Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Microsoft prináša novú technológiu na boj proti hoaxom

Microsoft prináša novú technológiu na boj proti hoaxom
Zdroj | Microsoft
Richard Pliešovský
Microsoft prináša novú technológiu na boj proti hoaxom
Zdroj | Microsoft
Zdroj | Microsoft

Microsoft nedávno ohlásil dva nové systémy, ktorých nástroje dokážu odlíšiť reálne obrázky a videá od tých upravených. Majú pomôcť širšej verejnosti rozlíšiť falošné súbory, ktoré veľmi radi používajú v hlásaní svojich bludov napríklad konšpirátori.

Prvá technológia, Microsoft Video Authenticator, analyzuje fotografie a videá na vďaka strojovému vie poskytnúť výsledok v percentách, či sa so zdrojom manipulovalo, alebo mu môžeme dôverovať. V prípade videa vie poskytnúť toto percento v reálnom čase na každej snímke počas prehrávania videa.

Tento užitočný nástroj funguje tak, že deteguje zmiešané prvky obrazu, ktoré naše oči nemusia zachytiť – napríklad jemné blednutie, cudzie prvky v odtieňoch sivej a hranice objektov.

Zdroj | Microsoft

Druhý nástroj bude k dispozícii ako súčasť cloudovej služby Microsoft Azure. Ten bude k dispozícii tvorcom obsahu – umožní pridávať k svojim fotografiám a videám digitálne odtlačky a certifikáty. Tie budú umiestnené v metadátach a čitatelia by mali dokázať, aj pomocou rozšírenia v prehliadači, zistiť, kto pôvodne vytvoril daný súbor.

Pozrite si

Google bojuje proti deepfake sprístupnením tisícok falošných videí

Dezinformácie sú v súčasnosti mimoriadne rozšírené. Výskum profesora Jacoba Shapira z Princetonu preskúmal 96 kampaní zameraných na zahraničný vplyv v 30-tich krajinách v rokoch 2013 až 2019. Boli realizované na sociálnych sieťach, kde sa snažili očierňovať oponentov či zaujímavých ľudí, polarizovali diskusie a vnucovali verejnosti vlastný názor.

Najnovšie správy ukazujú, že k dezinformáciám tento rok pribudli informácie o pandémii nového koronavírusu, ktorá vedie k úmrtiam a hospitalizáciám ľudí po užití domnelých liekov na COVID-19.

Zdroj | engin akyurt

Microsoft sám uznáva, že technológie deepfake sú čoraz viac sofistikovanejšie a bude treba neustále zlepšovať algoritmy AI ako aj nástroje strojového učenia. My dodávame, že Microsoft nie je jediný v boji proti hoaxom, dá sa povedať, že každá relevantná spoločnosť v tomto odvetví vyvíja vlastné nástroje.

Pozrite si

6 deepfake videí, ktoré vám ukážu silu trendu výmieňania tvárí

Čo však žiaden technologický gigant (zatiaľ) nedokáže je, zmeniť myslenie ľudí. Ak sa totiž niekto rozhodne, že všetci klamú a pravda je niekde uprostred, nepomôže upozornenie, že číta a veselo zdieľa totálny nezmysel.

Zdroj