Na cenovkách v poľských supermarketoch budú testovať umelú inteligenciu

ZDROJ | Wasteless

Vyhadzovanie potravín patrí medzi celosvetový problém, ktorý vplýva ako na ekonomiku, tak na životné prostredie. Startup Wasteless ponúka riešenie ako znížiť zbytočné plytvanie potravinami pomocou umelej inteligencie.

Niektoré startupy sa posledné roky zameriavajú aj na riešenie globálnych problémov ako je klimatická zmena, nedostatok vody v niektorých regiónoch či plytvanie potravinami. Startup Wasteless je jedným z nich a na tento účel využíva nástroje umelej inteligencie.

Pozrite siPočuli ste už o sous-vide? Naučte sa robiť jedlo zdravšie a lepšie

Wasteless funguje na princípe, že upravuje ceny podľa dátumu spotreby. Čím je dátum spotreby bližšie, tým je cena nižšia a tak väčšia šanca, že si niekto produkt kúpi a že sa nevyhodí. V prezentačnom videu je ukázané, že pri produktoch sú uvedené ceny dve – jedna za produkt, ktorému končí dátum spotreby a jedna vyššia, ktorá označuje produkt, kde je dátum spotreby dlhší.

Súčasťou nástroja umelej inteligencie Wasteless je aj úprava cien podľa aktuálneho dopytu. Wasteless na svojej stránke deklaruje, že očakávaný výsledok z využívania ich nástroja je zníženie vyhadzovania jedla o 50 % a zvýšenie obratu o 20 %. Do budúca chce Wasteless tieto hodnoty navýšiť cez úpravu ich algoritmu.

ZDROJ | Wasteless

Pozrite si6 YouTube kanálov, s ktorými uvaríte polovičke to najlepšie jedlo!

Nástroj sa dá využiť ako pri elektronických cenovkách, tak aj pri klasických „papierových“ cenovkách, ktoré sú v našom regióne skôr využívané.

Na začiatok chce startup svoj produkt otestovať v obchodoch Makro v Poľsku, ktoré spadajú pod sieť Metro. Startup Wasteless vznikol v roku 2017 a má kancelárie v New Yorku, Tel Avive, Londýne a Amsterdame. Pokiaľ bude mať projekt umelej inteligencie úspech, startup plánuje rozšírenie na ďalšie trhy.

ZdrojWasteless

Komentáre k článku