Reklama

Motorola razr s Android 10 výrazne dospela

Roman Calík
50 %

Motorola razr nie je bežný smartfón. Tak ako vynikala medzi ostatnými telefónmi v roku 2004 ešte pod označením Motorola RAZR V3, tak ju neprehliadnete ani v roku 2020. Rozkladací displej, unikátne balenie a aj cena z nej robia šperk na našom trhu. Oplatí sa?

Motorola RAZR V3 bola vo svojej dobe unikátnym telefónom. Žiletka, ako sme ju všetci nazývali bola extrémne tenká, štýlová a nechýbal VGA fotoaparát či legendárna brada. Astronomická cena z nej robila výnimočný produkt, chcel ju však každý. Doba sa mení, a opäť na scénu môžu prísť vyklápačky. Všetko je však dnes inak, sme už zvyknutí na veľké displeje a úplne inú technologickú výbavu. Kedysi sci-fi sa stáva realitou, displej vieme totiž rozkladať.

Nová Motorola razr sa nám ukázala v Londýne v plnej kráse. Pozrite si rozhodne aj naše video z predstavenia novinky. Na to, aby sme ju mohli v redakcii vyskúšať sme si však museli počkať. Čakali sme dlho, no vyplatilo sa. Dostali sme ju totiž už po veľmi dôležitej aktualizácii na Android 10, vďaka ktorej získava používanie novinky úplne iný rozmer. Pribudlo totiž množstvo funkcií vonkajšieho QuickView displeja, čo je len dobre.

Pozrite si

Motorola razr dáva zmysel. Vyskúšali sme jej unikátny skladací displej

Motorola vsadila pri novinke razr na poriadne štýlové balenie. Do rúk sa vám za cenu 1 599 eur (1 560 eur v O2 e-shope, 1 499 eur v Orange e-shope) dostane netradičná čierna krabička s efektným plastovým povrchom, ktorej rozbalenie poteší každého fanúšika technológií. My sme do redakcie dostali na test aj kožené puzdro, taktiež v dosť luxusnom balení.

Balenie sa otvára vysunutím, pričom sa vám po otvorení odhalí Motoroa razr v plnej kráse v otvorenom stave. Krabičku, teda jej spodnú vnútornú časť, môžete kľudne používať ako stojan na smartfón. Dokonca v spodnej časti máte špeciálne otvory, cez ktoré je veľmi dobre počuť zvonenie ale i prehrávaný zvuk napríklad pri počúvaní audio súborov.

Príslušenstvo nájdete v samostatnom textilnom puzdre s 3D logom razr. Opäť niečo netradičné a efektné. Kľudne si sem môžete na cesty zbaliť pribalené slúchadlá a ďalšie príšlušenstvo.

V balení nájdete okrem smartfónu, stojana a textilného puzdra aj nabíjačku TurboPower s USB káblom. Rovnako nechýba USB-C / 3,5 mm audio adaptér, keďže na tele novinky je len USB-C port. Poteší, že tak ako kábel pre nabíjanie aj kábel slúchadiel len tak nezamotáte.

Slúchadlá navyše nie sú len obyčajné príslušenstvo, ide totiž o značkové slúchadlá DENON, ktoré vám dobre držia v ušiach aj počas športovania. V balení máte samozrejme viacero náušníkov. Slúchadlá hrajú veľmi dobre, dokonca im nechýba ovládanie hlasitosti či skladieb na kábliku. Ich koncovkou je však USB-C konektor, čo je síce výhodou v prípade smartfónu, no nevýhodou pri využití s inými zariadeniami, ktoré poskytujú len 3,5 mm audio výstup.

Počas zapnutia a nastavovania  smartfónu budete zo zvedavosti viackrát zariadenie otvárať, zatvárať. Bude vás to baviť, po „bežných“ plackách ide o príjemné vyrušenie. Motorola išla na to s displejom a mechanizmom inak ako pri Samsung Galaxy Z Flip. Displej je sčasti pohyblivý. V konštrukcii sa pri skladaní a rozkladaní pohybuje smerom od a do „brady“. Navyše sa v mieste ohybu prehne vo viacerých miestach.

Už od rozbalenia je zvuk pohybu displeja počuť. Jednoducho smartfón pri otváraní, zatváraní ale i dotyku v spodnej časti hlavného displeja „vŕzga“, čo nie je veľmi príjemný zvuk. Po približne 2-týždennom používaní sa už na displeji objavili aj prvé prehyby, budeme zvedaví, ako bude takýto telefón vyzerať po roku a dvoch. Verme, že 5-ročné testovanie novinky v dielňach Motoroly však prinieslo svoje ovocie a tento systém ohýbania displeja všetko zvládne na výbornú. Ak sa tešíte, že si pri raňajkách telefón ohnete na 90° a budete v hornej polovici pozerať napríklad video, v prípade Motorola razr to nie je možné. Telefón viete používať v otvorenom alebo zavretom stave.

Pri samotnom používaní telefónu v roztvorenom stave však nejako výrazne nepocítite, že ide o rozložený displej. Sledovanie videí, prezeranie fotografií je pohodlné ako na bežnom smartfóne. Farby sú navyše tiež veľmi pekné, ide totiž o pOLED Cinemavision displej s uhlopriečkou až 6,2-palcov a pomerom strán 21:9.

V rozloženom stave tak máte pocit bežného smartfónu, ktorú sa celkom dobre drží v rukách aj vďaka spodnej brade, v ktorej je ukrytý aj snímač odtlačkov prstov. Na tele okrem USB-C konektora však nenájdete žiadne ďalšie kryty, otvory a tak tu nie je miesto ani pre SIM kartu či pamäťovú kartu. Vystačiť si musíte so 128 GB integrovanou pamäťou (110 GB k dispozícii) a operátora budete mať aktívneho vďaka eSIM karte. Jej aktivácia je pritom otázkou pár sekúnd, stačí zosnímať QR kód a fičíte na dátach, telefonujete či píšete správy. Vyskúšali sme si to práve s eSIM kartou od O2.

Keďže ide o Motorola smartfón máte k dispozícii aj známe Motorola funkcie, napríklad pretočením telefónu v rukách aktivujete fotoaparát (v zavretom aj otvorenom stave), rovnako dvojitým potrasením aktivujete LED diódu, ktorú môžete používať ako baterku a podobne. Najväčšou výhodou Motorola razr je však vonkajší displej, cez ktorý vybavíte množstvo vecí a dá sa výborne prispôsobovať.

Vonkajší qOLED QuickView displej má 2,7-palcov a dokážete s ním po aktualizácii na čistý Android 10 doslova divy. Tak napríklad posunutím prsta doľava aktivujete fotoaparát a doprava obľúbené kontakty. V prípade fotoaparátu viete priamo cez tento displej ovládať množstvo funkcií. Viete si zmeniť pomer strán snímania, vybrať si fotografovanie či nahrávanie videa a nechýbajú aj rôzne režimy snímania.

Praktický je rozhodne režim portrét, ale aj skupinový autoportrét, kde vďaka širokouhlému záberu vytvoríte pekné selfie aj s viacerými priateľmi. V redakcii radi používame režim zvýraznená farba, stačí na displeji ťuknúť napríklad na žltú farbu na snímanom obraze a zvyšok je čiernobiely. S takýmto režimom vytvorít skutočne nápadíte fotografie. Samozrejmosťou je aj živý filter či tvorba časozberného videa. Možnosti sú naozaj bohaté.

Priamo cez hlavný displej viete aj nastaviť vybrané funkcie, ako napríklad rýchle zapnutie Bluetooth, GPS signálu, mobilných dát, Wi-Fi a ďalšie. Stačí tak, ako ste bežne zvyknutí, potiahnuť prst smerom od horného okraja displeja. To, čo chcete ovládať cez malý displej si viete nastaviť v menu smartfónu.

Veľkou výhodou je práca prijatými správami. Ak dostanete správu, máte zmeškaný hovor, jednoducho kliknete na ikonu informujúcu o udalosti a ihneď sa k udalosti dostanete. Ak chcete reagovať, odomknete smartfón odtlačkom prsta a dokonca môžete písať na obrazovke displeja! Toto bola podľa výrobcu najzásadnejšia inovácia po aktualizácii na Android 10, na vonkajšom displeji máte totiž plnohodnotnú klávesnicu. Praktické, viete tak odpovedať bez toho, aby ste razr otvorili. Ak chcete písať viac, začnete, otvoríte displej a pokračujete na veľkom displeji.

Výhodou je, že napríklad správy cez Messenger alebo WhatsApp si viete prečítať bez toho, aby druhá strana videla, že ste si ich už prečítali. Vonkajší displej viete využívať aj na ovládania audio prehrávača, jednoducho je to taká predĺžená ruka k hlavnému displeju a množstvu funkcií telefónu.

Aby toho nebolo málo, na vonkajšom displeji sa vám zobrazia aj navigačné pokyny ak sa práve niekam navigujete. Ani v tomto prípade nemusíte mať otvorený smartfón.

V redakcii sme ocenili aj praktické prijatie hovorov. Máte totiž viac možností. Hovor viete prijať cez vonkajší dotykový displej a telefonovať v zavretom stave. To by však bola škoda, lebo návyk otvoriť razr pri prichádzajúcom hovore a tým automaticky prijať hovor je to, čo budete robiť azda najradšej. Vďaka tenkému telu a brade sa navyše razr počas telefonovania výborne drží. A ukončenie hovoru? Zaklapnete 🙂 Dá sa to naučiť aj jednou rukou, ale nie je to také jednoduché, treba si dávať pozor aby sa vám telefón najmä pri otváraní nevyšmykol z rúk.

Funkčnosť vonkajšieho displeja stále nekončí. Viete si tu dokonca meniť pozadia a témy nezávisle na hlavnom displeji. Razr tak môže vyzerať tak, ako si predstavujete.

A čo štýlové kožené puzdro? Rozhodne ho odporúčam ak si novinku nechcete poškodiť a chcete ju ochrániť voči pádom. V puzdre je razr dostatočne v bezpečí. Puzdro je veľmi luxusne spracované, no razr z neho budete vyťahovať často. Vždy, ak chcete použiť hlavný displej.

Motorola razr je smartfón, ktorý je natoľko výnimočný, že je náročné porovnať ho s čímkoľvek na trhu. Jedinou priamou konkurenciou je Samsung Galaxy Z Flip, preto na našich stránkach už v najbližších dňoch nájdete aj porovnanie tejto dvojice modelov. Už pri pohľade na oba smartfóny však vidieť, kto má navrch v prípade ovládania v zavretom stave. Určite si prečítajte naše skúsenosti s oboma zariadeniami.

Ak chcete niečo nové, netradičné, čo zmení trh na ďalších X rokov, Motorola razr môže byť vašou voľbou. Zaručene smartfónom ohúrite svoje okolie, bude vás baviť jeho používanie a pri rozbaľovaní zažijete doslova technologické orgie. Cena však nie je najnižšia a treba počítať aj s tým, že ide o produkt, kde je dnes ťažké odhadnúť, ako bude vyzerať po každodennom používaní trebárs po 2 rokoch. To je však daň za inovácie, tí ktorí ich chceme ako prví, sme ju určite ochotní podstúpiť.

Smartfón Motorola razr si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.