Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Na obzore sa črtá nová kryptomena krytá zlatom

Na obzore sa črtá nová kryptomena krytá zlatom
Zdroj | Art Rachen
Jakub Kraľovanský
Na obzore sa črtá nová kryptomena krytá zlatom
Zdroj | Art Rachen
Zdroj | Art Rachen

Nová kryptomena by mala uľahčiť cezhraničné transakcie niektorým krajinám. Účinne sa tak vlády vyhnú používaniu amerického dolára a ktovie, čo ešte budúcnosť tohto spojenia prinesie.

Iránska centrálna banka sa rozhodla spojiť s ruskou vládou a vytvoriť spoločne kryptomenu, ktorá by bola krytá zlatom a ušetrila by kopec byrokracie. Vytvorili by si tak vlastnú menu, ktorou by obchodovali na Perzskom zálive medzi sebou. Vyhli sa tak doláru a sankciám.

Riaditeľ ruskej asociácie kryptopriemyslu a blockchainu, Alexander Bražnikov, sa vyjadril, že kryptomena krytá zlatom by mala vzniknúť ako stablecoin. Stablecoiny sú väčšinou však naviazané na fiat meny alebo nejaké drahé kovy.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Drahý softvér a zelené pozadie? Zabudnite na to, o úpravu videí sa už postará AI

Anton Tkačev, ruský zákonodarca a člen výboru pre informačnú politiku, informačné technológie a komunikáciu, ale zase vyrukoval s tým, že spoločné obchodovanie v novej mene, stablecoine, by bolo možné len v jednom prípade. A to je regulácia digitálnych aktív v krajine.

Viackrát sa už táto diskusia odložila, no dolná komora ruského parlamentu vo všetkých záujmoch opäť prisľúbila, že v tomto roku 2023 sa pozrie regulácií v Rusku bližšie na zúbok. Legalizovanie kryptomien by sa tak malo v Rusku uskutočniť podľa všetkého do konca roka.

Ešte minulý rok bola Ruská banka proti akémukoľvek legalizovaniu kryptomien v krajine, no zároveň sa objavil návrh na používanie stabelcoinov krytým zlatom. A máme to tu.

Čo je však najkomickejšie na týchto dvoch krajinách?

Ako Rusko, tak aj Irán, zakázali svojim občanom používať na platby Bitcoin a stablecoiny ako Tether. A oni sami idú teraz prijať krypto na zahraničné platby. Keby len to. Aj ho vymyslieť.

Čo však majú ešte v pláne je, vytvoriť CBDC – digitálny rubeľ.

Rusko okrem toho uvažuje aj použitie rubľa plus juanu na obchodovanie s Čínou.
Poslednou dobou sa o tomto uvažuje na blízkom východe. Saudskoarabský minister financií, Mohammed Al- Jadaan sa vyjadril, že sú v krajine otvorený možnosti obísť transakcie s americkým dolárom a zlepšiť tak obchod na celom svete.

Obchodný riaditeľ Kinesis Money, Jai Bifulco, vyslovil zaujímavú tézu na túto tému: „Zdá sa pravdepodobné, že medzi národmi uvidíme viac dohôd o používaní stablecoinov na báze zlata v obchode. Koniec koncov, ľudia ako Čína, Irán a Rusko majú zjavnú motiváciu ukončiť hegemóniu amerického dolára.

Zdroj