Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Na obežnej dráhe má vyrásť luxusný vesmírny hotel už čoskoro

Na obežnej dráhe má vyrásť luxusný vesmírny hotel už čoskoro
Zdroj | Orion Span
Juraj Procházka
Na obežnej dráhe má vyrásť luxusný vesmírny hotel už čoskoro
Zdroj | Orion Span
Zdroj | Orion Span

Keď ruská agentúra Roskosmos vozila vesmírnych turistov na medzinárodnú stanicu ISS, cena letenky sa vyšplhala aj na dve desiatky miliónov dolárov. V cene bol však okrem pobytu na ISS a spiatočného letu v kozmickej lodi Sojuz zahrnutý aj kozmonautický výcvik a súvisiace procedúry.

Virgin Galactic, Blue Origin a ďalšie spoločnosti pripravujúce suborbitálne turistické lety naproti tomu mienia predávať letenky o dva rády lacnejšie. Hovorí sa o cene od 75 tisíc do 250 tisíc USD.

Pozrite si

Virgin Galactic je späť – VSS Unity úspešne pristál

Za relatívne nízku cenu však takíto turisti dostanú len krátky pohľad na Zem z výšky na pomedzí atmosféry a vesmírneho priestoru. Celý „špás“ potrvá zhruba dve hodiny, no pobyt v bezváhovom stave len pár minút.

Namiesto výletu celá dovolenka

S inou úrovňou turistických letov do kozmu počíta SpaceX.  Táto spoločnosť plánuje s turistami lietať nielen na obežnú dráhu Zeme, ale aj okolo Mesiaca. Využije pritom svoju pilotovanú kozmickú loď Dragon V2.

Zdroj | Orion Span

Najnovšou súkromnou spoločnosťou, ktorá sa zapája do snahy o vesmírnu turistiku, je Orion Span. Tá nedávno odhalila svoje plány s hotelom Aurora Station, ktorý má vytýčený poriadne ambiciózny dátum otvorenia – rok 2022.

Pozrite si

SpaceX poletí s turistami okolo Mesiaca

Orion Span chce vypustiť prvotný modul Aurora Station na nízku obežnú dráhu Zeme vo výške 322 km už v roku 2021. Firma je presvedčená, že modul sa bude môcť pochváliť väčšími oknami ako kozmické lode lietajúce na obežnú dráhu.

Zdroj | Orion Span

Turisti si budú môcť vesmírnu scenériu vychutnať v súkromných dvojpodlažných apartmánoch. Dĺžka vesmírneho tripu spolu so spiatočnou cestou potrvá 12-dní a bude jej predchádzať trojmesačný výcvikový kurz.

Pozrite si

Saudská Arábia investuje miliardu dolárov do vesmírnej turistiky

Na palube hotela Aurora Station bude miesto pre štyroch turistov a dvoch členov posádky. Hotel má byť pritom modulárny a umožní v prípade potreby ďalšie rozšírenie a zvýšenie kapacity. Jednotlivé moduly potom môžu slúžiť na rozličné účely, nielen pre turistov.

Zdroj | Orion Span

Cena vesmírnej dovolenky nebude nízka, ale pri výške 9,5 milióna dolárov pôjde oproti bývalým ruským cenám v podstate o dumping. Za polovičný poplatok budú mať pritom turisti neporovnateľne vyšší komfort, ako na ISS.

Staronový nápad

Myšlienka vybudovať vesmírny hotel na obežnej dráhe nie je nová a Orion Span ani v súčasnosti nie je jedinou spoločnosťou, ktorá rozvíja podobné plány.

Už v roku 2007 ohlásila spoločnosť Galactic Suite Project, že hodlá na orbite prevádzkovať hotel pre turistov. V roku 2008 už mala dokonca na čakacej listine 38 záujemcov o pobyt. Dnes, o desaťročie neskôr, však žiadny hotel Galactic Suite Project neexistuje a aktivity firmy sú pravdepodobne zmrazené.

Ďalšia súkromná frma – Bigelow Aerospace (BA),má však vyhliadky omnoho realistickejšie. Vyvinula vlastný nafukovací modul pre vesmírne stanice, ktorého zmenšená podoba sa už testuje na ISS.

Zdroj | Orion Span

modulov B330 chce BA postaviť orbitálny hotelovo – vedecký komplex na obežnej dráhe Zeme, ba dokonca aj lunárnu orbitálnu stanicu. Tá by mala vzniknúť spojením dvoch modulov B330 už v roku 2022.

Zdroj | Orion Span

O tom, či sa vesmírne hotely a súkromné orbitálne podarí zrealizovať, netreba pochybovať. Určite sa to podarí a ciele sú realistické. Potrebné vesmírne nosiče sú k dispozícii a technológie na stavbu staníc tiež. Otázkou je len časový harmonogram, ktorý môžu pribrzdiť investori, aj legislatíva.

Pozrite si

Blue Origin dopravila na hranicu vesmíru loď pre turistov

Orion Span ponúka už dnes možnosť rezervovať si pobyt v zatiaľ neexistujúcom hoteli Aurora Station za 80 000 USD. Ide o vratnú zálohu, ktorú môže záujemca získať späť, pokiaľ si svoju cestu rozmyslí, alebo ak sa termín otvorenia v roku 2022 nepodarí stihnúť.

Zdroj