Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Veda
  • 5 min.
  • 19.11.2020

Michael Jackson to vedel: kyslík zastaví starnutie

Michael Jackson to vedel: kyslík zastaví starnutie
Zdroj | Carlo-Allegri-Getty-Images
Juraj Procházka
Michael Jackson to vedel: kyslík zastaví starnutie
Zdroj | Carlo-Allegri-Getty-Images
Zdroj | Carlo-Allegri-Getty-Images

Izraelskí vedci dokázali „vrátiť čas“ v dvoch kľúčových stavebných prvkoch tela, o ktorých sa predpokladá, že sú zodpovedné za stratu životnej energie a zhoršené zdravie, prichádzajúce s pribúdajúcimi rokmi. Tým zázrakom je kyslík, ktorý je vo vzduchu všade okolo nás.

Pozrite si

NASA má systém, ktorý vyrobí kyslík pre Marťanov

S pribúdajúcim vekom (pri každom bunkovom delení) sa zakončenia  chromozómov, nazývané teloméry, skracujú, čo vedie k poškodeniu DNA a k zastaveniu replikácie buniek. V tele sa zároveň hromadia „zombie“ starnúce bunky, ktoré bránia regenerácii.

Zdroj | Yahoo News

Vedci z Tel Avivskej univerzity teraz dokázali, že podávanie čistého kyslíka starším ľuďom v hyperbarickej (pretlakovej) komore predĺžilo dĺžku ich telomér o 20 percent, čo sa doteraz inými metódami nepodarilo.

Čo to znamená v praxi? Vedci tvrdia, že tento nárast znamená, že teloméry účastníkov štúdie boli po pôsobení kyslíka rovnako dlhé akoby boli mladší o 25 rokov. Liečba tiež znížila počet starnúcich buniek až o 37 percent. Umožnil sa tým opätovný rast nových zdravých buniek. Štúdie na zvieratách dokázali, že odstránenie starnúcich buniek predlžuje dĺžku života o viac ako jednu tretinu.

Zdroj | Wikipedia - Azmistowski17

„Významné zlepšenie dĺžky telomér, ktoré sa ukázalo počas a po týchto jedinečných testoch, poskytuje vedeckej komunite nový základ porozumenia, že starnutie je možné skutočne zastaviť a zvrátiť na základnej bunkovo-biologickej úrovni,“ uviedol profesor Shai Efrati z Lekárskej fakulty a Sagolovej školy neurovedy na Tel Avivskej univerzite.

Je známe, že obezita, fajčenie, nedostatok fyzickej aktivity, nedostatok vitamínov a zápal môžu urýchliť skrátenie telomér, čo dokazuje, že majú zásadný vplyv na dlhovekosť. Mnoho vedcov sa tiež domnieva, že samotné starnutie prispieva k nemociam ako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, artritída, rakovina, srdcové choroby a cukrovka.

Zdroj | Los Alamos National Laboratory

Izraelskej štúdie sa zúčastnilo 35 zdravých dospelých vo veku 64 rokov a starších, ktorí nepodstúpili nijaké úpravy životného štýlu, stravovania alebo liečby. Každý pacient absolvoval kúru 90 minút v hyperbarickej komore, päť dní v týždni, počas troch mesiacov, pričom dýchal maskou 100% čistý kyslík.

Tlaková komora umožňuje rozpustiť v krvi a v tkanivách viac kyslíka a napodobňuje stav „hypoxie“ alebo nedostatku kyslíka, o ktorom je známe, že má (v kontrolovaných podmienkach) regeneračné účinky. Predĺženie telomér o 20% už po troch mesiacoch relatívne nenáročnej kyslíkovej terapie vyzerá fenomenálne.

Predchádzajúce pokusy preukázali, že zdravá výživa môže zachovať dĺžku telomér (zabrzdiť ich skracovanie) a intenzívny tréning počas šiestich mesiacov predĺži telomery o päť percent. V porovnaní s tým prináša kyslík v pretlakovej komere úžasné omladzujúce účinky.

Pred časom to zistil aj Michael Jackson. Keď v roku 1986 utrpel populárny spevák popáleniny pri natáčaní reklamy pre Pepsi, podstúpil terapiu v hyperbarickej kyslíkovej komore. „Absolvoval som niekoľko dlhých zdriemnutí v hyperbarickej kyslíkovej komore, a keď som sa prebudil, cítil som sa ako nový človek – nikdy som sa necítil lepšie,“ povedal Jackson.

Zdroj | AP

Jackson veril, že kyslíková komora má omladzujúci účinok a môže pomôcť výrazne predĺžiť ľudský život a hneď si takú obstaral. Pri amatérskom nasadzovaní kyslíkovej terapie však treba byť opatrný, pretože hrozí takzvaná kyslíková toxicita.

Pozrite si

ZDRAVIE V KANCLI | Daň za naše pohodlie raz budeme musieť zaplatiť

Izraelský tím tiež demonštroval, že tlaková kyslíková terapia môže zlepšiť aj kognitívny pokles, ktorý takisto sprevádza starnutie.

Štúdia ukázala, že za tri mesiace liečby vedci dosiahli také výrazné predĺženie telomér za taký krátky čas, aké nemá obdobu pri akýchkoľvek v súčasnosti dostupných lekárskych zásahoch, alebo úpravách životného štýlu. Žeby sme mali účinnú omladzovaciu terapiu na dosah?  Ak uvážime, že joga s myšlienkou životnej energie – prány, ktorá k nám prúdi hlavne prostredníctvom dýchania, pracuje už tisíce rokov, zrejme na tom čosi bude.

Zdroj