Na slovenských školách sa vo veľkom programuje a to nielen na informatike!

ZDROJ | Telekom

Moderným svetom doslova hýbu technológie a výhodu v ňom majú tí, ktorí vedia využívať ich potenciál naplno. V učebných osnovách už dnes popri bežných predmetoch preto nesmú chýbať ani hodiny informatiky, ktoré šikovné počítače micro:bit posunuli za posledných 18 mesiacov na celkom novú úroveň.

Každé dieťa, učiteľ a aj rodič vie, že tie najpoučnejšie a najzaujímavejšie hodiny, školenia a lekcie sú tie, na ktorých sa teória stretne s praxou. Ako však v školskom prostredí spojiť teóriu a prax pri výučbe informatiky tak, aby boli tieto hodiny interaktívne, hravé a zaujímavé? Tu do hry vstupujú micro:bity.

Micro:bit je malá obvodová doska o veľkosti dlane, ktorá už sama o sebe obsahuje množstvo komponentov a senzorov od LED svetiel cez digitálny kompas až po technológiu Bluetooth LE. Pripojiť k nej navyše možno ďalšie zariadenia, vďaka ktorým môže byť micro:bit schopný napr. detegovať svetlo, prehrávať hudbu či pohybovať mechanickým príslušenstvom, či vlastným robotickým telom.

Fantázii sa medze nekladú a hranicou pre študentov dokonca nie je ani (ne)znalosť programovacích jazykov. Príkazy a programy pre micro:bity sa totiž dajú tvoriť jednoducho cez predpripravené bloky, ktoré jednoducho stačí správne poukladať. Pre vyššie ročníky a skúsenejších študentov je micro:bit pripravený aj na príkazy napísané v jazykoch Python a Scratch.

Aby malo možnosť študovať informatiku pomocou micro:bitov čo najviac študentov na Slovensku, spustil Telekom v septembri 2020 program ENTER. Za posledných 18 mesiacov sa doň zapojilo už takmer 570 škôl, ktorým v dvoch grantových výzvach operátor prerozdelil už viac ako 390-tisíc eur určených práve na nákup micro:bitov.

Pri hardvéri to však samozrejme celé iba začína. Telekom v spolupráci s partnermi Aj Ty v IT a Učíme s hardvérom pravidelne organizuje workshopy pre učiteľov a pripravuje vzdelávacie materiály a podklady na hodiny informatiky. Za posledný rok a pol sa im podarilo vyškoliť 600 učiteľov, ktorí dokopy za asistencie micro:bitov odučili už 54-tisíc žiakov základných a stredných škôl.

Micro:bity si za tento čas našli svoje pevné miesto na hodinách informatiky, no študenti sa vďaka nim naučili využívať technológie aj v iných oblastiach. Z hodiny biológie, na ktorej sa študenti oboznámili s novými rastlinami, tak môžu plynule prejsť na hodinu informatiky, na ktorej môžu spoločne pracovať na tom, ako môžu micro:bity využiť napr. na ich automatizované zalievanie či kontrolu, či majú tieto rastliny k dispozícii ideálnu teplotu a množstvo svetla počas dňa.

V prieskume organizácie Učíme s hardvérom až 97 % učiteľov uviedlo, že micro:bity dokážu žiakov motivovať k programovaniu a technológiám a až 95 % učiteľov skonštatovalo, že im program ENTER pomohol učiť žiakov používať programovanie na kreatívne riešenie problémov. Až 82 % učiteľov informatiky dokonca uviedlo, že si micro:bity všimli aj učitelia iných predmetov.

ZDROJ | Nadačný fond Telekom

Telekom pokračuje v rozvíjaní programu ENTER a na tento rok má naplánovaných ďalších 65 micro:bit workshopov pre žiakov, ktoré v spolupráci s Aj ty v IT a Slovak Fashion Council doplní o špeciálny bezplatný workshop zameraný na prácu s e-textíliami organizovaný v priestoroch Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (STU).

Posúvať vpred svoje digitálne zručnosti prostredníctvom projektu ENTER napokon nebudú mať iba žiaci a učitelia. Telekom v rámci grantového programu „Zrelí na dobu digitálnu“ prerozdelil 50-tisíc eur neziskovým organizáciám na 17 úspešných projektov, ktoré sú zamerané na rozvoj digitálnych zručností u seniorov.

Ak chcete micro:bity spoznať naživo aj vy, určite vám odporúčame návštevu bratislavského Zážitkového centra vedy Aurélium. Jeho súčasťou sa totiž nedávno stali nové micro:bit exponáty, prostredníctvom ktorých môžete spoločne s deťmi zistiť, ako funguje miešanie RGB farieb, ako funguje merač rýchlosti na bicykli a ako môže vyzerať vzdialená komunikácia cez morzeovku.

ZDROJ | Telekom

Aurélium sa zároveň v priebehu tohto roka stane miestom konania desiatok workshopov a školení, ako aj vyhodnotenia ENTER Olympiády v programovaní s micro:bitmi. Vyhlasovanie víťazov následne prebehne v júni.

ZdrojENTER

Komentáre k článku