Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Moto g60 dokáže vyniknúť aj na preplnenom trhu

Moto g60 dokáže vyniknúť aj na preplnenom trhu
Richard Pliešovský
Moto g60 dokáže vyniknúť aj na preplnenom trhu

Vyniknúť na preplnenom trhu so smartfónmi je čoraz ťažšie. Pre používateľov je častokrát zaujímavejšie sledovať čo sa deje v kategórii strednej triedy. Tam sa totiž presúvajú vychytávky, aké sme len nedávno videli vo vlajkových lodiach. Motorola g60 ponúka za málo peňazí veľa muziky. Pre koho je vlastne určená?

Moto g60 má 6,8″ Max Vision FHD+ LCD displej, ktorý ponúka napriek svojej cenovej triede až 120 Hz obnovovaciu frekvenciu. Áno, toľko čo zvládnu len najnovšie iPhony 13 Pro, ale samozrejme, ich displeje sa takto zjednodušene nedajú porovnávať. Rozlíšenie displeja je 2 460 x 1 080 px, má 2,5D zakrivenú sklenenú obrazovku s pomerom strán 20,5:9 s mierne zaoblenými rohmi a jemnosťou zobrazenia 396 ppi.

Veľká obrazovka prináša väčšiu hmotnosť, tá je presne 225 gramov, počas používania mi však vôbec neprekážala. Dôležitejšie je, že displej je jasný a má pekné živé farby. Pomer obrazovky k telu je 85 %, veľká brada si vybrala svoju daň.

Obnovovacia frekvencia sa dá nastaviť na 120, alebo 60 Hz, resp. nechať to na automatiku, ktorá ju prepína podľa obsahu. Poteší podpora HDR, ktorá funguje pre YouTube. Z možností zobrazenia si viete vybrať úpravy farieb (Prirodzené, Zosilnené a Sýte). Nechýba ani nočný režim, ktorý zníži vyžarovanie modrého svetla a menej zaťaží oči.

Vôbec som nepochopil zámer výrobcu, umiestnil totiž všetky tlačidlá na pravú stranu. Chvíľu mi trvalo, kým som pochopil, že ani jedno z tlačidiel neslúži na mechanickú spúšť fotoaparátu. Nájdete tam tlačidlá hlasitosti, ON/OFF a vyvolanie hlasového asistenta Google. Na ľavej strane je miesto pre SIM/microSD kartu. Hore sa našiel priestor na nesmrteľný 3,5 mm audio konektor a dole USB-C port, reproduktor i mikrofón.

Veľkým lákadlom je fotoaparát. Na trhu nie je veru mnoho smartfónov so 108 Mpx snímačom, ktoré sa zmestia do limitu 250 eur. Na zadnej strane sa nachádza trojitý fotoaparát. Hlavný snímač má 108 Mpx, s clonou f/1,9, 2,1 μm. Dopĺňa ho 8 Mpx (f/2,2, 1,12 μm) ultraširokouhlý objektív 118°, ktorý využijete aj na makro snímky od 2,5 cm. Posledným je 2 Mpx snímač hĺbky.

Vpredu sa nachádza 32 Mpx webkamera, ktorej v prípade potreby poslúži LED blesk.

Aké získate fotografie? Snímky počas denného svetla vás určite nesklamú. Ponúkajú dobý dynamický rozsah vďaka technológii ultra pixel, ktorá dáva 12 Mpx výstup. Určite si nechajte zapnuté automatické HDR, zábery s vylepšeným dynamickým rozsahom sú oveľa lepšie.

Širokouhlé zábery sú tiež obstojné, podobne aj makro zábery. Čo sa týka portrétov, výsledok je použiteľný. Majú slušnú detekciu hrán, treba sa však naučiť urobiť vždy niekoľko záberov a potom ich vytriediť. Pamäť v telefóne je dosť veľká.

Výkon fotoaparátu pri slabom osvetlení bol podľa očakávania priemerný. Nočný režim tiež nepatrí medzi najlepšie na svete, ale v rámci cenovej triedy je to postačujúci. Keď sa niekedy ocitnete v situácii, že budete potrebovať urobiť snímku v noci, viete, že ho v moto g60 nájdete. Keď nad tým teraz rozmýšľam, nočný režim som zatiaľ využil vždy len pre potreby testu, nikdy nie v reálnom živote.

Smartfón podporuje 4G sieť, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, NFC a pozičné systémy GPS, AGPS, LTEPP, SUPL, Glonass a Galileo. Hybridný slot pojme 2 SIM karty, resp 1x SIM a 1x microSD kartu.

Pozrite si

Motorola moto g100 má vychytávky, ktoré inde len tak nenájdete

Čo sa týka nabíjania, smartfón ponúka len priemer. Výrobca síce pribalil rýchlonabíjačku, má však len 20 W, pri iných modeloch od Motoroly sa bežne stretneme s 30 W. Z nuly na 100 % sa zariadenie nabije originálnou nabíjačkou približne za 2,5 hodiny. Oveľa lepšie to je pri nabití na polovicu kapacity. Vtedy vám to bude trvať necelých 60 minút. Batéria má kapacitu 6 000 mAh, pri bežnom používaní som z nej dostal 2,5-dňovú výdrž. Motorola už tradične nepodporuje bezdrôtové nabíjanie.

Verdikt

Cena Motorola moto G60 je voči konkurencii naozaj agresívne nastavená. Podľa očakávania ide o mobil s viacerými kompromismi, výrobca však výrazne neobmedzil výkon ani výbavu. Odporúčená cena 249 eur je viac než výhodná, momentálne sa dá dokonca kúpiť za 199,99 eur.

Výrobca pri tomto modeli vyzdvihuje najmä 108 Mpx fotoaparát, ale to je hlavne marketingový ťah. Moto g60 je v skutočnosti univerzálny smartfón, ktorý nesklame v žiadnom smere. Jediná vec, ktorá by ho raketovo posunula dopredu by bola prítomnosť AMOLED panela. Pravdaže, s takýmto vybavením by narástla aj cena.

Moto g60 je teda určený bežným používateľom, ktorí nevyžadujú špičkový fotoaparát s vernou a detailnou kresbou na OLED displeji. Na svoje si neprídu ani tí, ktorí by na ňom chceli drviť náročné AAA hry. Veľa používateľov však nepotrebuje mať to najlepšie z najlepšieho, nikdy by to nevyužili. Na komunikáciu v sociálnych sieťach, hranie hier, amatérske fotografovanie, e-maily, internet banking, pozeranie videí či počúvanie hudby – to všetko zvládnete aj za dve stovky. Pritom viete, že smartfón vám spoľahlivo poslúži niekoľko rokov.

Veľký displej, štedrá kapacita batérie či 20 W rýchlonabíjačka v balení – to všetko sú veľké plusy, ktoré môžu rozhodnúť, aby ste si vybrali práve tento model. Od značky, ktorá ako prvá priniesla na svet mobilný telefón. Aj preto získava od nás Motorola moto g60 ocenenie Dobrá cena.

Smartfón Motorola moto g60 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne a bezpečne doručiť priamo až domov.