Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Na Slovensku vznikla televízia Folklorika, venovať sa bude našim zvykom

Na Slovensku vznikla televízia Folklorika, venovať sa bude našim zvykom
Števo Porubský
Na Slovensku vznikla televízia Folklorika, venovať sa bude našim zvykom

Slovak Telekom po tom, čo program Zem spieva zažil obrovský úspech vytvoril v spolupráci s režisérom Petrom Ňuňézom a ďalšími partnermi vlastnú, exkluzívnu a hlavne slovenskú televíznu stanicu Folklorika. Tá štartuje už v piatok, 1. júna.

Folklorika bude už 8. televíznym kanálom, ktorý je dostupný exkluzívne iba pre zákazníkov TV služby Magio. Niekoľko programov DIGI Sportu, Ťuki TV a Magio infokanálu tak doplní kanál, ktorý tu doteraz nikdy nebol. Operátor si od neho sľubuje veľa.

„Sme veľmi radi, že v spolupráci s partnermi môžeme priniesť zákazníkom Magia ďalší jedinečný a tentoraz veľmi lokálny obsah, ktorý inde nenájdu, v tom najkrajšom televíznom spracovaní. Veríme, že tento pomerne netradičný formát bude mať úspech u veľkej časti divákov,“ skonštatoval manažér vývoja televíznych služieb Telekomu Andrej Miklánek.

Základom Folkloriky bude vraj prúd hudby a tanca, ktorý sa bude striedať s blokmi pravidelných relácií. Všetko bude pritom vo vlastnej réžii a bez reklám počas relácií.

Folklorika chce prinášať divákom 24 hodín denne a 7 dní v týždni to najlepšie zo slovenského folklóru.

„Teším sa, že cesta, na ktorú som sa ja osobne dostal vďaka programu „Zem spieva“, pokračuje týmto spôsobom. Pôvodne tento projekt vznikol ako projekt pre Vojvodinských Slovákov a ja som šťastný, že vďaka Magiu a Telekomu oň nebudú ukrátení ani slovenskí diváci. Bola by to škoda, slovenský folklór je úžasný a na kanáli Folklorika nič iné ako folklór neuvidíte. Takže je logicky úžasný tiež.“ uviedol producent a režisér Peter Ňuňéz z produkčnej spoločnosti NUNEZ NFE.

Vlastné relácie budú prinášať pohľady na folklórne zvyky nielen na Slovensku, ale aj Slovákov žijúcich v zahraničí. Tým dolnozemským, v Srbsku, bude venovaná samostatná relácia Vojvodina.

Vlastné programové relácie kanála Folklorika:

POD JEDNOU STRECHOU: Relácia bude venovaná festivalom ako Východná, Ozveny staroslovienčiny pod Kráľovou Hoľou, Hontianska paráda, Jánošíkove dni, Medzinárodný folklórny festival Myjava, Zamagurské folklórne slávnosti, Zemplínske slávnosti…

NOSITELIA TRADÍCII A SLOVNÍK NÁREČIA: Profily nositeľov tradícii, staručkých pamätníkov, ktorí nádherne spievajú, hrajú, tancujú… .pôvodne, tradične, tak ako kedysi…

VOJVODINA: Sú miesta, kde si Slováci aj napriek diaľke zachovávajú svoj jazyk, kultúru aj národné povedomie. Autonómny kraj Vojvodina, dnes súčasť Srbska, je jedným z miest, kam sa v minulosti uchýlili tisíce Slovákov a žijú tam dodnes.

DO SKOKU S DEŤMI: Aj dnešné deti žijú folklórom. V programe venovanom práve im zaznejú detské hry, pásma, piesne, tance, riekanky a iné zábavky.

KROJE NA SLOVENSKU: Od hlavy po päty v tradícii. Jednou z najvýraznejších súčastí ľudovej kultúry je kroj. Kroj nesie príbehy našich predkov, našu históriu, našu tradíciu.

MALÁ VEĽKÁ KRAJINA: Hudobné pásma vždy jednej oblasti, regiónu.

PRI MUZIKE: Piesne, tance a muzika tradičného folklóru, ale aj folklór spracovaný novodobo.

NA POLI SO STARÝM OTCOM: Príslovia, ľudové múdrosti a pranostiky vznikali na základe dlhodobého pozorovania prírodných javov a mali zvyčajne poučujúci charakter. Ako vyzeral rok v záhradách, na poliach a roliach našich predkov ?

SVETOVÉ SLOVENSKO: Viete, čo nenájdete nikde inde iba na Slovensku?

TRADIČNÁ KUCHYŇA: Vráťme sa do kuchýň starých materí a naučte sa spolu s nami variť tak, ako sa varievalo a vypekalo kedysi. Tradične, chutne a poctivo.

ŠKOLA TANCA: Vraj aj drevo sa naučí tancovať, ak má dobrého učiteľa.

DOBRÉ RÁNO S FOLKLORIKOU: Ľudové piesne k víkendovej pohode…

SLOVÁCI V SRBSKU: Portréty Slovákov žijúcich v Srbsku, ich vášne, žiale, radosti, smútky… ich život na Dolnej zemi. Kam patria a ako sa cítia?

DREVENÉ CHRÁMY: Sú skvostom ľudovej kultúry. Na Slovensku máme hneď niekoľko takýchto skvostov.

FOLKLÓRNE PREDSTAVENIA: Jedinečné predstavenia folklórnych súborov a skupín. Príbehy ukryté v piesni, tanci a hudbe.

FOLKLORIKA V NOCI: Výber ľudových piesní, tancov a hudby, ktoré potešia aj nočné sovy.

Stanica Folklorika odštartuje vysielanie už v piatok 1. júna, dostupná bude v základných balíčkoch pre všetkých zákazníkov Magia automaticky a bezplatne.