Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Michelin chce vyrábať zelené pneumatiky

Michelin chce vyrábať zelené pneumatiky
Zdroj | Michelin
Števo Porubský
Michelin chce vyrábať zelené pneumatiky
Zdroj | Michelin
Zdroj | Michelin

Francúzsky koncern Michelin sa nechal počuť, že chce vyrábať zelené pneumatiky. Nemajte však obavu, že by mohli byť ohyzdné ako slovenské ŠPZ pre elektrifikované a elektrické vozidlá. Zelené budú v zmysle využívania obnoviteľných zdrojov, a to vrátane gúm samotných.

Zdroj | Michelin

Zelená budúcnosť podľa Michelinu bude niesť názov EMPREINTE, čo z francúzštiny preložíme ako stopa. Nie ale tá z chodidla, ale stopa akú tu po sebe zanecháme. Michelin sa zaviazal, že do roku 2050 budú jeho pneumatiky 100% obnoviteľné.

Zdroj | Michelin

To sú extrémne odvážne ciele, ak si predstavíme ako a z čoho sa pneumatiky v súčasnosti vyrábajú. Rok 2050 je síce vzdialený, no za posledných mnoho dekád sa v tomto odvetví veľké pokroky (čo sa obnoviteľných zdrojov) nerealizovali. Za necelých 30 rokov tak Michelin čaká najväčšia zmena v histórii odvetvia.

Dočkáme sa pneumatík ako zo sci-fi filmov? Napríklad tie z roku 2017?

Realistickejšie a podstatne skoršie ciele sú v pláne na rok 2030. Do tohto roku majú byť Michelin prenumatiky zo 40% z obnoviteľných zdrojov. Využívať na to budú recyklované plasty. Výrobca tvrdí, že 9 rokov mu na to stačí, keďže už v súčasnosti má technológie, ktoré to umožňujú.

Napríklad už v súčasnosti Michelin vyrába pneumatiky pre MotoE sériu, ktoré sú z 35-40% z obnoviteľných zdrojov. Obnoviteľné zdroje ale neznamenajú len využívanie elektriny z vetra, slnka či vody, ale i využívanie zdrojových materiálov na výrobu samotných pneumatík.

Napríklad do pneumatík pre MotoE sériu využíva gumu z obnoviteľných zdrojov, biologicky získavaný butadién, ale aj materiál z už vyradených pneumatík. Zároveň bude recyklovať polystyrén či PET fľaše. Celkovo tak ročne „spotrebuje“ 13,5 milióna ton odpadu, ktorý inak končí zväčša na skládkach odpadu.

Zdroj | Michelin

Michelin chce ale do roku 2030 dokázať znížiť emisie CO2 zo svojich závodov o 50%. Práve na toto bude využívať obnoviteľné zdroje spomínané vyššie. O 33% chce ale znížiť spotrebu vody, ktorá je extrémne dôležitá pri výrobe pneumatík. Obrovským plánom je, že do roku 2050 chce byť spoločnosť už plne uhlíkovo neutrálna, teda nebude emitovať žiadny CO2, resp. ho bude nahrádzať napríklad výsadbou stromov či inými krokmi.

Zdroj