém Speak-to-Chat automaticky pozastaví prehrávanie a vy počujete lepšie nielen seba, ale aj ostatných. V aplikácii si nastavíte akú dlhú dobo pauzy.

Vynikajúce je ovládanie. Časy, keď si museli ťukať, či posúvať prst po slúchadlách sú preč, teraz vám podobné gesto stačí urobiť v okolí ucha. Technológia Wide Area Tap funguje mimoriadne dobre a spoľahlivo. Vy sa tak nemusíte báť, že vďaka nepresnému dotyku vypadne slúchadlo na zem. Dvojitým alebo trojitým poklepaním pred ľavým či pravým uchom si zvolíte v aplikáciu funkciu akú potrebujete, samotných slúchadiel sa pritom nemusíte vôbec dotýkať.

Sony pokračuje v produkcii výrobkov s čo najmenším vplyvom na prírodu. Slúchadlá a puzdro sú vyrobené z recyklovaného plastu, samotné balenie neobsahuje žiadne plasty.

Páčilo sa mi tiež, že Sony tentokrát nepoužilo podivný názov evokujúci skôr neprelomiteľné heslo, ako názov zariadenia, ale ľubozvučné LinkBuds. Len tak ďalej aj pri inej technike, priatelia zo Sony!

Čo by mohlo byť lepšie

Ako som spomínal, od LinkBuds neočakávajte špičkový zvuk, to však ani nebol zámer konštruktérov. Dnes je k dispozícii množstvo audio obsahu, ktorého účelom nie je priniesť verné audio, ale skôr zábavu, či informácie. Podcasty, audioknihy, učebnice a v neposlednej rade audio/video čety. Kto má rád kvalitnú hudbu, bude musieť počítať s ešte jedným modelom slúchadiel.

Oficiálna cena Sony LinkBuds je 199 eur, každý si musí sám vyhodnotiť, či sa mu táto investícia oplatí.

Sklamalo ma, že puzdro nepodporuje bezdrôtové nabíjanie. Vzhľadom na kategóriu, do ktorej slúchadlá patria, by im táto funkcia určite nemala chýbať.

Záver

Ak sa zmierite, že tento model nie je určený pre audiofilov a milovníkov verného zvuku, môžete začať nad nimi uvažovať. Slúchadlá nájdu totiž veľké uplatnenie všade tam, kde je potrebné nestratiť kontakt s okolím – doma, v práci, či pri športe. Práve športovcov poteší odolnosť voči potu a striekajúcej vode (IPX4).

Sony LinkBuds prinášajú netradičný dizajn, zaujímavé funkcie a nevšedné ovládanie. Uplatnia sa v modernom živote, kde je častokrát lepšie nasadiť si slúchadlá a konzumovať obsah bez toho, aby ste rušili ostnatých bez toho, aby ste nestratili kontakt s okolím. Na výber sú v dvoch farbách, v bielej, alebo v šedej.

Slúchadlá Sony LinkBuds prinášajú zaujímavé inovácie a preto získavajú cenu TECHBOX Tip Inovácia.

Sony LinkBuds si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Aktualizované: 17. 11. 2022 vyšla praktická softvérová aktualizácia, ktorá pridáva funkciu Multipoint connect, teda možnosť pripojenia slúchadiel k dvom zariadeniam zároveň.