Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Motorola moto g9 plus - vydarený model, ale nie pre každého

Motorola moto g9 plus - vydarený model, ale nie pre každého
Richard Pliešovský
Motorola moto g9 plus - vydarený model, ale nie pre každého
88 %
Moto g9 plus je smartfón s veľkým displejom, 30 W nabíjaním a štvoritým fotoaparátom za veľmi slušnú cenu. Tá sa však premietla do staršieho procesora a len 4 GB RAM. V pomere výkon/cena si však zariadenie stojí veľmi dobre.

Výhody

  • Veľký displej s malými rámikmi
  • 30 W rýchlonabíjačka
  • Cena

Nevýhody

  • Hmotnosť
  • Len jeden reproduktor
  • Slabší výkon

Motorola moto g9 plus prišla zabalená v štandardnej krabičke. Okrem samotného telefónu tu nájdete nabíjačku a slúchadlá. Silikónové puzdro bolo nasadené priamo na zariadení. Smartfón dorazil v zaujímavom modrom prevedení. Na výber je aj v zlatej farbe. Keď som otočil telefón dozadu, neunikla mi nápadná podobnosť so Samsung Galaxy Note20.

Moto G9 plus má fotoaparát vybavený štyrmi objektívmi. Hlavný má 64 Mpx rozlíšenie s clonovým číslom 1,8 a len 1,8 µm veľkosťou pixlov. Ďalšie sú: 8 Mpx ultraširoký (118°), 2 Mpx makro a posledný, ktorý slúži na snímanie hĺbky. Nechýba LED blesk.

Naľavo je tlačidlo na aktiváciu hlasového asistenta a slot na hybridnú SIM kartu. Hore nájdeme nesmrteľný konektor – 3,5 mm jack. Na pravej strane sa nachádza tlačidlo ON/OFF, v ktorom je integrovaný snímač odtlačkov prstov a tlačidlá na reguláciu zvuku. Dole sa nachádza USB-C port a reproduktor.

Motorola moto g9 plus má čistý Android 10, ktorý len mierne upravuje softvérová nadstavba My UX.

Keď vezmete do rúk telefón, cítite jeho hmotnosť. Niekde sa však musela odzrkadliť uhlopriečka 6,8-palcového Max Vision displeja a batérie s kapacitou 5 000 mAh. Celkový pocit zo zariadenia je však, napriek veľkej uhlopriečke, veľmi dobrý.

Rovnaký pozitívny dojem na mňa urobil displej. V ľavom horonom rohu sa nachádza malá dierka na webkameru. IPS LCD panel poskytuje solídne farebné podanie, aj keď by mohol mať o niečo lepší jas.

Fotoaparát

Vzadu sa nachádza fotoaparát so štyrmi objektívmi, ktorý využíva technológiu Quad Pixel. Ak chcete využiť plné, 64 Mpx rozlíšenie, musíte si v nastaveniach vybrať režim HiRes. Hlavný objektív zaručuje dobré prekreslenie, pekné farby a dostatočný dynamický rozsah. Horšie to však bolo so senzorom na makro snímky. V dnešnej dobe je 2 Mpx rozlíšenie rozhodne málo. Webkamera nesklame, aj vďaka 16 Mpx rozlíšeniu poskytne použiteľné zábery, nielen na mapovanie vzhľadu a životného štýlu používateľa na sociálnych sieťach.

Napriek tomu ma fotoaparát príjemne prekvapil, čakal som totiž nižšiu kvalitu a v prípade horších svetelných podmienok aj množstvo neostrých záberov. Moto g9 mi nafotil slušný počet vydarených záberov, z ktorých som musel vymazať len minimum. Aj vyradené zábery išli skôr na vrub mojej nešikovnosti, napríklad zlou kompozíciou.

Aplikácia Fotoaparát ponúka niekoľko režimov (portrét, makro, panoráma, nočné videnie, zvýraznená farba). Zaujímavosťou je integrácia služby Google Lens. Vďaka nej si môžete ľahko vyhľadať na internete objekty, na ktoré namierite objektív.

Pozrite si

Motorola moto g pro: 5 dôvodov prečo je dobré mať v smartfóne aj pero

Nočný režim je ďalšie milé prekvapenie. Verím, že ho budete používať častejšie, ako makroobjektív, ktorý dáva Motorola do svojich foťákov zrejme len do počtu.

Webkamera má 16 Mpx rozlíšenie s ohniskovou vzdialenosťou 29 mm, ponúka teda pomerne úzky záber, čo sa v niektorých situáciách môže javiť ako nevýhoda. Smartfón si poradí s videom do 4K UHD pri 30 fps.

Čo sa mi páčilo na moto g9 plus?

Páčilo sa mi pohodlné odomykanie smartfónu, v nastaveniach si totiž môžete zvoliť, či ho odomknete len jeho dotknutím, alebo ho musíte aj stlačiť.

Moto g9 plus ponúka, podobne ako v iných modeloch, šikovné rozšírenia na správu hlásení, no hlavne Moto Gametime, kde si viete nastaviť, kým chcete byť rušení počas hrania hier.

Odporúčam používať okrem zabudovaného snímaču odtlačkov prstov aj rozpoznávanie tváre. Funguje pomerne rýchlo a bezproblémovo. Páčilo sa mi, že zadný modul fotoaparátu takmer vôbec nevyčnieval. V tejto cenovej triede tiež nebýva zvykom mať internú pamäť s kapacitou 128 GB.

Softvérová nadstavba My UX si už dávnejšie získala obľubu u používateľov a rozširuje ho o naozaj šikovné doplnky, Nevravím, že každý využije všetky, ja napríklad nehrám hry, ale okrem Moto Gametime je tu panel skratiek, úprava notifikácií na zamknutej obrazovke, či zaujímavé zvukové vylepšenia pri pozeraní filmov alebo počúvaní podcastov.

Moto g9 plus má veľkú batériu. Určite sa nájdu borci, ktorí ju vyšľahajú za jeden deň, ale pri bežnom používaní budete hľadať nabíjačku každý druhý, či tretí deň. Ďalším veľkým plusom je, že výrobca prikladá k telefónu 30-wattovú TurboPower nabíjačku.

Čo by mohlo byť lepšie?

Hlavný fotoaparát by mohol mať optickú stabilizáciu, rovnako by som privítal modernejší čipset, než osadený Snadpragon 730G. Lenže to by sme sa už celkom isto bavili o inej cene, ako má telefón teraz. Používateľ si bude musieť zvyknúť, že mu občas moto g9 plus zaváha. Nejde však o nič hrozné a v tejto cenovej triede je to akceptovateľné.

Určite by však veľa nestálo, keby výrobca našiel miesto na druhý reproduktor. Smartfón s takouto uhlopriečkou si to jednoducho vyžaduje. Musím však uznať, že aj keď je tu len mono repráčik, hrá poriadne nahlas.

Moto g9 plus má plastovú konštrukciu. Mne osobne to neprekážalo, viac mi vadilo lesklé prevedenie, ktoré je ideálne na snímanie odtlačkov prstov. Asi preto výrobca dodáva so zariadením aj zadný kryt. Tiež mi chýbala podpora bezdrôtového nabíjania.

Verdikt

Moto g9 plus je moderný, pekný smartfón s veľkým displejom. Veľkosť displeja je zároveň určujúcim faktorom, prečo si niekto zvolí tento model. Prirodzene, komu vyhovuje niečo s kompaktnejšími rozmermi, nebude pokukávať po 6,8-palcovom smartfóne, ale aspoň o palec menšom.

Motorola mi počas používania slúžia spoľahlivo. Občas som sa pristihol, že som bral mobil do rúk častejšie ako iPad mini, pri čítaní webstránok, ale aj e-knih bol veľmi praktický. To isté sa dá povedať aj o pozeraní videí z YouTube. Jediná vec, ktorá mi prekážala, bol mono reproduktor.

Bežný používateľ určite ocení aj slušný výstup z fotoaparátu, dokonca aj Nočný režim prináša použiteľné fotografie. Je to naozaj tak, už i smartfóny za 260 eur dokážu priniesť fotky na úrovní kompaktných fotoaparátov spred pár rokov. Kto si stiahne vydarené fotky, napríklad z dovolenky a urobí z nich fotoknihu, nebude Motorolou g9 plus sklamaný.

Na svižnosti systému má určite zásluhu aj čistý Android 10, ku ktorému dala Motorola len základnú, no užitočnú nadstavbu. V budúcnosti sa môže vybaviť problém so starším čipsetom a len 4 GB RAM, človek však nemôže očakávať top výbavu za takúto cenu.

Moto g9 plus aj preto od nás získava ocenenie DOBRÁ CENA. Mimochodom, tá je teraz znížená na 229 €.

Smartfón Motorola moto g9 plus si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.