Moskovské metro spustilo platby cez rozpoznávanie tváre

ZDROJ | Moskvich.Mag

Metro v Moskve je známe svojimi historickými stanicami a najnovšie aj skenermi tváre, ktoré umožňujú platbu za jazdu.

Systém rozpoznávania tváre bol v hlavnom meste Ruska spustený v polovici októbra na všetkých 240 staniciach a linkách metro. Funkcia Face Pay bola spustená na dobrovoľnej báze, aby uľahčila možnosti cestovania.

ZDROJ | Mos-Ru

Pozrite siClearview AI – mocný nástroj na rozpoznávanie tváre

V súčasnosti moskovské metro funguje na báze turniketov, ktoré čítajú lístky. Tie môžu byť jednorazové, na viacero ciest, ale aj na dni, mesiace či rok podobne ako naše električenky. Oproti ostatným systémom metra vo svete, to moskovské funguje na princípe jeden vstup na celý systém metra. Žiadne zóny či časové obmedzenia tak neplatia a pokým nevystúpite za turnikety, môžete sa voziť.

Na použitie Face Pay funkcii je nutné nahrať do Moscow Metro aplikácie svoju fotografiu, údaje z bankovej karty a tzv. Troika kartu, ktorá slúži na jazdu metrom.

Všetky informácie by mali byť bezpečné uložené. Samotná kamera by mala čítať biometrické údaje, nie samotnú fotografiu či iné dáta.

ZDROJ | Moskvich.Mag

Pozrite siUmelá inteligencia dokáže rozpoznať COVID-19 aj bez testu, z nahrávky kašľa

V súčasnosti je systém Face Pay integrovaný iba na niekoľkých turniketoch v rámci staníc, no najbližšie 2-3 roky sa očakáva, že systém bude používať až 15 až 20 % pasažierov, ktorí využívajú moskovské metro.

Otázna ostáva ochrana dát. Používanie rozpoznávania tváre vyvoláva obavy zo zneužitia tejto technológie vo verejných oblastiach. Strata súkromia a zneužitie digitálnych práv je pri využívaní takejto technológie na zváženie.

ZdrojMos-ru

Komentáre k článku