Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Na Slovensku rastie počet platieb mobilnými telefónmi

Na Slovensku rastie počet platieb mobilnými telefónmi
Michal Spiegel
Na Slovensku rastie počet platieb mobilnými telefónmi

Na Slovensku za posledné obdobie prudko vzrástol počet používateľov platby mobilom. Vyplýva to z prieskumu Slovenskej bankovej asociácie.

Tento rok služba Apple Pay dovŕšila podporu pre slovenské banky, ktorá začala minulý rok. Môžete tak platiť iPhonom v 12 najväčších bankách, ktoré fungujú na Slovensku. Patria sem Tatra Banka, mBank, Slovenská sporiteľňa, J&T Banka, 365.bank, Poštová Banka, Fio Banka, UniCredit Bank, Prima Banka, VÚB, OTP Banka a ČSOB.

Pozrite si

Apple Pay vs Google Pay? Rozdiely takmer nie sú!

Podobnú podporu má aj Google Pay služba, ktorá je tiež dostupná pre množstvo slovenských e-shopov. Rastúca podpora týchto služieb platenia mali pravdepodobne dopad aj na zvýšenie počtu používateľov. Každému sa predsa jednoduchšie platí smartfónom či smart hodinkami ako by musel neustále vyťahovať peňaženku s kartami.

Podľa výsledkov prieskumu Slovenskej bankovej asociácie sa za tretí štvrťrok 2020 uskutočnilo na Slovensku 10 991 955 platieb smartfónom. Pre porovnanie v rovnakom štvrťroku v roku 2019 to bolo 6 559 118 platieb.

Z celkového počtu transakcií platobnými kartami, ktorých bolo v treťom štvrťroku 2020 vykonaných 175 817 726 ide o 6,2 % platieb vykonaných cez smartfón či hodinky. Do týchto platieb sú zarátané všetky debetné, kreditné aj predplatné karty.

Čo sa týka konkrétnych čísel, hodnota platieb vykonaná v treťom štvrťroku 2020 cez služby Google Pay a Apple Pay dosiahla 219 339 396 €.

Zdroj | Slovenská sporiteľňa
Pozrite si

12 bánk na Slovensku, ktoré podporujú Apple Pay

Môžeme očakávať aj ďalší nárast týchto čísel, keďže čoraz viac ľudí si zvyká na tento spôsob platby, keďže je rýchlejší a efektívnejší.

Treba tiež dodať, že takýto spôsob platenia je bezpečnejší aj v súčasnej situácii, kedy je kontakt s hotovosťou lepšie minimalizovať.