Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Mitsubishi Electric vyvíja pozičný systém pre budovy. Nepotrebuje GPS

Mitsubishi Electric vyvíja pozičný systém pre budovy. Nepotrebuje GPS
Zdroj | Technischen Universität München
Juraj Procházka
Mitsubishi Electric vyvíja pozičný systém pre budovy. Nepotrebuje GPS
Zdroj | Technischen Universität München
Zdroj | Technischen Universität München

Spoločnosť Mitsubishi Electric oznámila, že vyvinula indoorový pozičný systém, ktorý využíva bezdrôtovú komunikáciu LAN a akustické meranie na určovanie polohy s presnosťou lepšou ako jeden meter. Systém by mal byť použitý pre aplikácie, ako je navigácia chodcov, alebo riadenie skladov v budovách a v podzemných priestoroch, kde chýbajú signály GPS.

Pozrite si

Sygic MotorBike je špeciálna navigácia pre milovníkov dvoch kolies

Nový systém určí polohu cieľového zariadenia na základe spätnej odozvy akustických vĺn a pomocou Wi-Fi hospotov s funkciou určovania polohy rozmiestnených v priestore. Spustenie navigácie a ďalšie potrebné dáta sú prenášané cez bezdrôtovú sieť (WLAN). Riešenie počíta s využitím vybavenia aj u existujúcich WLAN, pričom na spoľahlivé fungovanie musí sieť obsahovať tri a viac prístupových bodov WLAN, respektíve Wi-Fi. Systém od Mitsubishi Electric poskytuje okrem určovania polohy aj klasickú bezdrôtovú konektivitu. S akým štandardom Wi-Fi systém pracuje, sa v tlačovej správe neuvádza.

Zdroj | Mitsubishi Electric

 

Iný systém indoorovej navigácie pod názvom NAVVIS, ktorý pracuje s vizuálnymi informáciami, vyvíjajú vedci na Technickej univerzite v Mníchove. Rôzne metódy indoor navigácie a ich úskalia a presnosť popisuje nasledujúca tabuľka:

Technológia

Presnosť a nedostatky

WLAN sila signálu

Nízka presnosť (asi 10m) kvôli nestabilite sily signálu

WLAN RSSI mapping

Vyžaduje technické znalosti a náklady na rozmiestnenie presných meračov. Presnosť rádovo metre

Odozva WLAN paketov

Vyžaduje špecifické, presne synchronizované WLAN prístupové body. Presnosť do 1m

Akustický/rádiový maják

Pre praktickú presnosť vyžaduje veľký počet majákov. Presnosť od 1m do 10m

Akustický signál

Vysielače a prijímače musia byť synchronizované. Presnosť do 1m

Kým niektoré súčasné systémy pre určovanie polohy v interiéroch vyžadujú špecifický hardvér, napr. RFID čítačku, navigácia od Mitsubishi Electric potrebuje iba komunikáciu WLAN a prenos zvukových vĺn. Ide teda o ideálnu aplikáciu pre smartfóny, ktoré sú vybavené tak Wi-Fi konektivitou, ako aj elektroakustickými meničmi – reproduktorom a mikrofónom.

Pozrite si

S Garmin eTrex Touch 35 sa v prírode nestratíte

Pomocou nainštalovaného softvéru budú môcť používatelia zisťovať napríklad polohu zaparkovaného vozidla v podzemnej garáž. Pri odstavení auta sa jeho poloha uloží do pamäte smartfónu, aby bola k dispozícii pri vyhľadávaní. Komerčná dostupnosť navigačného systému od Mitsubishi sa predpokladá v apríli 2017.