Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Tesla v roku 2021 oslabila, do popredia sa dostali celkom iní výrobcovia

Tesla v roku 2021 oslabila, do popredia sa dostali celkom iní výrobcovia
Zdroj | Tesla
Michal Sobek
Tesla v roku 2021 oslabila, do popredia sa dostali celkom iní výrobcovia
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Automobilka Tesla začala elektromobily dávať do povedomia bežných ľudí a mnoho automobiliek sa inšpirovalo práve u nej. Neprestáva ohurovať, za čo vďačí napríklad aj modelu Cybertruck. Nevídaný dizajn a šialený výkon. Zisťujeme, že vás články o Tesle bavia menej a radi čítate aj o iných výrobcoch elektromobilov. Prinášame vám  prehľad 10 najčítanejších článkov o automobilke Tesla na TECHBOX.sk.

Všimli sme si tiež, že automobilka Tesla nie je pre vás už taká zaujímavá ako kedysi a dávate priestor aj ostatným automobilkám, ktoré chcú elektrifikovať dopravu. V prvej 500-ke najčítanejších článkov sme našli len pár, ktoré sa týkajú priamo Tesly a preto sme museli prejsť ďalšiu stovku článkov, aby sme ich pre vás našli. Sme radi, že čítate aj naše recenzie elektromobilov. Vidíme, že to robíme dobre a v roku 2022 sa môžete tešiť na ďalšie naše testy.

Zdroj | Tesla

V roku 2021 prišli na trh desiatky elektromobilov od rôznych značiek a zahanbiť sa nenechávajú ani Číňania, ktorí svojimi modelmi chcú zaujať aj európsky trh. Trhu učíte prospieva, ak majú ľudia čo najväčší výber. Určite si nenechajte ujsť aj prehľad 10 najčítanejších článkov o elektromobiloch na TECHBOX.sk za rok 2021.

Pozrite si

10 najčítanejších článkov o elektromobiloch na TECHBOX.sk

1. Elon Musk „tajným plánom“ valcuje konkurenciu

Elon Musk, vďaka svojej spoločnosti SpaceX nazývaný aj „raketový muž“, má za sebou závratnú, vskutku raketovú kariéru. Stojí za extrémne úspešnými firmami Tesla (pôvodne Tesla Motors), SpaceX, ale dobrý drive majú aj The Boring Company, OpenAI, alebo Neuralink. Prudký rast ceny akcií spoločnosti Tesla v minulom roku vyniesol Muska na piedestál najbohatšieho muža planéty.

Zdroj | Tesla

2. 167 elektromobilov, ich dojazd a spotreba podľa EPA. Tesla prišla o trón!

Po pol roku sme sa opäť pozreli na tabuľky americkej organizácie EPA, ktorá otestovala ďalšie elektromobily. Aby sme boli presní, bolo ich 30! Vďaka tomu sme mohli opätovne rozšíriť pôvodný zoznam 137 elektromobilov z jari tohto roka o mnohé ďalšie modely. Drží si prvenstvo v dojazde stále Tesla? Nie!

Zdroj | Tesla

3. Hacker ukázal, ako vidí Tesla priestor pomocou kamier a neurónovej siete

Tesla prednedávnom upustila od využívania radarov na snímanie hĺbky priestoru a pre svoje autonómne riadenie sa rozhodla využívať výhradne kamery a komplexnú neurónovú sieť. Hacker teraz ukázal, ako reálne Tesla vidí vozovku a svoje okolie v praxi.

4. Tesla uvádza vlastný solárny invertor

Tesla ponúka vlastné solárne riešenia už od akvizície spoločnosti SolarCity v roku 2016 a dnes popri solárnych paneloch propaguje hlavne ich sofistikovanú verziu v podobe fotovoltaickej strešnej krytiny. Takéto solárne škridle sú výhodné najmä pri novostavbách, alebo pri generálnej rekonštrukcii strechy.

5. Tesla vynovila Model S, má hranatý volant, hernú konzolu a viac ako 1 100 koní!

Tesla počas ohlásenia kvartálnych finančných výsledkov ukázala aj vynovený Model S, ktorý vo verzii Plaid+ ponúkne viac ako 1 100 koní a hranatý volant. Po prvýkrát v histórii bude mať Model S hlavný displej na šírku, v štýle Modelu 3 či Modelu Y.

Zdroj | Tesla

6. Tesla postaví na Slovensku už piaty Supercharger, pomôže pri ceste do Košíc

Americká Tesla postaví na Slovensku už svoju piatu nabíjaciu stanicu Supercharger. Stáť bude v Trenčíne čo výrazne pomôže majiteľom elektromobilov pri ceste cez celé Slovensko. Najbližšia stanica z Bratislavy je totiž až Demänovej pri Liptovskom Mikuláši!

7. Buď Tesly vidia duchov, alebo ich Autopilot obsahuje závažnú chybu

Aj keď má Tesla ambíciu v najbližších rokoch do svojich áut implementovať plne autonómne riadenie, celkom zjavne má ešte stále problémy aj so základnými asistenčnými systémami. Majitelia po celom svete sa sťažujú, že ich Tesly bezdôvodne brzdia a tým ohrozujú nielen samotnú posádku, aj autá za nimi.

8. Tesla umelo znižovala kapacitu a nabíjanie, musí zaplatiť 13 350 € každému

Tesla má na krku pomerne veľký problém, ktorý sa môže stať precedensom pre celý svet. Ešte v roku 2019 portál Electrek informoval o tom, že viacerí majitelia Tesla Model S a Model X po dvoch aktualizáciách spozorovali pokles dojazdu i výkonu nabíjania. Po dvoch rokoch to potvrdili aj súdy a Tesla musí zaplatiť odškodné tridsiatke poškodených.

9. Solárne strechy Tesla sa postupne presadzujú. Pomôže im aj zvýšený výkon

Fotovoltaické krytiny, ktoré Tesla vyvinula pre solárne strechy, spájajú estetiku s funkčnosťou, ale zrejme kvôli vyšším nákladom zatiaľ nepredstavujú taký žiadaný produkt, ako iné nápady Elona Muska – elektromobily, záložné batérie, či rakety a kozmické lode.

Zdroj | Tesla

10. Panasonic má Li-ion batériu novej generácie, použije ju Tesla

Japonská spoločnosť Panasonic sa zaoberá výrobou batérií už 90 rokov od roku 1931. Prvé Li-ion články (typu 1865) pre elektromobily dodáva od roku 2006 hlavne pre Teslu, ale Li-ion batérie vyrába už od roku 1993. Odvtedy sa zdokonaľovaním technológie a vývojom materiálov pre anódy, aj katódy a vylepšovaním konštrukcie článkov podarilo zvýšiť energetickú hustotu trojnásobne.