Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Na čo je Samsungu 200 Mpx snímač do mobilu?

Na čo je Samsungu 200 Mpx snímač do mobilu?
Zdroj | Samsung
Števo Porubský
Na čo je Samsungu 200 Mpx snímač do mobilu?
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung

Samsung dnes oficiálne predstavil nový CMOS snímač pre mobilné zariadenia s rozlíšením až extrémnych 200 Mpx. Na čo je to vlastne dobré?

Zdroj | Samsung

Pred vyše 2 rokmi Samsung a Xiaomi svetu ukázali prvý 108 Mpx snímač série ISOCELL s veľkosťou 1/1,33″. Už vtedy to bol extrém. Dnes prichádza ďalší, s rozlíšením 200 Mpx. Samsung Isocell HP1.

Isocell HP1 ponúkne rozlíšenie 16 384 x 12 288 px a veľkosť 1/1,22″, čo je opäť viac, ako v prípade predošlého ISOCELL čipu. Na druhej strane sú jednotlivé pixely extrémne malé, majú len 0,64 mikrometra. Aj preto nechýba technológia spájania 4 bodov do jedného.

V novom čipe ju Samsung nazval Chameleon Cell a má ísť o pokračovateľa technológie TetraCell, ktorá nekombinuje iba 4 pixely (2×2) do jedného výsledného, ale v prípade zhoršeného počasia dokonca až 16 pixelov do jedného (4×4)! V prípade bežného fotenia tak získate 50 Mpx zábery, v zhoršenom svetle „iba“ 12,5 Mpx, no zato s perfektným podaním. Aspoň tak sľubuje Samsung.

Zdroj | Samsung

Toto je práve to, na čo sa zíde čip s rozlíšením 200 Mpx. Namiesto veľkého čipu s pomerne malým rozlíšením, ako má napríklad aj Sony, napríklad 12 Mpx, Samsung ide opačnou cestou. Z obrovského množstva pixlov poskladá fotografiu s kvalitou možno ešte o čosi vyššou, ako je záber z veľkého snímača s menším rozlíšením.

Kým v prípade pixel-binningu 2×2 je výsledkom pixel s veľkosťou 1,28 mikrometra, v prípade pixel-binningu 4×4 je to až 2,56 mikrometra. Takúto veľkosť, myslím, neponúka žiadny iný snímač na trhu.

Na druhej strane je podstatné aj to, za akou optikou bude takýto snímač uložený. Nie je totiž všetko len o megapixeloch, ale aj o šošovkách, ktoré kvalitné čipy potrebujú. Algoritmy a softvérové vylepšenia zlý objektív neopravia.

Zdroj | Samsung

Samozrejme, aj s novým čipom bude možné fotiť aj v plnom rozlíšení, teda 200 Mpx.

Čip má, mimochodom, využívať zaostrovanie na báze fázového posunu (PDAF). Zároveň má fungovať s 10-bitovým farebným spektrom a v závislosti od podporujúceho čipsetu dokáže produkovať kontinuálne zábery s maximálne 7,5 fps rýchlosťou. Samozrejmosťou je aj 4K a 8K Ultra HD video pri 120, resp. 30 fps.

Kedy a v akom smartfóne uvidíme nový čip zatiaľ Samsung neprezradil. Určite sa ho dočkáme vo vlajkových lodiach (Galaxy S22), ktoré môžeme očakávať začiatkom budúceho roka. Veď len nedávno dorazili na svet nové „skladačky“.

Zdroj | Samsung

 

Zdroj