Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Na Slovensku bude možné platiť kryptomenami cez smartfónové terminály

Na Slovensku bude možné platiť kryptomenami cez smartfónové terminály
Zdroj | GoCrypto
Michal Spiegel
Na Slovensku bude možné platiť kryptomenami cez smartfónové terminály
Zdroj | GoCrypto
Zdroj | GoCrypto

Niektoré slovenské prevádzky prijímajú platbu kryptomenami, no ide o zanedbateľné množstvo. To chce zmeniť firma Global Payments, ktorá na Slovensku spúšťa podporu kryptomien na ich termináloch.

Nejde však o klasické platobné terminály, ale o mobilnú aplikáciu GP tom, ktorú je možné nainštalovať na Android smartfóny a cez QR kódy platiť.

Samotnú službu prijímania kryptomien zabezpečuje slovinská spoločnosť GoCrypto, ktorá je jedným z lídrov na trhu s kryptomenami.

Zdroj | Go Crypto
Pozrite si

Najväčšia brazílska investičná banka umožní klientom nákup kryptomien

Aby mohli majitelia firiem začať prijímať kryptomeny, stačí, aby si stiahli aplikáciu a podpísali zmluvu s Global Payments. iOS aplikácia je taktiež v pláne, no kvôli schvaľovacím procesom v Apple zatiaľ nie je dostupná.

Čo sa týka zákazníkov, ktorí by chceli za tovar zaplatiť svojimi kryptomenami, stačí, aby mali nainštaovanú niektorú z podporovaných penaženiek a načítali QR kód. V súčasnosti sú podporované peňaženky Elly, Bitcoin.com a tiež globálne rozšírená služba Binance. Okrem Bitcoinu tak môžete platiť ďalšími desiatkami kryptomien, ktoré sú na týchto burzách podporované.

Po naskenovaní QR kódu sa obchodník môže rozhodnúť, či prijme platbu v kryptomene alebo v eurách. Pokiaľ napríklad prijme platbu v kryptomene, môže si takýmto spôsobom šetriť bokom úspory v kryptomenách, ktoré vďaka vysokej volatilite môžu prudko rásť ale samozrejme aj klesať.

Riešenie je ideálne pre malých podnikateľov, ktorí chcú rozšíriť možnosti prijímania platieb a zatraktívniť svoju prevádzku pre kryptonadšencov. Okrem reštaurácií či obchodov, je služba platenia kryptomenami vhodná aj pre kuriérov či taxikárov, ktorí takýmto spôsobom môžu prijímať platby priamo cez smartfón a nemusia so sebou nosiť terminál.

Zdroj | Binance

 

Pozrite si

Fumbi Algoritmus zjednodušilo investovanie do kryptomien

Aplikácia GP tom funguje na všetkých smartfónoch, ktoré bežia na operačnom systéme Android 8 a disponujú čipom NFC. Potvrdenie o  platbe je zasielané elektronicky.

Zdroj | GoCrypto

Cena transakcie je 1,25 % zo zaplatenej sumy. Tento poplatok však platí obchodník, nie zákazník. Pre porovnanie, poplatok pri bežných termináloch býva od 0,80 % do 1,99 % za transakciu. Navyše si musíte prirátať cenu za samotný terminál, ktorá sa môže vyšplhať na niekoľko desiatok až stoviek €. Takto máte terminál v smartfóne a jednoducho cez naskenovanie QR kódu zaplatíte svojimi kryptoúsporami.

Počas tlačovej konferencie sme boli svedkami aj prvej takejto platby, ktorá trvala iba niekoľko sekúnd. Samotná cena transakcie sa odvíja aj od aktuálnej hodnoty kryptomeny. Zodpovednosť za rozdiely v kurzoch má na starosti samotná spoločnosť Global Payments.