Na olympiáde v Tokiu budú medaily vyrobené z e-odpadu

ZDROJ | Tokyo2020.org

Letné olympijské hry v Tokiu sa nezadržateľne blížia a tak z času na čas počujeme o novinkách, ktoré Japonsko, prípadne japonské firmy, pre sviatok športu pripravujú. Najnovšie sa dozvedáme, že medaily pre troch najlepších na stupňoch víťazov budú vyrobené z recyklovaného e-odpadu.

E-waste, alebo e-odpad je odpad z elektronických zariadení, v ktorých sa na niektoré súčiastky využívajú aj vzácne kovy ako zlato, striebro či bronz (a desiatky ďalších). Keďže sa chce Japonsko ukázať v tom najlepšom svetle pred celým svetom, vymyslelo, že medaily pre všetkých víťazov olympiády, ale aj paraolympiády budú vyrobené práve z e-odpadu.

ZDROJ | Tokyo2020.org

Najviac drahých kovov sa využíva v smartfónoch, tabletoch a notebookoch. Práve tie od roku 2017 odovzdávali obyvatelia Japonska v špeciálnych zberoch do marca tohto roku, aby z nich organizátori dokázali vyťažiť maximum cenných kovov a následne z nich vytvoriť medialy.

Celkom sa vraj vyzbieralo 32 kg zlata, 3 500 kg striebra a 2 200 kg bronzu z takmer 80 000 ton elektronického odpadu. V rámci tejto akcie bolo zozbieraných 6,21 milióna starých smartfónov.

Finálny návrh od Junichiho Kawanishiho vzišiel zo 400 rôznych súťažných návrhov. Medaily s priemerom 85 mm majú znázorňovať kamene, ktoré bolo vyleštené a teraz žiaria. Leštené časti majú symbolizovať energiu športovcov. Dizajn má predstavovať rozmanitosť sveta športu, v ktorom sú ocenení ľudia za ich tvrdú prácu k dosiahnutiu svojich cieľov.

ZDROJ | Tokyo2020.org

Zlatá medaila má hmotnosť 556 g, strieborná 550 g a bronzová 450 gramov. Zlatú medailu tvorí striebro, ktoré je pozlátené 6-gramami zlata. Strieborná je z čistého striebra, bronzová obsahuje 95% medi a 5% zinku.

ZDROJ | Tokyo2020.org
ZDROJ | Tokyo2020.org

Medaily budú športovcom odovzdané aj s dreveným obalom, ktorý je vyrábaný ručne tradičnými i modernými technikami rezbárstva.

Letné olympijské hry 2020 sa začnú v Tokiu takmer presne o rok, 24. júla 2020.

 

ZdrojTokyo2020.org,Tokyo2020.org

Komentáre k článku