Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Modulárny telefón Google ARA príde už tento rok

Modulárny telefón Google ARA príde už tento rok
Zdroj | Google
Števo Porubský
Modulárny telefón Google ARA príde už tento rok
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Google počas Google I/O 2016 pre Wired potvrdil niekoľko ďalších, no veľmi dôležitých informácií o svojom dlhoročnom projekte ARA. Modulárny smartfón výrobca začal vyvíjať už pred rokmi, minulý rok sa pritom hovorilo, že sa na trhu objaví ešte tento rok.

Zdroj | Google
Pozrite si

Projekt ARA má novú základnú dosku a bude aj obchod s modulmi

Nebude to ale úplne tak. Tento rok sa Google ARA dostane do rúk developerov. Pre nás ostatných Google vidí reálny predaj až v budúcom roku, teda v roku 2017.

Google ARA je však už plne funkčný prototyp, v ktorom sa inžinieri popasovali s viacerými problémami. Napríklad procesor (so zabudovanou grafikou) a RAM nebudú vymeniteľné vo forme modulov. Tie budú pevné priamo v konštrukcii telefónu.

Tým sa však trochu kazí celá myšlienka modulárneho smartfónu, keďže o pár rokov si majiteľ bude musieť aj tak kúpiť nový model s výkonnejším procesorom a RAMkou.

Zdroj | Google

Našťastie ostatne množstvo modulov, ktorými si majitelia budú môcť upraviť smartfón podľa svojich predstaváv. Chýbať by nemalo viacero fotografických modulov, reproduktorov, mikrofónov, presnejších GPS čipov, batérií, rôznych jednoúčelových snímačov a senzorov, ale ani modul s energeticky nenáročným e-ink displejom.

Zdroj | Google

Celkovo má byť na Google ARA vymeniteľných 6 rôznych modulov, resp. bude mať 6 špeciálnych konektorov UniPro pre moduly s dátovým tokom 11,9 Gbit/s. Na vyberanie modulov bude slúžiť buď špeciálny hlasový príkaz alebo tlačidlo na boku. Softvér sa následne postará o bezpečné odpojenie konkrétneho modulu.

Pozrite si

Modulárna Motorola Ara stále napreduje. Príde aj v podobe klasického telefónu

Zdroj | Google

Google ARA podľa portálu Wired používa až 30% zamestnancov Google. Základom je 5,3″ displej, výkonný procesor a dostatok pamäte RAM. Konkrétnu špecifikáciu si Google necháva zatiaľ pre seba, určite sa ale pred finálnou verziou ešte zmení.

Ak ste developer a chcete Google ARA vyskúšať ešte pred ostatnými, stačí oň požiadať cez web projektu. Koľko ale bude stáť Google zatiaľ nezverejnil.

Zdroj | Google
Zdroj