Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Na Slovensko prichádza český sharing automobilov HoppyGo, spustil registráciu

Na Slovensko prichádza český sharing automobilov HoppyGo, spustil registráciu
Zdroj | HoppyGo
Števo Porubský
Na Slovensko prichádza český sharing automobilov HoppyGo, spustil registráciu
Zdroj | HoppyGo
Zdroj | HoppyGo

Služba HoppyGo, ktorá v susednom Česku pôsobí už 5. rok a na konte má viac ako 100 000 registrovaných používateľov a vyše 2 300 vozidiel na požičanie. Služba je typu P2P, teda peer-to-peer, slúži iba na prepojenie majiteľov vozidiel s ľudmi, ktorí si chú vozidlo požičať. Po Poľsku služba prichádza aj na Slovensko. Aktuálne je spustená zatiaľ iba registrácia na vyskúšanie služby.

Zdroj | HoppyGo

HoppyGo je otvorená platforma na zdieľanie áut, ktorá je založená na koncepte peer-to-peer. Ten prepája majiteľov vozidiel s ľuďmi, ktorí potrebujú automobil požičať. Samozrejmosťou je mobilná appka, cez ktorú si používatelia vyhľadajú auto v okolí alebo v mieste, kam sa chystajú.

„Používatelia sa na Slovensku môžu tešiť na preverenú platformu, kde si môžu vyberať zo širokej ponuky áut všetkých značiek, či už chcú obytné auto na kemping, kabriolet na letné slnečné víkendy alebo model typu kombi s nízkou spotrebou na dlhšie trasy,“ uviedol Robin Švaříček, CEO HoppyGo.

Zdroj | HoppyGo

Na základe ich požiadaviek sa im zobrazia vozidlá k dispozícii či už na krátky čas – deň či dva, alebo aj na týždeň. Automobil sa prenajíma pritom iba na krátku vzdialenosť, v základnom poplatku je zahrnutý prenájom vozidla na 100 alebo 200 km na deň zdarma podľa dĺžky výpožičky. Čokoľvek nad túto hranicu je spoplatnené majiteľom nastavenou cenou za nadlimitný kilometer. Základná odporúčaná sadzba je 0,10 €/km.

Systém HoppyGo automaticky znižuje cenu na deň, pokiaľ sa jedná o prenájom na viac dní. 3-6 dní je zľava 20 %, 7-13 dní je zľava 30 %, 14 dní a viac je zľava 40 % a 30 dní a viac je zľava 50%. HoppyGo si pritom účtuje províziu vo výške 20% z celkového prenájmu.

Na druhej strane HoppyGo pomáha majiteľom vozidiel, aby si ich vozidlá mohli prenajať iba registrovaní používatelia a neboli tak vystavení zbytočnému riziku. Vozidlá v systéme HoppyGo sú pritom chránené havarijnym poistením, proti vandalizmu, živelným pohromám, sprenevere a krádeži.

HoppyGo sa chváli, že dnes už má viac ako 100 000 registrovaných používateľov a 1 400 prenajímateľov áut, ktorí dohromady požičiavajú vyše 2 300 vozidiel. „Na rozdiel od tradičného zdieľania automobilov neprináša koncept peer-to-peer do miest nové vozidlá, ale umožňuje lepšie využívať vozidlá, ktoré sú už vyrobené,“ tvrdí spoločnosť.

Zdroj | HoppyGo

Registrácia spustená

HoppyGo na Slovensku naplno otvorí zdieľanie áut tento rok na jar, teda už o pár týždňov. V prvej fáze sa môžu do platformy na Slovensku registrovať nielen používatelia, ale aj majitelia áut, ktorých zapojenie zabezpečí čo najširšiu ponuku vozidiel aj pokrytie jednotlivých miest. Zatiaľ bude k dispozícii iba Bratislava, no služba má rásť do celej republiky.

Zdroj | HoppyGo

HoppyGo spustila už registráciu, pričom prvých 500 registrovaných používateľov získa zľavový kupón vo výške 50 € (podľa webu však iba 20 €) na prvú výpožičku akéhokoľvek vozidla. Prvých 50 prenajímateľov áut zas má dostať darček v podobe akéhosi uvítacieho balíčka. Ten spoločnosť ale nešpecifikuje.

HoppyGo tvrdí, že priemerný prenajímateľ v Česku za minulý rok zapožičal svoje vozidlo 14-krát, pričom na tom zarobil si 30 636 Kč (cca 1 170 €).

Zdroj | HoppyGo

Služba chce rásť aj vďaka tzv. referral bonusu, ktorý za pozvanie nového používateľa do platformy vychádza na 20 € a za nového prenajímateľa 40 €.

V prvej fáze sa môžu registrovať aj spoločnosti, ktoré nemajú plné využitie pre vlastnú firemnú flotilu a zdieľaním áut tak môžu získať nový zdroj príjmu a zároveň znížiť prevádzkové náklady. V druhej fáze, od tohtoročnej jari, bude pre firmy k dispozícii aj možnosť výpožičky áut na účely vlastného podnikania.

Zdroj | HoppyGo