Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Motorola nám predviedla prototyp svojho rolovateľného smartfónu

Motorola nám predviedla prototyp svojho rolovateľného smartfónu
Stanislav Vinc
Motorola nám predviedla prototyp svojho rolovateľného smartfónu

Medzi technologickými gigantmi, ktorí tradične v Barcelone v tomto období predstavujú svetu svoje novinky, nechýbala tento rok ani Motorola. Tá nám naživo predviedla prototyp svojho smartfónu s rolovateľným displejom.

Po smartfónoch RAZR so skladacím smartfónom sa tak na trh môže vrátiť aj séria rovnako legendárnych vysúvačiek RIZR. Motorola ho naučila robiť niekoľko trikov a jeho posuvný displej spolupracuje aj so softvérom.

V základnom rozložení má POLED displej smartfónu iba 5 palcov a pomer strán 15:9. V tomto režime je ideálny na ovládanie jednou rukou, nakoľko sa naprieč celou jeho uhlopriečkou bez problémov načiahnete po obsah na druhej strane aj bez prechytávania smartfónu. Dvojitým stlačením božného tlačidla však spustíte mechanizmus vo vnútri, ktorým sa tento displej automaticky natiahne na 6,5 palca a pomer strán 22:9.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ohybný displej obopína smartfón cez spodnú stranu a v zloženom režime presahuje až na opačnú stranu smartfónu. V tejto podobe tak druhá polovica displeja na zadnej strane môže slúžiť ako náhľadový displej pri fotení selfie fotografií pomocou zadných fotoaparátov. Po aktivácii skutočného selfie režimu sa však displej ešte viac zosunie dole a nad ním sa rázom objaví malá selfie kamera inak vždy ukrytá pod displejom.

Motorola rolovací mechanizmus prepojila aj so softvérom a tak sa napr. po zapnutí videa a jeho otočení do horizontálnej polohy veľkosť displeja automaticky prispôsobí pomeru strán videa. Pri písaní správ a otvorení klávesnice sa zas displej automaticky vysunie hore, aby ste na obrazovke mali k dispozícii čo najviac priestoru na obsah i samotnú klávesnicu.

Počas našej krátkej skúsenosti so smartfónom sa mechanizmus ani raz nezasekol a nepôsobil nespoľahlivo. Aj samotný rolovací displej, ktorý môže byť pomerne krehký, dokáže Motorola ochrániť plastovým puzdrom. Aj napriek tomu však zatiaľ nejde o predajný model a tak nepoznáme ani jeho ďalšie parametre.

Motorola konceptom s pracovným názvom RIZR iba dokázala, že niečo takéto dokáže vyvinúť a aktuálne stále pracuje na vyladení múch a domyslení, na čo všetko by vlastne smartfón tohoto formátu mohol slúžiť. Kedy a či vôbec uvidíme RIZR na trhu, je v tejto chvíli otázne. My by sme však boli radi, ak by sa tak stalo. Po skladacích smartfónoch ide totiž o ďalší zaujímavý experiment, ktorý rozvíri stojaté vody v tomto segmente.