Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Motorola moto g 5G prináša bleskový internet za férovú cenu

Motorola moto g 5G prináša bleskový internet za férovú cenu
Richard Pliešovský
Motorola moto g 5G prináša bleskový internet za férovú cenu

Motorola moto g 5G je sympatický smartfón, pri ktorého kúpe finančne nevykrvácate. Napriek tomu s ním dostávate moderné technológie, ktoré vás nesklamú počas najbližších rokov.

Dnes už nie je problém vyvinúť a predávať kvalitný smartfón za prijateľnú cenu. Problém zvyčajne nastáva počas používania. Smartfón totiž nie je vôbec jednoduché zariadenie, očakáva sa však od neho, že bude vedieť všetko. To znamená, že nahradí mobilný telefón, počítač, fotoaparát, televízor, audio prehrávač, kalendár, peňaženku a podobne.

Ak výrobca dokonalo nezladí všetky komponenty, môže sa z výhodného modelu ľahko stať prepadák, ktorý sa bude prehrievať, rýchlo vybíjať a nepoteší fotografiami. Našťastie – nič z vymenovaného nie je prípadom modelov od Motoroly.

Aká si, Motorola moto g 5G?

Moto g 5G je dostupnejší model verzie moto g 5G Plus. V prvom rade tu na vás čaká procesor Qualcomm Snapdragon 750G s podporou 5G. Dnes to síce na Slovensku ešte veľa neznamená, ja ako hrdý zákazník v Orange, som si s 5G počas testovania ani neškrtol. Smartfón sa však nekupuje na pár mesiacov a je celkom možné, že takto o rok tu budeme všetci fičať na 5G.

Je každopádne super, že sa táto technológia nachádza už aj v tomto telefóne, ktorý si v súčasnosti môžete kúpiť hlboko pod 300 eur. Vďaka tomu budú aj bežní používatelia tlačiť na svojich operátorov, kedy konečne spustia 5G.

Max Vision IPS LCD displej má 6,7 palcov, pomer strán 20:0, FHD+ rozlíšenie (2 400 × 1 080) s 394 ppi a 60 Hz obnovovaciu frekvenciu. Využijete ho teda veľmi dobre aj na pozeranie videí, ale aj na dnes toľko populárne videokonferencie. HDR10 je síce podporovaný, ale funguje len na YouTube, nie v Netflixe. Bočné rámčeky sú pomerne úzke, horný a spodný je o čosi hrubší. Webkamera je vycentrovaná v hornej časti displeja.

Vďaka veľkej uhlopriečke telefón nepatrí medzi najľahšie zariadenia, ale 212 gramov je v tejto veľkosti bežným štandardom. Zvlášť, ak si uvedomíme, že veľkým dielom na hmotnosti prispieva 5 000 mAh batéria. Rýchlonabíjačka ju nabije z 0 % na 100 % za 132 minút.

Motorola moto g 5G je na výber v dvoch farbách, Volcanic Grey a Frosted Silver. Slot na SIM kartu sa nachádza vľavo vedľa tlačidla pre vyvolanie Google Assistant. Môžete do neho vložiť dve SIM karty, alebo jednu SIM a jednu microSD kartu. Snímač otlačku prsta je umiestnený na zadnej strane, funguje spoľahlivo.

Pozrite si

Motorola razr 5G – takto vyzerá pokrok!

Smartfón má nainštalovaný Android 10 s nadstavbou My UX, opäť všetko, čo dôverne poznáme. Používateľov určite poteší informácia, že tento model dostane aj Android 11. Moto akcie sú rozdelené do niekoľkých kategórií, ku každej máte krátky popis funkcií.

Sympatické je, že si môžete vybrať medzi moderným ovládaním gestami, alebo si ponechať rokmi overené navigačné klávesy, čo ocenia menej skúsení, resp. starší používatelia, u ktorých je zvyk železnou košeľou. Gestá však ponúkajú mimoriadne praktické využitie, napríklad pri odomknutí/zamknutí, na aktivovanie fotoaparátu, alebo rýchle rozsvietenie baterky.

Výkonovo sa moto g 5G radí do strednej triedy. Čipset je postavený 8 nm architektúrou. CPU sa skladá z 2x Kryo 570 Gold (Cortex-A77) s 2,2 GHz a 6x Kryo 570 Silver (Cortex-A55) s 1,8 GHz. Grafický výkon zabezpečuje Adreno 619. Operačná pamäť má kapacitu 4 GB, interné úložisko poskytne priestor na 64 GB dát. Motorola vyrába aj verziu so 6 GB RAM a 128 GB ROM.

Fotoaparát

Zadný fotoaparát predstavuje štandardnú ponuku od Motoroly. Hlavný snímač má 48 Mpx rozlíšenie (12 MPx pri využití Quad Pixel). Sekunduje mu 8 Mpx ultraširokáč so 118° uhlom záberu a 2 Mpx snímač určený na makrofotografie a videá. Webkamera je s 16 Mpx rozlíšením (4 Mpx pri Quad Pixel).

Fotografie vás zrejme nešokujú výsledkom, ale – a to je dôležitejšie – nesklamú. Prinášajú dobrý výstup, čomu napomáha aktualizovaná aplikácia. Nájdete tam rôzne režimy (Nočné videnie, Optimalizácia snímky, Automatické zachytenie úsmevu, Inteligentná kompozícia, HDR, Portrét, Manuálny režim, Panoráma, Živý filter), ale aj ukladanie fotografií do formátu RAW, či integráciu služby Google Lens.

Hlavný fotoaparát dosahuje počas denného svetla vďaka HDR široký dynamický rozsah s dobrou ostrosťou a čistotou fotografií. S klesajúcim svetlom badať zvýšený šum a mierny pokles ostrosti, stále však získate použiteľné snímky.

Podobný výstup získate aj z ultraširokého objektívu. Najslabšie výsledky prináša makro fotoaparát. Disponuje automatickým zaostrovaním, čím sa odlišuje od konkurencie, no od objektívu s 2 Mpx však zrejme nikto neočakáva profesionálne obrázky. Motorola by pravdepodobne urobila lepšie, keby makro objektív nahradila snímačom hĺbky, mal by zrejme lepšie využitie.

Webkamera ponúka mäkké snímky s prirodzenými farbami pleti a veľmi dobrú expozíciu. V režime Portrét však často nesprávne rozostrí pozadie, resp. fotografovanú osobu.

Video nakrútite v maximálnom rozlíšení UHD/30 fps, resp FHD/60, 30 fps. S ultraširokým objektívom natočíte FHD/30 fps video. Stabilizácia videa (EIS) funguje pri rozlíšení 4K/30 fps a odvádza dobrú prácu. S webkamerou nakrútite video v maximálnom rozlíšení FHD/30 fps.

Verdikt

Motorola moto g 5G je šikovný smartfón od známej, rokmi overenej značky. Pre vás to znamená, že za rozumnú cenu získate zariadenie so všetkými bežnými funkciami. Batéria s kapacitou 5 000 mAh zaručuje 2-dňovú výdrž. Výrobca nešetril, v balení totiž dostanete nabíjačku TurboPower s 20 W výkonom.

Veľký displej má slušné rozlíšenie a praktický pomer strán. Nesklame ani fotoaparát, v danej cenovej triede ponúka naozaj slušný výstup z nočného fotenia.

Pozrite si

Maratónec Motorola moto g9 power

Na druhej strane, ani v tomto modeli nenájdeme podporu bezdrôtového nabíjania, Motorola namiesto toho ponúka 3,5 mm jack, dual SIM kartu a 5G konektivitu. Za zmienku tiež stojí, že v prípade Motoroly moto g 5G máte k dispozícii (takmer) čistý Android.

Vzhľadom na to, čo tento model ponúka, pomer cena/výkon je veľmi priaznivý a nám neostáva nič iné, ako udeliť moto g 5G titul Dobrá cena.

Smartfón Motorola moto g 5G si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

 

Zdroj