Reklama

Motorola moto x4 - funkčnosť sa snúbi s dizajnom

Imrich Maťo
87 %
Motorola to so svojimi smartfónmi na zákazníkov skúša nie len cez funkcie, ktoré konkurencia nemá, napríklad Moto akcie, ale aj dizajnovou eleganciou.

Výhody

  • prémiový dizajn
  • vodoodolnosť
  • nové funkcie fotoaparátu

Nevýhody

  • vystúpený zadný fotoaparát
  • hybridný SIM slot
  • Moto Voice nepodporuje slovenčinu

A toto je prípad práve najnovšieho modelu vyššej strednej triedy moto x4. Obzvlášť v modrej farbe Sterling Blue je doslova krásny. Každý, kto ho počas testovania videl v mojich rukách, ho obdivoval. A hoci by bola škoda ukrývať ho v ochrannom kryte, sklený povrch celého smartfónu a vystupujúci zadný fotoaparát si takúto ochranu pýta.

Tvrdeným sklom Gorilla Glass je prekrytý 5,2-palcový IPS displej s Full HD rozlíšením, aj zadná strana. Vďaka špeciálnej vrstve sa však na ňom odtlačky tak ľahko nezachytávajú. Ak sa aj objavia, dajú sa veľmi ľahko a rýchlo zotrieť. Dizajn je len jedna stránka modelu moto x4.

Pozrite si

Lenovo Moto G5 Plus uteká konkurencii na míle

Ďalšou je jeho výkon a spoľahlivosť chodu. O tú sa stará 8-jadrový Snapdragon 630 s grafikou Adreno 508, ktorému sekunduje 4 GB pamäť RAM. Tretím do partie je systém Android 7.1.1 bez akejkoľvek nadstavby a zbytočných aplikácií.

Získanie viac ako 71-tisíc bodov v AnTuTu a 16 670 bodov v Ice Storm Unlimited preto nie je náhodné. Túto teóriu naplno potvrdila prax počas celej doby testovania. Telefón proste šliapal na jedničku.

V prípade moto x4 sa nemusíte báť, ak vám spadne do vody, pokiaľ nebude dlhšie ako 30 minút v hĺbke väčšej ako 1,5 metra. Telefón je totiž odolný podľa certifikácie IP68. Pri páde na zem by som sa však oň bál. Preto, ako som už spomenul skôr, ja by som si k nemu pri súkromnom používaní dokúpil vhodný obal.

Pozrite si

Motorola Moto G5S Plus – Duálny fotoaparát pre fajnšmekrov

S energiou vie moto x4 hospodáriť pomerne dobre. 3 000 mAh batériu s TurboPower nabíjaním cez USB-C konektor som pri bežnom používaní (mám na mysli niekoľko telefonátov a SMS počas dňa a zopár prečítaných stránok na webe) k nabíjačke pripájal väčšinou až druhý deň večer. Pri hernej záťaži preukázala výdrž takmer 5,5 hodiny.

V prípade, že by vám vnútorná 64 GB pamäť nestačila na aplikácie či multimédiá, doplníte ju microSD kartou údajne až do 2 TB. Dostatok miesta sa vám určite zíde aj kvôli fotografiám. A tu sa už dostávam k pomyselnej čerešničke na torte.

Smartfón moto x4 je vybavený dvojicou samostatných fotoaparátov. Primárny 12 Mpx disponuje Dual Pixel AF a má optiku svetelnosti f/2,0. Sekundárny dostal síce „len“ 8 Mpx senzor, ale so širokouhlou optikou, ktorej uhol záberu je 120° a clona f/2,2.

Zaostrovaniu napomáha PDAF a nechýba ani dvojtónová LED dióda na prisvetlenie. Medzi fotoaparátmi sa prepínate priamo v prostredí fotoaplikácie. Stačí sa len dotknúť príslušnej ikony na displeji.

Okrem automatického a profesionálneho režimu, v ktorom pracujete s bodom zaostrenia, vyvážením bielej, časom uzávierky, ale aj ISO a EV, nechýba ani Hlboký obraz známy z moto g5s plus. S ním sa naozaj skvele vyhráte, napríklad pri Selektívnom zaostrení, ale najmä pri Výmene pozadia. Čo poviete na buginku na terase…?

Novinkou sú Filtre tváre a najmä Zvýraznená farba. V tomto režime môžete v zábere selektovať farbu ešte pred odfotením. Následne ju môžete dať viac alebo aj menej zvýrazniť. Fotoaparát navyše disponuje rozpoznávaním objektov či pamiatok. Ak na nejaký objekt, trebárs Eiffelovu vežu, namierite fotoaparát, telefón vám po jej rozpoznaní ponúkne relevantné informácie.

To sa zíde na potulkách po svete, kde využijete aj prednú 16 Mpx selfie kameru s prisvetľovacou LED-kou. Tá má okrem automatického a profesionálneho režimu aj panorámu a, pochopiteľne, veľmi zábavné Filtre tváre. Selfíčkári sa tak môžu „skrášľovať“ rôznymi efektami.

Silnou zbraňou voči konkurencii a ťahákom najnovších moto smartfónov radu g5 bola, vlastne ešte stále je, čítačka odtlačkov prstov. Ako taká by zapadla prachom, no tak, ako v spomenutých modeloch, tak aj v moto x4 ju využijete na určenú časť Moto akcií. Teda aj tu si môžete nastaviť, aby vám nahradila funkčné tlačidlá v displeji, ktoré potom nezaberajú miesto na ňom. Skvelá vychytávka, ktorej sa pri moto smartfónoch neviem „nabažiť“.

V modeli moto x4 navyše pribudli funkcie Moto Voice a Moto Key. Prvá z nich slúži na ovládanie telefónu hlasom. No slovenčina, žiaľ, zatiaľ nie je podporovaná. Funkcia Moto Key umožňuje rýchly prístup do počítača i k aplikáciám prostredníctvom odtlačku vášho prsta na smartfóne. Prihlasovanie je tak oveľa jednoduchšie a efektívnejšie. Vyžaduje si to však ešte stiahnutie softvéru na spárovanie telefónu a sekundárneho zariadenia (tablet, notebook…).

Zaujímavou novinkou je aj tzv. Bezdrôtový audio systém (Moto Sound), ktorým prepojíte moto x4 so štyrmi nezávislými Bluetooth zariadeniami. Háčik je však v tom, že všetky zariadenia musia byť súčasne pripojené k 5,0 GHz pásmu siete Wi-Fi. Ak máte doma len 2,4 GHz, tak pripojíte iba jedno zariadenie. V tom prípade vám ale stačí klasické Bluetooth.

Motorola moto x4 toho ponúka neúrekom. Veľmi elegantný dizajn, za ktorý sa pri používaní nemusí hanbiť ani biznismen, odolnosť IP68, vylepšené Moto akcie s Moto Key na rýchle prihlasovanie a vzdialený prístup a predovšetkým opäť vydarený dvojitý fotoaparát s novými funkciami. Motorola moto x4 hrá na city správnym spôsobom. Od našej redakcie si vyslúžila ocenenie DOBRÁ CENA.

Pozrite si aj vzorové fotografie:

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.