Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Súboj 6 rýchlych bezdrôtových Qi nabíjačiek

Súboj 6 rýchlych bezdrôtových Qi nabíjačiek
Števo Porubský
Súboj 6 rýchlych bezdrôtových Qi nabíjačiek

Bezdrôtová nabíjačka je jediná vec, ktorá dokáže nabíjať smartfóny od Apple a akejkoľvek inej značky (pokiaľ je Qi kompatibilný) bez toho, aby ste museli meniť kábel či pripájať špeciálnu koncovku. Za všetko môže štandard Qi, ktorý podporujú všetky známe značky na trhu, hoci nie všetky vo všetkých svojich modeloch ponúkajú bezdrôtové nabíjanie.

Hľadáte bezdrôtovú nabíjačku? Skúste Heureku:

Pozrite si

ČO je to Qi a pre koho je tento štandard vyvinutý?

Princíp bezdrôtového nabíjania je pomerne jednoduchý. V Qi nabíjačke je umiestnená cievka, vysielač (PTx), ktorá pomocou elektromagnetickej indukcie vytvára energiu. Tú prijíma napríklad smartfón, alebo tablet či akékoľvek iné Qi kompatibilné zariadenie pomocou podobnej cievky, prijímača (PRx), a uskladňuje ju do svojej batérie.

Medzi cievkami môže byť určitý priestor, práve preto ide o bezdrôtové nabíjanie, no nesmie medzi nimi byť nič kovové. V takom prípade akákoľvek moderná bezdrôtová nabíjačka nenabíja.

Na to slúžia ochranné mechanizmy v nabíjačke, ale aj smartfóne samotnom. Pred nabíjaním sa totiž obe zariadenia „spoja“ pomocou tzv. Frequency Shift Keying (FSK), aby sa dohodli, či je možné nabíjať batériu daného zariadenia a za akých podmienok a s akým výkonom. Ak je to možné, spustí sa nabíjanie. Nie je teda nutné mať obavu, že bezdrôtová nabíjačka neustále vysiela elektromagnetické vlny.

Ideálne je, aby obe cievky boli pri nabíjaní presne nad sebou, no nabíjanie prebieha aj keď sú mierne posunuté od seba. Veľkosť cievok je od 4 do 5 cm (priemer), operačná frekvencia je na úrovni 87 do 205 kHz. Výkon nabíjania v Qi štandarde je od 5 do 30 W. Aspoň tak udáva schopnosti Qi nabíjacieho štandardu konzorcium WPC, ktoré sa pričinilo o zrod Qi nabíjania.  Odporúčame si určite pozrieť históriu bezdrôtového nabíjania, je zaujímavejšia, ako si možno myslíte.

Pozrite si

História bezdrôtového nabíjania je staršia, ako by sa mohlo zdať. Kam až siaha?

Konzorcium WPC v súčasnosti združuje niekoľko stoviek firiem venujúcich sa využívaniu Qi nabíjania. Prvý štandard Qi bol uvedený na svet ešte v roku 2010, odvtedy Qi prešlo už niekoľkými zmenami. Aktuálna je verzia 1.2.4. z roku 2018. Je dobré vedieť, že Qi štandard aktuálne podporuje prenos do 15, resp. 30 W. Sú však už výrobcovia, ktorí úpravou jednotlivých komponentov dosahujú 40 či dokonca 50 W nabíjanie pomocou bezdrôtovej technológie.

Aktuálne je azda najďalej čínske Xiaomi, ktoré nedávno zverejnilo spôsob ako dosiahlo až 50 W výkon. Za 40 minút nabíjania sľubuje 100% nabitie 4 500 mAh batérie v smartfóne Mi 10 Ultra. Xiaomi vymenilo klasickú dvojvrstvovú nabíjaciu schému 2:1 na jednovrstvovú 4:2, ktorá má vraj efektívne redukovať straty pri nabíjaní o niekoľko percent. Vďaka tomu je možné zvýšiť výkon pri zhruba rovnakom zahrievaní.

Zahrievanie je totiž (aspoň zatiaľ) neodmysliteľný fakt vznikajúci pri nabíjaní. Žiadna nabíjačka a ani nabíjané zariadenie nedokáže 100% efektívne získavať elektrickú energiu, pričom straty sa pretvárajú na teplo. A to je nebezpečné. Xiaomi ale rozdelilo batériu na dve totožné menšie batérie, pridalo grafén do cievky, zvýšilo efektivitu nabíjacích púmp atď., výsledkom čoho je, že sa môže pýšiť 50 W bezdrôtovým nabíjaním.

Toto síce nie je oficiálne zo strany WPC, keďže aktuálna verzia Qi štandardu má maximum 30 W, no ako vidieť zo strany Xiaomi, nie je vylúčené sa dostať aj na vyššie hodnoty. Tie budú v budúcnosti veľmi dôležité, pretože Qi štandard je plánovaný aj pre využívané pri noteebookoch. Tam už 30 W nestačí. Do budúcna sa dokonca počíta s výkonom do 200 W, no WPC pracuje aj so štandardom Ki pre kuchynské spotrebiče s výkonom 2 200 W!

Zariadenia s Qi štandardom momentálne využívajú dva základné profily BPP a EPP. BPP, teda Baseline Power Profile má obmedzenie na nabíjanie výkonom maximálne 5 W aj kvôli príp. ochrane prvkov nabíjacieho systému či batérie. EPP, teda Extended Power Profile má minimum stanovené na 5 W, maximum aktuálne na 15 W. Zariadenia, ktoré sú certifikované na niektorý z dvojice Qi profilov (alebo na oba) musia spĺňať tieto podmienky, ale aj mnohé ďalšie týkajúce sa bezpečnostných prvkov. 

Stolné bezdrôtové nabíjačky existujú v dvoch druhoch – plochých stolových a stojanových. Práve stojanové, ktoré je možné využívať aj ako stojan na samotný smartfón na pracovnom stole či nočnom stolíku, sme i testovali. Nie je v našej moci vyskúšať všetky bezdrôtové nabíjačky na našom či európskom, alebo dokonca globálnom trhu. Vybrali sme preto 6 pomerne nových modelov najrôznejších značiek s výkonom od 10 W.

Ten plne postačuje pre zariadenia od Apple, ktorý podporuje maximálne 7,5 W nabíjanie, resp. väčšinu súčasných Android smartfónov, ktoré podporujú 5, resp. 10, alebo 15 W nabíjanie. Maximom súčasnosti (na trhu) je už 30 W bezdrôtové nabíjanie, hoci nájdu sa aj vyššie spomínané ohlásené modely s ešte vyššími hodnotami.

6 bezdrôtových stolových nabíjačiek

Do testu sme vybrali 6 prémiových aktuálnych nabíjačiek s podporou EPP a minimálne 10 W nabíjaním, ktoré mnohí výrobcovia označujú za bezdrôtové rýchlonabíjanie. Vo výbere sa ocitli Belkin BOOST↑UP Wireless Charging Stand, Mophie wireless charging stand, Moshi Lounge Q, Native Union Dock Wireless Charger, OnePlus Warp Charge 30 Wireless Charger a Samsung Wireless Charger Stand 15W.

Nabíjačky z celého spektra výrobcov sme podrobili testovaniu so smartfónmi Xiaomi Mi 10 5G s 4 780 mAh/ 4,1V batériou a Samsung Galaxy Note 10+ s 4 170 mAh, 3,6V batériou. Xiaomi Mi 10 5G podporuje 30 W bezdrôtové nabíjanie, Samsung Galaxy Note10+ podporuje 15 W bezdrôtové nabíjanie. Oba smartfóny podporujú spomínané maximálne nabíjanie iba s kompatibilnými nabíjačkami, z 5W Qi nabíjačky 15 či 30 W nezískajú.

Keďže nie všetky bezdrôtové nabíjačky boli vybavené nabíjačkou, resp. adaptérom v balení, ako náhradu sme využívali 45 W USB-C adaptér od Samsungu, resp. 87 W Epico nabíjačku s USB-A Quick Charge 3.0. Oba dodávali Qi nabíjačkám dostatok výkonu pre ďalšie nabíjanie.

Súboj pozostával z dvoch častí – teoretickej a praktickej, v ktorej sme reálne merali čas. Výsledné hodnotenie však nebolo 1:1, teda teoretická a praktická časť, ale reálnemu nabíjaniu sme pridali výraznejšiu váhu. Hodnotenie teoretickej časti tvorilo štvrtinu celkového hodnotenia, praktická časť tvorila 3/4 hodnotenia.

V teoretickej časti sme sa zamerali na rozdiely, ktoré sú jasne viditeľné už pred kúpou. Základom je teda cena. V tomto prípade vyhrala cenovo dostupná nabíjačka od Mophie, najdrahším kúskom je nabíjačka od Moshi za zhruba dvojnásobok. To je dosť. Cenovo dostupné ale nie sú ani nabíjačky od Native Union či OnePlus.

Belkin BOOST↑UP Wireless Charging Stand Mophie wireless charging stand Moshi Lounge Q Native Union Dock Wireless Charger OnePlus Warp Charge 30 Wireless Charger Samsung Wireless Charger Stand 15W
Cena 49,00€ 39,00€ 74,95€ 69,99€ 69,95€ 59,90€
body 5 6 1 2 3 4
Rozmery (v x š x h) 12,2 x 10,2 x 10,2 cm 13,1 x 7,7 x 11 cm 11,6 x 11,6 x 10,2 cm 14,4 x 13,7 x 10,1 cm 13,4 x 7,4 x 7,6 cm 13,8 x 7,5 x 11,6 cm
body 3 5 2 1 6 4
Hmotnosť 190 g 289 g 281 g 500 g 283 g 258 g
body 6 2 4 1 3 5
Možnosť zloženia nie áno nie áno nie nie
body 0 6 0 6 0 0
Materiál plast, silikón plast, silikón kov, látka, silikón kov, látka, silikón plast, kov, silikón plast, silikón
body 4 4 6 6 5 4
LED indikátor nabíjania áno áno áno áno áno áno
body 6 6 6 6 6 6
Max výkon nabíjania 10 W 10 W 15 W 10 W 30 W 15 W
body 4 4 5 4 6 5
Profily EPP, BPP EPP, BPP EPP, BPP EPP, BPP EPP, BPP EPP, BPP
body 6 6 6 6 6 6
Aktívne chladenie nie nie nie nie áno áno
body 0 0 0 0 6 6
Vertikálne nabíjanie áno áno áno áno áno áno
body 6 6 6 6 6 6
Horizontálne nabíjanie áno áno áno áno áno áno
body 6 6 6 6 6 6
Maximálna hrúbka puzdra 3 mm 3 mm 5 mm 3 mm 8 mm 3,5 mm
body 3 3 5 3 6 4
Pripojenie microUSB – USB-A vlastné pevný – USB-C USB-C – USB-A vlastné USB-C – USB-C
body 5 3 4 5 3 6
Dĺžka kábla 1,5 m 1,7 m 1,2 m 2 m 1 m 1 m
body 4 5 3 6 2 2
Adaptér v balení áno áno nie nie áno áno
body 6 6 0 0 6 6
Extra Belkin Connected Equipment Warranty posúvanie nabíjacej plochy Bedtime režim Bedtime režim
body 6 0 6 0 6 6
Maximum bodov 96 96 96 96 96 96
Body 70 68 60 58 76 76
Percentuálny prepočet 72,9 % 70,8 % 62,5 % 60,4 % 79,2 % 79,2 %

Rozmery nabíjačiek by mohli byť nepodstatné, no nie pre každého. Nabíjačky sme merali, takže hodnoty sa môžu odlišovať od tých, ktoré udávajú výrobcovia. Rovnako je vo viacerých prípadoch výrazne rozdielna aj hmotnosť. Veľkostne najmenšou nabíjačkou je tá od OnePlus, zaberie na stole najmenej miesta. V prípade cestovania sa hodí najviac tá od Belkin (hmotnosť v tabuľke je vrátane kábla a prípadného adaptéru).

V takom prípade sa ale hodí, aby bola nabíjačka skladateľná a teda zaberala čo najmenej miesta. Okrem Mophie a Native Union nezložíte ani jednu zo šestice nabíjačiek.

Čo sa materiálu týka, za najlepšie spracované je možné považovať tie z kovu a plastu, resp. látky. Moshi v tomto prípade vyhráva špičkovými materiálmi a veľmi vydareným dizajnom. Veľmi zaujímavou je aj nabíjačka od Native Union, ktorá je obalená látkou a stojanom je poriadne ťažká kovová platnička.

OnePlus a Samsung vyrobili tvarovo jednoduché nabíjačky, ktoré ale majú zabudovaný ventilátor pre chladenie, čo je výhodou. Belkin a Mophie by sme mohli zaradiť medzi priemer, navyše plasty na oboch sa pomerne rýchlo škriabu či špinia prachom.

Všetky nabíjačky majú informačnú LED diódu. Niektoré ju majú umiestnenú lepšie, iné horšie (Native Union vzadu). Úlohou LEDky je informovať o tom, či nabíjačka nabíja, alebo nie, prípadne či sa nevyskytol nejaký problém – napríklad detekcia kovového predmetu medzi smartfónom a nabíjačkou.

Maximálny výkon pre nabíjačky je rôzny. Belkin, Mophie a Native Union podporujú 10 W nabíjanie, Moshi a Samsung zvládajú 15 W a OnePlus sa hrdí 30 W výkonom. Uvidíme, ako tieto hodnoty obstoja v praxi. Všetky nabíjačky majú pritom profily EPP a BPP.

Všetkých 6 nabíjačiek dokáže nabíjať smartfóny horizontálne i vertikálne. Každá svojim spôsobom, no vždy platí, že smartfón sa nezošmykne vďaka pogumovaným podstavám. V prípade, ak nosíte smartfón v puzdre či obale, je dobré vedieť i to, do akej hrúbky je nabíjačka schopná nabíjať batériu smartfónu v puzdre. Tu vyhráva OnePlus, ktoré tvrdí, že to dokáže do hrúbky až 8 mm. Dobre je na tom aj Moshi s 5 mm.

Pripojenie môže byť ďalšie pomerne podstatná vec pri výbere. Kým Moshi či Samsung majú moderný USB-C port, ktorý bude v najbližších dlhých rokoch úplne všade, ostatné nabíjačky idú iným smerom. Pozitívom Native Union je USB-C port na nabíjačke, takže stačí vymeniť USB-A kábel, no Belkin využíva microUSB konektor na tele. Mohpie má celkom vlastný port a OnePlus má kábel aj adaptér pevne spojený. To vidíme ako nevýhodu, počas cestovania by bolo predsa fajn mať možnosť využívať výkonný adaptér aj na nabíjanie iných zariadení.

Z inej kategórie je dĺžka kábla. Metrový kábel je extrémne málo, to aby mal človek elektrickú zásuvku rovno pri pracovnom stole. Pri nočnom stolíku je to ale schodné riešenie. To isté platí pre 1,2 či 1,5 m kábel. Native Union dodáva nabíjačku s až 2-metrovým káblom, čo je výborné, bez problémov dočiahne z pracovného stola až k elektrickej zásuvke pri zemi pod stolom. Podobne je na tom aj Mohpie nabíjačka.

Už v úvode sme spomínali možnú absenciu adaptéra v balení. Ten nenájdete napríklad u Moshi, za tú cenu by sme ho tam jednoznačne čakali, no ani Native Union si s adaptérom ťažkú hlavu nerobí.

Bonusom pri nabíjačke od Belkin je záruka voči zničeniu nabíjaného zariadenia vinou nabíjačky. Moshi má zas pre zmenu navyše možnosť posunu nabíjacej plochy, vďaka čomu viete účinnejšie nabíjať svoje konkrétne zariadenie. Stačí vedieť, kde má presne na tele cievku a podľa toho si nastaviť posunutie.

OnePlus aj Samsung majú špeciálny nočný režim, ktorý zníži výkon nabíjačky, vďaka čomu sa vypne ventilátor a nabíjačka ja tichá. OnePlus ho má automatický, Samsung je nutné zapnúť a funguje iba na vybraných smartfónoch Samsung.

Pozor teda na používanie nabíjačiek v spálni. Pokiaľ na nabíjačkách Moshi a Native Union nemáte smartfón, vydávajú jemné tikanie, čo je v tichu spálne pomerne nepríjemný zvuk. Ale možno ste zvyknutí na tikanie klasického budíka či nástenných hodín a nebude vám to vôbec prekážať.

Po spočítaní bodov a ich premene na percentuálne hodnotenie, najlepšie si viedli nabíjačy od OnePlus a Samsungu so zhodným hodnotením 79,2%. V tomto prípade ale nejde o hodnotenie samotných nabíjačiek, ale iba premenu bodov za teoretickú časť na percentá. Celkové hodnotenie nabíjačiek je až na konci, po praktickom teste.

24 testov nabíjania

Praktické testovanie bolo na prvý pohľad veľmi jednoduché – každý z dvojice smartfónov sme s nula percentami batérie postavili na nabíjačku, spustili časomieru a sledovali, kedy kapacita batérie dosiahne 60% a kedy 100% (60% je vraj akýsi strop, do ktorého nabíjačky nabíjajú rýchlejšie a potom sa už čas zvyšuje, praktický test ukázal ale rôzne dáta). Toto sme spravili 2x, takže celkovo sme vykonali až 24+ nabíjaní, ale aj vybíjaní, čo trvalo aj 2x dlhšie ako samotné nabíjanie. Výsledný čas v tabuľke je potom priemerom oboch meraní.

Musíme dodať, že pôvodne bol Samsung Galaxy Note10+ iba kontrolný smartfón pre overovanie dát, no nakoniec sme ho zaradili do testu, keďže dokázal ponúknuť celkom iné dáta o nabíjaní.

Kým Xiaomi ponúka teoretický strop 30 W, Samsung má 15 W, no Samsung má aj menšiu batériu. Je teda samozrejmé, že menšia batéria Samsung Galaxy Note10+ sa nabíja rýchlejšie, no v prípade nabíjačiek Belkin, Moshi či Samsung rozdiel do 60% a do 100% bol zhruba hodina oproti nabíjaniu Xiaomi Mi 10 5G, teda rozdiel v celkovom čase je dokonca takmer 2 hodiny!

Ak Xiaomi hovorí, že sa Mi 10 5G vie nabíjať 30 W výkonom, prečo mu to trvá dlhšie ako Samsungu? Percentuálny rozdiel v kapacite batérií je cca 13%, percentuálny rozdiel v celkovom čase nabíjania je cca 90% (v závislosti od konkrétneho modelu nabíjačky). Tento megasúboj ale nie je o rýchlosti nabíjania konkrétnych smartfónov, ale o rýchlosti nabíjania bezdrôtovými nabíjačkami.

Belkin BOOST↑UP Wireless Charging Stand Mophie wireless charging stand Moshi Lounge Q Native Union Dock Wireless Charger OnePlus Warp Charge 30 Wireless Charger Samsung Wireless Charger Stand 15W
Xiaomi Mi 10 5G (4 780 mAh, 4,1V)
Nabijanie 0-60% 2:43 hod. 2:02 hod. 2:26 hod. 2:59 hod. 1:15 hod. 2:32 hod.
body 2 5 4 1 6 3
Nabíjanie 60-100% 1:57 hod. 2:49 hod. 2:05 hod. 1:45 hod. 1:16 hod. 1:48 hod.
body 3 1 2 5 6 4
Nabíjanie 0-100% 4:40 hod. 4:51 hod. 4:31 hod. 4:44 hod. 2:31 hod. 4:20 hod.
body 3 1 4 2 6 5
Samsung Galaxy Note 10+ (4 170 mAh, 3,6V)
Nabijanie 0-60% 1:34 hod. 2:03 hod. 1:29 hod. 2:12 hod. N/A 1:28 hod.
body 4 3 5 2 6
Nabíjanie 60-100% 1:15 hod. 1:36 hod. 1:09 hod. 1:21 hod. N/A 0:55 hod.
body 4 2 5 3 6
Nabíjanie 0-100% 2:49 hod. 3:39 hod. 2:38 hod. 3:33 hod. N/A 2:23 hod.
body 4 2 5 3 6
Max počet 36 36 36 36 18 36
Spolu body 20 14 25 16 18 30
Percentuálny prepočet 55,6 % 38,9 % 69,4 % 44,4 % 100,0 % 83,3 %

V prípade Xiaomi Mi 10 5G najlepšie obstála nabíjačka OnePlus. Tu sa ukázalo, že Xiaomi má reálne 30 W nabíjanie, pretože aj nabíjačka OnePlus ponúka 30 W nabíjanie. Batéria Xiaomi Mi 10 5G sa v priemere nabíjala o hodinu rýchlejšie na nabíjačke OnePlus, ako na ostatných nabíjačkách.

V prípade Samsungu sme sa dočkali podstatne tesnejších výsledkov, aj s prekvapeniami. Najväčším bola opäť nabíjačka OnePlus, ktorá ale Samsung Galaxy Note10+ nechcela nabíjať. Alebo Note10+ sa nechcel nabíjať? Ťažko povedať, smartfón sa k nabíjačke neustále pripájal a odpájal a ani za hodinu sa nenabil o výrazné percentá. Nepomohol ani reštart, ani najnovšie aktualizácie, ani meranie v iné dni. Nič, stále do isté.

Najlepšie ale obstála takmer bez prekvapenia nabíjačka od Samsungu, ktorá ale iba tesne prekonala Moshi a Belkin na treťo mieste. Hovorí sa, že výrobcovia ladia vlastné nabíjačky pre vlastné zariadenia, no v tomto prípade máme silné tušenie, že zaúradovalo aktívne chladenie, vďaka čomu si batéria Note10+ mohla pýtať decentne viac energie a tým sa nabila skôr. Nabíjačka od Samsungu sa ukázala veľmi dobre aj v prípade Xiaomi, no oproti OnePlus nabíjače jej to trvalo takmer dvojnásobok. Teoreticky ponúka ale polovičný nabíjací výkon, takže jej to muselo trvať logicky dlhšie.

Belkin BOOST↑UP Wireless Charging Stand Mophie wireless charging stand Moshi Lounge Q Native Union Dock Wireless Charger OnePlus Warp Charge 30 Wireless Charger Samsung Wireless Charger Stand 15W
Celkovo  (1 teória : 3 nabíjanie) 59,9 % 46,9 % 67,7 % 48,4 % 94,8 % 82,3 %

Po sčítaní všetkých bodov a percent sa ako víťaz ukázala bezdrôtová nabíjačka OnePlus Warp Charge 30 Wireless Charger. Vďačí za to určite podporovanému výkonu 30 W, ale aj aktívnemu chladeniu či pomerne slušnými parametrami. Patrí síce medzi tie najdrahšie, no ak chcete nabíjať svoj smartfón najrýchlejšie, je pre vás tá pravá.

Na druhom mieste skončila nabíjačka Samsung Wireless Charger Stand za mierne prívetivejšiu cenu. Plusom je určite USB-C kábel a adaptér, ale aj podpora 15 W nabíjania. Na treťom mieste je krásna nová nabíjačka Moshi Lounge Q. Je síce drahá, ale dizajnom patrí medzi to najlepšie nie len v súboji, ale aj na trhu. Navyše nesklame rýchlosťou nabíjania. Príjemným prekvapením je nabíjačka Belkin, ktorá aj napriek nižšiemu maximálnemu výkonu dokázala držať krok s najlepšími.

OnePlus síce nepatrí na Slovensku medzi vyhľadávané a známe značky, no nabíjačka OnePlus Warp Charge 30 Wireless Charger ukazuje, že tento čínsky výrobca sa snaží robiť veci čo najlepšie a nemali by sme ho prehliadať. Hoci mu nie všetko a vždy vyjde, bude určite zaujímavé túto značku sledovať do budúcna s čím všetkým ešte príde. 

Tentokrát si OnePlus Warp Charge 30 Wireless Charger zaslúži titul víťaz súboja.