Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Mercedes vezme zodpovednosť za prípadné nehody počas autonómnych jázd na seba

Mercedes vezme zodpovednosť za prípadné nehody počas autonómnych jázd na seba
Igor Neštrák
Mercedes vezme zodpovednosť za prípadné nehody počas autonómnych jázd na seba

Štát Nevada ako vôbec prvý na svete udelil automobilke Mercedes-Benz povolenie na používanie systému podmieneného autonómneho riadenia DRIVE PILOT. DRIVE PILOT je prvým certifikovaným systémom autonómnej jazdy úrovne 3.

Tento systém Mercedes testoval na nemeckých cestách od mája 2022. Predchodcom bol aktívny asistent vzdialenosti DISTRONIC, ktorý stavia na autonómii úrovne 2 a dokáže udržiavať vopred zvolenú vzdialenosť od vozidla pred ním a zároveň zachováva ďalšie asistenčné funkcie, ako je udržiavanie v jazdnom pruhu a aktívne riadenie.

Autonómne riadenie úrovne 2 vyžaduje, aby vodič držal ruky na volante, ale to nie je prípad úrovne 3. DRIVE PILOT stavia na existujúcich priestorových senzoroch balíka Driving Assistance Package, ale využíva ďalšie senzory vrátane LiDARu a kamery v zadnom okne. Okrem toho DRIVE PILOT používa mikrofóny na detekciu približujúcich sa zásahových vozidiel a snímač vlhkosti vozovky v podbehu kolesa.

Obsah pokračuje pod reklamou

DRIVE PILOT je v súčasnosti oprávnený pracovať len pri rýchlostiach do 65 km/h. Konkurenčné automobilky ponúkajú vlastné systémy, ale iba Mercedes-Benz garantuje, že keď je zapnutý DRIVE PILOT a vodič má ruky z volantu, za všetko, čo sa stane, zodpovedá vozidlo.

V situáciách, keď vodič Mercedesu nedokáže prevziať kontrolu nad vozidlom napríklad kvôli vážnym zdravotným problémom, systém automaticky zastaví vozidlo a spustí výstražné svetlá. Po zastavení auto dokonca aktivuje systém núdzového volania Mercedes-Benz a odomkne dvere pre prvých zasahujúcich.

Kým konkurenčné automobilky roky prezentujú svoje systémy autonómnej jazdy, ktoré sú reálne len lepším adaptívnym tempomatom, Mercedes-Benz ako prvý prišiel a nechal si certifikovať autonómny systém úrovne 3. Po Nevade si Mercedes-Benz zažiadal o certifikovanie systému v ďalšom štáte USA, v Kalifornii. DRIVE PILOT bude debutovať na americkom trhu vo verziách 2024 Triedy S a sedanoch EQS, pričom prvé dodávky sa očakávajú v druhej polovici tohto roka.

Zdroj