Microsoft Windows 10 beží bez problémov na Snapdragone 820

ZDROJ | Qualcomm

Americká spoločnosť Microsoft potvrdila na konferencii WinHEC novembrové informácie o príprave emulácie x86 platformy na ARM procesoroch. Dôkazom je video zobrazujúce plynulý beh operačného systému Windows 10 na čipe Snapdragon 820.

Konkrétne je demonštrovaný klasický operačný system Windows 10 bežiaci na štvorjadrovom procesore Snapdragon 820 so 64-bitovým ARMv8 jadrami vlastnej mikroarchitektúry Qualcommu Kryo.

Dvojica jadier pracuje na frekvencii 2,15 Ghz a druhá dvojica na 1,6 Ghz. Procesorovej jednotke pomáha ešte 4 GB pamäť RAM.

Pozrite siARM prichádza s novým grafickým čipom pre VR

Windows 10
ZDROJ | YouTube

Na zobrazenom systéme Windows 10 bežiacom na ARM čipe je možné bez problémov spúšťať aplikácie pre nové API, rozhranie UWP (Universal Windows Platform) a tiež dobre známe x86 aplikácie prostredníctvom emulácie, ku ktorej spoločnosť bližšie informácie neposkytla.

Video je aj jasným dôkazom dostatočného výkonu na prácu v desktopovom programe Adobe Photoshop či webovom prehliadači.

Samotná myšlienka bola už dlhší čas v IT sektore žiadaná, kedže mobilné CPU začali dosahovať porovnateľný výkon s tými desktopovými.

Pozrite siNová aktualizácia Creators Update prinesie do Windows 10 zaujímavé novinky

https://www.youtube.com/watch?v=A_GlGglbu1U

Možno si ešte spomínate na prvé pokusy s verziou Windows RT, teda oklieštený Windows 8, ktorá ale nepodporovala spúšťanie aplikácií postavených na architektúre x86.

Aktuálne sa snaží spoločnosť Intel presadiť svoje desktopové procesory, ktoré sú čoraz viac úspornejšie a zároveň aj výkonnejšie. Aj vďaka tomu sa téma ARM čipov vzdialila od systémov Windows.

Projekt je stále v štádiu testovania, čomu nasvedčuje neznámy dátum uvedenia emulácie do praxe. Predpokladá sa použitie vo forme laptopoch, ktoré by mali byť dostupné na jeseň budúceho roka spolu s aktualizáciou Redstone 3.

ZdrojQualcomm

Komentáre k článku