Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Microsoft predstavuje Windows 365 - cloudový operačný systém dostupný kdekoľvek

Microsoft predstavuje Windows 365 - cloudový operačný systém dostupný kdekoľvek
Zdroj | Microsoft
Števo Porubský
Microsoft predstavuje Windows 365 - cloudový operačný systém dostupný kdekoľvek
Zdroj | Microsoft
Zdroj | Microsoft

Microsoft práve predstavil čo azda nikto nečakal. Windows 365. Ak Microsoft poznáte a používate, určite ste sa už stretli s cloudovým kancelárskym balíkom Office 365, resp. po novom Microsoft 365. Teraz ale prichádza na rad Windows, ktorý bude taktiež cloudový. Určený je prevažne firmám a podnikom.

Zdroj | Microsoft

Microsoft za posledných 18 rokov videl ako sa zmenila kancelárska práca. Kým do koronakrízy prakticky všetci pracovali z kancelárií a firiem, po jej vypuknutí sa zrazu pracovníci museli presunúť do domácností. A nie je nič horšie, ako nemožnosť pristupovať do pracovného počítača.

Windows 365 je riešením, ktoré firmy a podniky ocenia nie len počas možných ďalších vĺn COVID pandémie, ale kedykoľvek v budúcnosti, keď sa vyskytne akákoľvek neočakávaná udalosť. Zároveň ale Windows 365 ocenia aj tí, ktorí si zvykli na svoj home-office a chcú v ňom pokračovať ako sa len bude dať.

Zdroj | Microsoft

Samotný Microsoft uvádza, že podľa Work Trend Index až 73% zamestnancov chce ostať flexibilní v rámci práce z domu, inak povedané takmer 3/4 zamestnancov by chcelo byť na home-office, resp. mať možnosť pracovať z domu či iného visutého pracoviska. Zároveň ale 67% zamestnancov chce ostať v osobnom kontakte so svojimi spolupracovníkmi.

Zdroj | Microsoft

Windows 365 nebude len o Windows 10, ale aj o prichádzajúcej verzii Windows 11. Všetko bude pritom v cloude. Stačí sa len pripojiť k svojmu kontu z akéhokoľvek zariadenia, vrátane macOS, iOS, iPadOS, Linuxu či Androidu a môžete fungovať ako na vašom bežnom počítači so systémom Winodws. V prípade, že si okno prehliadača prepnete na celú obrazovku, ani nemusíte spozorovať, že ste na inom zariadení.

Výhodou Windows 365 má byť hlavne bezpečnosť. Vďaka tomu, že systém je v cloude, samotný cloud (Azure Virtual Desktop) vie využívať bezpečnostné prvky ako MFA cez Microsoft Azure Active Directory, ale aj Microsoft Defender. Samozrejmosťou je tiež správa cez Microsoft Endpoint Manager.

Zdroj | Microsoft

Výhodou pre firmy a podniky má byť aj šetrenie na hardvéri. Tým, že Windows 365 je v cloude, využívať ho je možné aj na starších zariadeniach, prípadne dokonca aj na počítačoch „bez systému“, napríklad s bezplatným Linuxom. Taktiež si externí pracovníci môžu pracovný Windows 365 zapnúť aj na vlastných zariadeniach a firma tak nemusí sezónnym zamestnancom poskytovať hardvér.

Pre firmy má byť plusom aj to, že Windows 365 bude bez problémov pracovať s Microsoft 365, Power Platform, či Dynamics 365. Samozrejmosťou má byť aj kompatibilita aplikácií s App Assure.

Zdroj | Microsoft

Firmy majú oceniť aj možnosť výberu konkrétnej veľkosti Cloud PC podľa počtu používateľov. Microsoft má zároveň nástroje, ktoré dokážu sledovať výkon jednotlivých cloudových počítačov používateľov a odporúčasť ich možné zvýšenie výkonu. Aj to môže byť otázkou pár kliknutí a navyše v reálnom čase.

Windows 365 bude spoplatnený na mesačnej báze. V predaji budú dve verzie – Windows 365 Business a Windows 365 Enterprise. Ceny zatiaľ nie sú známe. Nový systém bude dostupný od 2. augusta tohto roka.

Zdroj | Microsoft
Zdroj