Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Megasúboj 6 prémiových Bluetooth reproduktorov

Megasúboj 6 prémiových Bluetooth reproduktorov
Števo Porubský
Megasúboj 6 prémiových Bluetooth reproduktorov

Mnohí sa nás pýtate, ktorý je najlepší bezdrôtový reproduktor na cesty. Vybrali sme preto 6 už na prvý pohľad špičkových Bluetooth reproduktorov od renomovaných výrobcov a porovnali ich. Kompletne a naraz.

Hľadáte nový reproduktor? Skúste Heureku:

Je totiž extrémne ťažké s odstupom času porovnávať jednotlivé reproduktory. Počas samostatných testov totiž s ich kvalitou môžeme byť nadmieru spokojní, ale ani jeden nemá totožné vlastnosti, ako ten druhý. Aj preto vznikla idea tohto megasúboja.

Ako si vybrať Bluetooth reproduktor?

Ako pri väčšine produktov, aj tu zohráva najdôležitejšiu rolu cena, ktorú ste ochotní za Bluetooth reproduktor dať. Je jasné, že dieťaťu nekúpite reproduktor za niekoľko stoviek eur len preto, že vyzerá zaujímavo, alebo že hrá špičkovo.

Dieťa to neocení, a navyše po pár dňoch či týždňoch môže byť po reproduktore i vašej nemalej investícii. Preto pre deti a školákov odporúčame popozerať sa radšej po odolných reproduktoroch. Tie sa pokojne zmestia aj do 50 € v závislosti od kvality a veľkosti. Mono reproduktor je podstatne lacnejší, ako stereo systém.

Odolné, no možno už o čosi väčšie kúsky môžeme odporúčať študentom. Tí ocenia nielen kvalitu spracovania, o ktorú sa nemusia báť ani pri vode či na chate plnej ľudí, ale aj poriadne hlasnú reprodukciu v pomerne slušnej kvalite. Cenovo sa takéto modely pohybujú okolo sumy 100 eur, za tie najväčšie dáte pokojne aj 2-3-násobok.

Čo určite neodporúčame, je kupovať Bluetooth reproduktory od „noname“ výrobcov. Síce môžu byť veľmi lacné, ale čo z toho, keď batéria vydrží hodinu-dve, Bluetooth pripojenie je utrpením a zvuk je horší ako z vreckového rádia z minulého tisícročia. Pod „noname“ výrobcami nemáme pritom na mysli výrobcov, ktorých nepoznáte, ale prevažne čínske produkty, ktorých kvalita je veľmi otázna a neistá už len kvôli extrémne nízkej cene.

V súčasnosti už navyše bez námahy nájdete testy či reálne skúsenosti používateľov daných reproduktorov. Tieto názory bývajú často smerodajné. Čím viac skúseností iných, tým lepší názor si na produkt viete spraviť vy sami.

Odbočili sme ale od pôvodnej témy. Ak patríte medzi náročnejších používateľov, ktorí si potrpia aj na dizajn a bohaté funkcie, ste na správnom mieste. Práve pre vás sme vybrali šesť prémiových reproduktorov s cenou okolo 300-400 €, ktoré už sami o sebe hrajú výborne. Ak chcete ale to najlepšie (možno špecificky pre vás), pozrite si kompletný súboj. Veríme, že prinesie jediného víťaza.

Čo a ako testujeme?

Čo vieme už pred testom – toto nemusia byť najlepšie Bluetooth reproduktory na trhu. Vo svojej kategórii však áno. Pre niekoho je totiž podstatná cena, veľkosť či výdrž batérie. V takýchto čiastkových súbojoch by azda každý zo šestice našiel premožiteľa.

V megasúboji ale máme šesticu prenosných, prémiových reproduktorov od renomovaných výrobcov s cenou okolo 300-400 €. Konkrétne ide o modely: B&O Beoplay P6, Bose SoundLink Revolve+, Bowers & Wilkins T7 Wireless, DALI KATCH, Harman Kardon Esquire 2 a Sony SRS-ZR7. Pri Sony si však dajte pozor, hoci je telo pomerne malé a ťažké, batéria v ňom nie je. To ale vysvetlíme neskôr.

Každý zo šestice je dostatočne malý na to, aby sa pohodlne vošiel do príručnej batožiny. Zároveň je každý dostatočne zaujímavý, takže si ho pokojne vystavíte aj v luxusnej obývačke či pracovni. Všetky reproduktory sú z prémiových materiálov a takmer všetky majú pomerne veľké batérie a slušnú výdrž. Navyše svojím zvukom majú byť tým najlepším vo svojej triede.

Aspoň to tvrdia výrobcovia. Pozrime sa na to, či je to naozaj tak. Postupne zhodnotíme 7 hlavných parametrov reproduktorov, pričom v každom z nich prejdeme viacero detailných vlastností. Výsledkom bude bodové hodnotenie v tabuľke, ktoré určí víťaza. Alebo víťazov?

Pred samotným testom nevieme ani náhodou určiť, ktorý reproduktor bude ten najlepší. V rámci súboja ale zhodnotíme desiatky parametrov, ktoré by mali v celkovom hodnotení ukázať, ktorý zo šestice je ten najlepší. Žiaľ, nie všetky parametre sa nám podarilo zistiť pre každý reproduktor. Takéto položky preto nebudú počítané v celkovom hodnotení.

Spracovanie

Odhliadnuc od dizajnu, na ktorý môže mať 100 ľudí 100 názorov, pozrime sa na to, ako testovanú šesticu vybavili výrobcovia už pri navrhovaní a samotnom zrode. Beoplay P6 je z väčšej časti obalený jednoliatym hliníkom. Spracovanie je špičkové, pogumovaná podstava dodáva stabilitu. Telo je odolné voči striekajúcej vode.

Kanvička od Bose je azda najzvláštnejším modelom z testovanej šestice. Taktiež je tvorená hliníkom a gumou, ktoré majú dokonca ochrániť reproduktor pri možnom páde. Praktické.

T7-ka od B&W má tzv. Micro Matrix dizajn. Vyzerá úchvatne, škoda len, že ho kryje plast. Včelie plásty by sa ale na druhej strane mohli rýchlo zaprášiť a ťažko by sa čistil. Okolo celého reproduktora je pritom natiahnutá guma. Miluje však prach a nečistoty.

Všetky na nej vidieť. DALI KATCH má pevnú hliníkovú konštrukciu, no najviditeľnejšie sú odnímateľné plastové kryty reproduktorov z oboch strán. Prekvapuje vysúvateľné kožené pútko na pohodlnejšie prenášanie. Plasty sú mimochodom veľmi odolné, no pri dotyku vŕzgajú.

Harman Kardon má taktiež hliníkovú konštrukciu, spredu ho tvorí plastová mriežka a zozadu imitácia kože. Na prvý pohľad tak môže pôsobiť ako dámska peňaženka do ruky. Aj jeho názov od nej nemá ďaleko. Plasty však taktiež vŕzgajú. Podporná nožička sa vyklápa pomerne ťažko.

Sony reproduktor je z testovanej šestice najväčší a najťažší. Prekvapiť vás môže ale tým, že ako jediný nemá batériu, hoci v spodnej časti má veľký nápis Personal audio system a aj samotný výrobca ho zaraďuje medzi prenosné audio systémy. Keďže ale nie všetky kúsky dokážete nabíjať nabíjačkou na mobil, musíte si so sebou nosiť aj nabíjačku pre reproduktor. To isté platí aj v prípade Sony.

Žiaľ, iba dva (B&O a Bose) zo šestice reproduktorov výrobcovia vybavili odolnosťou voči aspoň striekajúcej vode. Takmer všetky reproduktory majú mechanické ovládanie. Nie je ale jedno, ako druhé. Napríklad B&O, DALI a Harman Kardon majú klasické tlačidlá. Bose a B&W ale majú tlačidlá pod gumou. Ich stláčanie je preto náročnejšie. Sony zas kombinuje hardvérové ON/OFF a dotykové ovládacie tlačidlá. Funkčne pracujú výborne.

Mobilita

Jednoznačným víťazom je Harman Kardon a jeho Esquire 2 s doslova mušou hmotnosťou i rozmermi. Obsah reproduktora je necelý liter, hmotnosť je slušných 573 gramov. Na opačnej strane peletónu je Sony so svojou ťažkou a veľkou tehličkou. Tá má 1,83 kg a objem takmer 2,5 l. Obísť ale nemožno ani Bose SoudLink Revolve+. Svojím tvarom je najneskladnejším kúskom, na stole však zavadzia najmenej.

Čo sa týka hmotnosti, všetci výrobcovia zavádzajú. Všetky reproduktory sme prevážili na dvoch rozdielnych digitálnych váhach. Ani jedna uvádzaná hmotnosť sa nezhodovala. Okrem Harmanu sú všetky reproduktory ťažšie, ako udáva výrobca. Rádovo ale ide iba o niekoľko gramov, maximálne desiatok gramov.

Rúčka na prenášanie môže prísť niekomu ako hlúposť, ale hodí sa v tej najnevhodnejšej chvíli – máte plné ruky iných vecí, a tak si viete reproduktor zavesiť na prst. Najlepšie sa v ruke prenáša Bose, najhoršie ťažká tehlička od Sony. Za rúčku je možné reproduktor aj zavesiť, napríklad na slnečník, kde parádne ozvučí okolie.

Výdrž

S mobilitou súvisí aj nabíjanie. Od Bluetooth reproduktora by totiž človek očakával, že sa bude nabíjať cez klasické porty ako microUSB či novší USB-C port. Iba tri zo šiestich to dokážu. B&W T7 Wireless, DALI KATCH a Sony ZR7 vyžadujú, aby ste im na cesty pribalili vlastné nabíjačky. Káble a zdroje tiež čosi vážia a hlavne, nesmiete si ich zabudnúť, inak ste po pár hodinách bez hudby.

V prípade Sony to platí dvojnásobne, pretože bez nabíjačky si nevypočujete ani šum reproduktora. Ostatné majú batérie s rôznymi výdržami. Niektoré sa nám počas testu podarilo vybiť dvakrát, iné aj viac. Najväčšiu batériu má zjavne Harman Kardon, no vydrží najkratšie. Kapacitu však neuvádzajú všetci výrobcovia, takže sme ju ani nehodnotili. Najdlhšie ale hrá DALI KATCH, zvláda aj 20 hodín prehrávania pri normálnej (zhruba polovičnej) hlasitosti. Najkratšie vydrží Harman Kardon, len zhruba 7-8 hodín. Teda pardon, najkratšie vydrží Sony, 0 hodín.

Pripojiteľnosť

Okrem USB portu na nabíjanie by mali moderné špičkové reproduktory obsahovať minimálne 3,5 mm audio port pre prípad, že váš zdroj hudby nemá Bluetooth, alebo s ním má nejaký problém. Napríklad Bose sme ani za svet nevedeli spárovať so smartfónom Xperia XZ2. Blbé je, že XZ2 nemá 3,5 mm audio port, ale to je už na iný článok.

3,5 mm audio port nájdete takmer v každom testovanom reproduktore okrem Bang & Olufsen. Moderný dizajn si vyžiadal svoju daň. Škoda. Plusom top-end reproduktorov je aj možnosť nabíjania pripojených zariadení cez USB port. Toto zvládajú len tri zo šestice – DALI, Harman a Sony.

To by bolo drôtové pripojenie. Čo sa týka bezdrôtového, všetky majú logicky Bluetooth. Každý má ale iný štandard. Bluetooth 5.0 nečakajte, verzie 4.2, 4.1 a 4.0 musia stačiť. Sony má navyše aj podporu štandardu LDAC pre kvalitnejší prenos. Sony má navyše aj Wi-Fi modul. Polovica z testovaných modelov má aj NFC pre bleskové párovanie – smartfón stačí k reproduktoru priložiť, potvrdiť pripojenie a je to.

Ostatné tri je nutné párovať manuálne cez nastavenia v smartfóne. Počas testovania nás prekvapil Bowers & Wilkins, ktorý z neznámych dôvodov po opätovnom pripojení k už známemu zdroju mal nastavenú hlasitosť vždy na 100 %.

Každý Bluetooth modul v reproduktoroch má aj svoju anténu. Vďaka nej je schopný prijímať dáta zo smartfónu či iných Bluetooth zariadení. Počas testovania sme, samozrejme, vyskúšali aj dosah. Merali sme pomocou Sony Xperia XZ1 a Apple MacBook Pro.

S notebookom sme v dome nenašli miesto, kde by nemal MacBook spojenie s reproduktorom – rádius cca 6 m. Bavíme sa pritom o zastavanom priestore. Smartfón bol na tom horšie, keďže jeho antény sú podstatne menšie. Najlepšie obstáli B&O a Sony.

Doplnkové funkcie

Medzi doplnkové funkcie je možné zaradiť aj možnosť hlasitého telefonovania, ktoré je podmienené prítomnosťou mikrofónov. Tie opäť obsahuje iba polovica z testovanej šestice. Plusom pre reproduktory môže byť aj mobilná appka na podrobnejšie nastavenia. Má ju len B&O a Bose.

Aj vďaka appke je možné spárovať dva reproduktory od rovnakého výrobcu a vytvoriť tak celkom kvalitné stereo. Túto funkciu majú 4 reproduktory. Nakoniec sme zhrnuli aj extra drobnosti, ktoré nemožno porovnávať. Napríklad tri modely majú 360° zvuk, čo znamená, že zvuk sa šíri do všetkých strán okolo reproduktora. Ďalšie extra detaily nájdete vypísané v porovnávacej tabuľke na webe.

Cena

Najdrahšími modelmi sú takmer 400-eurové kúsky od B&O a DALI. Ďaleko od nich nie je ani Sony či B&W. Pod 300 € nájdete kanvičku od Bose, a dokonca pod 200 € zaplatíte za Harman Kardon. Harman žiaľ aktuálne nemá nič, čo by bolo v rozpätí 300-400 €, ako všetci ostatní konkurenti. Možno by to narobilo väčší rozruch v tomto súboji.

Zvuk

O zvukovú stránku sa postaral Tidal a jeho Master streaming. Aktuálne nič lepšie mať nemôžete. Teda môžete, ale vaša súkromná knižnica je podstatne menšia, ako knižnice Tidalu. Kvalita Master funguje však len pri streamovaní z aplikácie z počítača a len pri vybraných albumoch. Inak je kvalita na úrovni Hi-Fi, čo je možné využívať aj v smartfóne. Stále však ide o bezstratové súbory.

Reproduktory testujeme na 50 % hlasitosti, no samozrejme vyskúšame aj maximálnu hlasitosť pri každej skladbe. Reproduktor bol vždy postavený priamo pred nami vo vzdialenosti cca 1,5 m. Zvuku sme zároveň dali trojnásobnú váhu. Hodnotíme predsa reproduktory. Pri zvuku sme hodnotili 10 parametrov, pri špecifikácii takmer 20. Takto sa celkové hodnotenie rozdelí na cca 1/3 pre technickú špecifikáciu a zhruba 2/3 pre zvuk. To je fér.

Ako prvú skladbu sme vyskúšali husľový koncert Winter od Vivaldiho, Allegro non molto. Určite ju poznáte, skúste YouTube. Nádherný koncert predniesli reproduktory B&O a DALI s výbornými podaniami všetkých tónov. Veľmi dobre na tom bol aj model od Sony nasledovaný Bose a B&W. Najhoršie dopadol Harman Kardon s priemerným zvukovým prejavom.

Z klasiky sme preskočili na iný extrém – hlboké basy v taktiež veľmi známej skladbe Get Low od Lil Jon & The East Side Boyz. Určite ste aspoň raz v živote počuli túto basmi nabitú skladbu, pri ktorej nadskakujú všetky plechy v autách.

Na také hlboké podanie tónov nemá ani jeden z testovaných reproduktorov ambície či objem, ale opäť sme sa špičkového podania dožili od B&O, DALI a Sony. Na to, aké sú reproduktory maličké, sú hlboké tóny zo skladby vynikajúce. Pri maximálnej hlasitosti by ste ale toto nevydržali počúvať zo žiadneho testovaného reproduktora.

Rockerov určite zaujme prednes legendy od kapely Metallica, Whiskey in the jar. Spomínate si na tie duniace kopáky, ostré tóny gitár a neprekonateľný hlas Jamesa Hetfielda? Tak toto sme najlepšie počuli opäť z B&O, DALI či Sony, ale aj Bose.

Ani túto skladbu nevydržíte počúvať ani z jedného reproduktora na maximálnej hlasitosti. Bose ide od hlasitosti rozhodiť, DALI už nestíha a pri Harmane pri rastúcej hlasitosti postupne miznú hlboké tóny. Tu sme si pri Bose všimli, že pri preskakovaní skladbou počuť veľmi nepríjemné škrípanie. Presne v tom momente, keď je ticho a zrazu má pokračovať skladba.

Po rocku sme sa ukľudnili a prešli na inú výraznú klasiku známu skôr pre fajnšmekrov – jazzovú skladbu So What od Milesa Davisa. Maximálnu pohodičku 9-minútovej skladby vám najlepšie vyčarí opäť B&O, DALI a Sony. Nie ďaleko za nimi je Bose a B&W.

Z pokoja nás opäť prebrala latino muzika od Bennyho Morého, Bonito y Sabroso. Aj túto skladbu ste už určite niekde počuli, minimálne jej časti. Čisté tóny latino prekvapivo najlepšie priniesol B&W, ktorý sa v iných skladbách iba hľadal. Spolu s ním toto rýchle tempo zvládol aj DALI.

Poznáte skladbu Long after you’re gone od Chrisa Jonesa? Nie? Túto bluesovú pohodičku najčastejšie počuť z obrích bední za tisíce, ktoré vedia podať aj najjemnejšie odtiene tejto gitarovej klasiky. Prémiové Bluetooth reproduktory si so skladbou ale poradili tiež veľmi dobre. Na prvých priečkach je opäť B&O, Bose a DALI. Kým hlboké tóny z gitary vedeli novinky podať bez námahy, v prípade techno skladby od Marka Knighta to bol opak.

Ani jeden z testovaných nedokázal podať hlboké basové tóny tak, ako majú byť. Škoda. Preto sme zapli ešte inú klasiku, Boba Marleyho a jeho One love. Akoby túto skladbu plnú lásky každý z výrobcov poznal a reproduktor pre ňu naladil. Alebo sme boli už len príliš unavení?

Nakoniec sme vyskúšali aj hovorené slovo – vypočuli sme si podcast Denníka N, ktorý nahovoril Braňo Bezák s jeho dunivým hlasom. Vo všetkých prípadoch bolo podanie výborné, hoci v každom reproduktore znel Braňo jemne odlišne. Finálnym testom boli úryvky z filmu Okja s Dolby Atmos zvukom z Netflixu.

Ani jeden z testovaných Dolby Atmos nepodporuje, no po zvukovej stránke je Okja veľmi pestrá. Vo filme je množstvo tichých scén, v ktorých dominujú prírodné zvuky, ale aj umelé zvukové efekty s masívnym dunením. Všetko toto sa najlepšie podarilo dosiahnuť reproduktorom od B&O, Bose, DALI aj Sony.

B&O Beoplay P6

Bose SoundLink Revolve+

Bowers & Wilkins T7 Wireless

DALI KATCH

Harman Kardon Esquire 2

Sony SRS-ZR7

Cena

399,00 €

299,00 €

349,00 €

399,00 €

199,00 €

360,49 €

b.

2

5

4

2

6

3

Rozmery (objem)

170 x 130 x 68 mm (1,5 l)

105 x 184 x 105 mm (1,55 l)

114 x 210 x 54 mm (1,29 l)

138 x 268,5 x 47 mm (1,74 l)

190 x 130 x 34 mm (0,84 l)

300 x 93 x 86 mm (2,4 l)

b.

4

3

5

2

6

1

Hmotnosť

1 005 g

912 g

962 g

1 143 g

573 g

1 830 g

b.

3

5

4

2

6

1

Materiál

kov, guma, koža

kov, guma

plast, guma, kov

plast, guma, kov

kov, plast

kov, plast

b.

6

6

6

5

5

6

Pútko na prenášanie

áno

áno

nie

áno

nie

nie

b.

6

6

0

6

0

0

Ochrana

áno, IP54

áno, IPX4

nie

nie

nie

nie

b.

6

5

0

0

0

0

Ovládanie na zariadení

áno, mechanické

áno, mechanické

áno, mechanické

áno, mechanické

áno, mechanické

áno, mechanické + dotyk

b.

6

5

5

6

6

6

USB napájanie

áno, USB-C

áno, microUSB

nie

nie

áno, microUSB

nie

b.

6

5

0

0

5

0

Výdrž na jedno nabitie (testovaná)

12 hodín

13 hodín

15 hodín

20 hodín

7,5 hodiny

b.

3

4

5

6

2

0

Dĺžka dobíjania

cca 4 hodiny

cca 4-5 hodín

cca 4-5 hodín

cca 2-3 hodiny

cca 3,5-5,5 hodiny

b.

4

3

3

6

5

0

3,5 mm audio port

nie

áno

áno

áno

áno

áno

b.

0

6

6

6

6

6

Nabíjanie iných zariadení cez USB

nie

nie

nie

áno

áno

áno

b.

0

0

0

6

6

6

Bluetooth

áno, 4.2

áno, 4.2

áno, 4.1

áno, 4.0

áno, 4.1

áno, 4.2 s LDAC

b.

6

6

5

3

4

6

Dosah Bluetooth v zastavanom priestore

cca 4,5 m

cca 3,5 m

cca 3,5 m

cca 3,5 m

cca 4 m

cca 4,5 m

b.

6

4

4

4

5

6

NFC

nie

áno

nie

áno

nie

áno

b.

0

6

0

6

0

6

Meniče

2x 38 mm + 1x 101 mm

N/A

2x 50 mm + 2x pasívny

2x 21 mm + 2x 89 mm + 2x pasívny

4x 32 mm

2x 45 mm + 2x 62 mm + 1x pasívny žiarič

b.

Rozsah

55 – 20 000 Hz

N/A

50 – 21 000 Hz

49 – 23 000 Hz

75 – 20 000 Hz

N/A

b.

Zosilňovač

1x 36W + 2x 30 W (Class D)

N/A

2x 12W (Class D)

2x 25W (Class D)

2x 8W

N/A

b.

Mikorfón

áno, 1x

áno, 1x

nie

nie

áno, 4x

nie

b.

5

5

0

0

6

0

Mobilná appka

áno (Android, iOS)

áno (Android, iOS)

nie

nie

nie

nie

b.

6

6

0

0

0

0

Stereo z dvoch reproduktorov

áno

áno

nie

áno

nie

áno

b.

6

6

0

6

0

6

Extra funkcie

True360 zvuk

360° zvuk, nárazníky, závit na statív, Party Mode, hlasová asistentka

audio profily, Chromecast

VoiceLogic

Hi-Res audio, Clear Audio+, DESS HX, Chromecast, HDMI, Ethernet, 2x USB, multiroom

b.

3

5

0

4

3

6

Kvalita zvuku – Vivaldi – The Four Seasons (Winter, Allegro non molto)

b.

6

4

4

6

3

5

Kvalita zvuku – Lil Jon & The East Side Boyz – Get Low

b.

6

5

3

6

4

6

Kvalita zvuku – Metallica – Whiskey in the jar

b.

6

6

4

6

4

6

Kvalita zvuku – Miles Davis – So What

6

5

5

6

3

6

Kvalita zvuku – Benny Moré – Bonito y Sabroso

b.

5

5

6

6

5

5

Kvalita zvuku – Chris Jones – Long After You’re Gone

b.

6

6

4

6

3

5

Kvalita zvuku – Mark Knight & Funkagenda – Man With The Red Face

b.

5

5

3

5

3

5

Kvalita zvuku – Bob Marley – One love

b.

6

5

5

6

5

6

Kvalita zvuku – podcast Dennik N – Braňo Bezák

b.

6

6

6

6

6

6

Kvalita zvuku – okja

b.

6

6

5

6

5

6

Iba zvuk

58

53

45

59

41

56

3-násobná váha

174

159

135

177

123

168

Maximálny počet možných bodov

294

294

294

294

294

294

Celkový počet bodov

252

250

182

247

194

227

Hodnotenie (v %)

85,71

85,03

61,90

84,01

65,99

77,21

Po spočítaní všetkých možných bodov z tabuľky môžeme povedať, že najlepším mobilným prémiovým reproduktorom je Bang & Olufsen Beoplay P6, získal 85,71 %. Na druhom mieste skončil Bose SoundLink Revolve+ so ziskom 85,03 % a na treťom DALI KATCH s hodnotením 84,01 %. Všimli ste si tie minimálne rozdiely?

Prečo je B&O BeoplayP6 najlepší? Určite aj preto, že okrem odolného hliníkového tela a špičkového zvuku má množstvo drobností a vychytávok, ktoré mu nazbierali body. V tomto megasúboji bola však konkurencia veľmi silná. Vybrali sme top Bluetooth reproduktory, a tak kúpou ktoréhokoľvek z nich neurobíte chybu.