Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

MWC 2014 | Štvorjadrový 64-bitový Intel Atom príde v druhej polovici roka

MWC 2014 | Štvorjadrový 64-bitový Intel Atom príde v druhej polovici roka
Dominik Fúsek
MWC 2014 | Štvorjadrový 64-bitový Intel Atom príde v druhej polovici roka

Pokroková 22 nm generácia procesorov Intel Atom je nám v tabletovej verzii známa už dlhší čas, dostala sa už aj do zariadení reálne dostupných na trhu. Na Android, resp. smartfónovú verziu sme čakali dlhšie, ale zdá sa, že sa čakať oplatilo.

Intel Atom Merrifield

Novinka nesie označenie Merrifield, vrcholový čip prvej fázy sa bude volať Atom Z3480. Vybavený je dvojicou 64-bitových jadier „počítačovej“ architektúry x86, ktoré budú v turbo frekvencii vrcholiť na 2,13 GHz. Vylepšenia sa konečne dostala aj grafika, ktorá bola povýšená na sériu G64xx od PowerVR – tá v predchádzajúcich generáciách bola totiž ich slabinou. Ďalším vylepšeným subsystémom je dátový LTE modul. Čo sa týka výkonu a spotreby, Intel samozrejme nešetrí superlatívami. 22 nm výrobný proces je oproti 28 nanometrom bežným v ARM svete výhodou, na druhej strane Intel trochu stráca tým, že Android aplikácie sú primárne písané pre ARM procesory a architektúra x86 je im druhoradá. Podľa marketingových benchmarkov Merrifield dorovnáva či mierne prekonáva konkurenčný Qualcomm Snapdragon 800. V praxi môžeme očakávať porovnateľný, možno mierne nižší výkon. V prvých zariadeniach sa novinka objaví v tomto polroku. To však z dielne Intelu nie je jediná novinka.

Intel Atom Merrifield

V druhom polroku sa totiž objaví podstatne silnejšia štvorjadrová 2,3 GHz verzia čipu, navyše oplývajúca silnejšou grafikou a podporou rýchlejších 800 MHz pamätí. Tá už by mohla s konkurenciou pomerne výrazne zatočiť, aj keď bude zrejme spotrebou mieriť na väčšie a drahšie tablety. Ak budú nové 20 nm ARM procesory meškať, môže sa z Intelu na čas stať kráľ procesorov aj v Android svete. Výrobca sa chváli novými zmluvami s významnými výrobcami zariadení, tak snáď na trhu čoskoro zavetríme závan novej konkurencie.

Intel Atom Merrifield

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy MWC 2014 ďakujeme spoločnosti Samsung Electronics, ktorá hradí cestu a pobyt redaktora TECHBOX. Živé fotografie a videá vám prinášame vďaka Olympusu OM-D E-M1.

Zdroj a foto: Anandtech, Intel