Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Megasúboj 5 plne bezdrôtových slúchadiel do 99 €

Megasúboj 5 plne bezdrôtových slúchadiel do 99 €
Richard Pliešovský
Megasúboj 5 plne bezdrôtových slúchadiel do 99 €

Slúchadlá sa stali šikovnými pomocníkmi ešte pred tým, ako nás múdri konštruktéri zbavili otravných káblov a to skôr, ako prišlo dištančné vzdelávanie a tele- či video-konferencie. Aj keď človek nie je zanietený milovník hudby, hráč alebo pravidelný divák filmov – niekedy je oveľa lepšie použiť decentné slúchadlá, ktoré nerušia okolie a nezamotávajú sa do nich káble.

Prinášame vám ďalší megasúboj slúchadiel, tentokrát sme si vybrali päticu bežných modelov s cenou do 99 €. Dámy a páni, nech sa páči, zoznámte sa s Huawei, JBL, Oppo, Panasonic a Xiaomi (slúchadlá sú zoradené podľa abecedy).

Puzdro

Keď som vybalil slúchadlá z krabičiek, získal som naozaj pestrú zbierku rôznych tvarov a veľkostí. Naopak – farebné prevedenie bolo len biele a čierne, čo rozhodne nie je na škodu, i keď niektoré modely sa dajú vybrať aj v iných odtieňoch.

Puzdro na Huawei FreeBuds 4i má zaujímavý oválny tvar v podobe splošteného vajíčka. Povrch je lesklý, pod nápisom HUAWEI je umiestnená LED dióda. Poteší príjemné otváranie a pohodlné vyberanie slúchadiel z nabíjacieho docku. Puzdro sa nabíja cez USB-C port, na pravom boku nájdete párovacie tlačidlo.

Puzdro JBL Tune 225TWS je s matým povrchom, spodnú časť má plochú, vrch je zaoblený. Puzdro sa ľahko otvára, je pomerne malé a samotné slúchadlá sa veľmi pohodlne vyberajú. Pri ľavom slúchadle je modrá bodka, pravé označuje červená bodka. Nabíjanie zabezpečuje USB-C port, párovacie tlačidlo na puzdre nenájdete, párovanie prebieha buď cez aplikáciu, alebo súčasným stlačením tlačidiel na slúchadlách, keď ich máte vložené do uší.

Oppo Enco Air majú najnezvyčajnejší tvar. Vrchná výklopá časť je z polo-priehľadného plastu, cez ktorý presvitajú vrchné časti slúchadiel. V strede je LED dióda, na druhej strane, v časti pántu, je logo spoločnosti. Plast však pôsobí lacno a je pomerne pružný, čo naznačuje menšiu fyzickú odolnosť. Puzdro sa nabíja cez USB-C port, nemá párovacie tlačidlo – slúchadlá sa spárujú rýchlo, automaticky v Bluetooth nastavení.

Panasonic RZ-B100WDE má obal, ktorý pôsobí zastaralo a robustne. Má matný plast, v strede sa nachádza zaujímavo riešená LED dióda, v jej strede je umiestnené párovacie tlačidlo. Slúchadlá treba uchopiť v zadnej časti, inak sa vám budú vyberať ťažko. Nabíjanie je riešené cez USB-C port.

Puzdro Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2S si ľahko pomýlite s nabíjacím adaptérom. Má oválny tvar, kde je vrchná a spodná časť rovno odrezaná. Vrchnák sa otvára štandardne, vyklopením dozadu. Aj v tomto prípade sa na nabíjanie používa USB-C port, nájdete ho v spodnej časti. Na bočnej strane je párovacie tlačidlo. Slúchadlá sa vyťahujú pohodlne, no pritom ich magnety veľmi dobre držia.

Tvar slúchadiel

Huawei FreeBuds 4i majú ako jediné gumené náušniky, súčasťou balenia sú tri veľkosti. Slúchadlá sú vyrobené z kvalitného plastu, majú pomerne krátku stonku a držia veľmi dobre v ušiach. Jedno slúchadlo má na redakčnej váhe 5 gramov.

JBL Tune 225TWS majú univerzálny tvar, nemusíte teda hľadať vhodnú veľkosť gumeného nadstavca. Stonky sú pomerne dlhé a hrubé. Vzhľadovo pôsobia masívne, jedno slúchadlo však má len 5 gramov.

Pozrite si

Megasúboj 4 plne bezdrôtových slúchadiel

Oppo Enco Air sú vzhľadovo podobné AIrPods Pro s pomerne krátkou a úzkou stonkou. Hmotnosť jedného slúchadla je tiež 5 gramov, pocitovo je to však menej.

Slúchadlá Panasonic RZ-B100WDE majú podobný tvar ako JBL, sú s dlhou a hrubou stonkou. Jedno slúchadlo má 4 gramy, pocitovo však viac ako Oppo.

Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2S majú najhrubšiu stonku, ale elegantnejšie tvarové riešenie ako Panasonic a JBL. Jedno slúchadlo má tiež len 4 gramy.

Potešilo ma, že počas testovania som nemal ani u jedného modelu problém s vypadávaním slúchadiel z uší. Aj pri aktívnejšom pohybe držali a svoj účel splnili na jednotku s hviezdičkou. Možno však mám len ideálne miery (ucha).

Bluetooth

Potešiteľné je, že výrobcovia postupne upúšťajú od starších verzií a v testovanej vzorke nájdeme Bluetooth od 5.0 vyššie. Pre vás, ako používateľov to znamená stabilnejšie spojenie s dlhším dosahom a súčasne nižšou spotrebou batérií. Ani jeden model nemal problém zvládnuť streamovať signál do vzdialenosti 4,5 metra. Skúšal som to v panelákovom byte cez niekoľko miestností.

Pozrite si

Komu šliapu na päty slúchadlá Huawei FreeBuds 4i?

Huawei FreeBuds 4i ponúka Bluetooth 5.2, v zastavanej miestnosti som nemal problém počúvať hudbu na vzdialenosť 5,5 metrov od zariadenia s prehrávanou hudbou.

JBL Tune 225TWS nesklamal, aj keď má „len“ Bluetooth 5.0. Poradil si so vzdialenosťou do 5 metrov (2 miestnosti s chodbou).

Pri Oppo Enco Air môžete rátať s takmer 5,5-metrovou vzdialenosťou od zdroju signálu.

Podobne sú na tom aj slúchadlá Panasonic RZ-B100WDE. Je to niečo medzi 4,5 až 5 metrov.

Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2S nemal žiadne problémy do vzdialenosti 4,5 metra. Občas som však registroval problémy so spárovaním s druhým zariadením.

Aktívny filter hluku

Túto modernú a užitočnú vychytávku majú len dva testované modely, Huawei a Xiaomi. Vzhľadom na cenovú triedu sa natíska otázka, či je v praxi využiteľná.

Huawei FreeBuds 4i sa aktivujú dlhším podržaním slúchadla. Ženský hlas vám oznámi aktivovane ANC, režim transparentnosti, alebo vypnutý filter hluku. Napriek neveľkým očakávaniam v kvalite filtrovania okolitého hluku ma milo prekvapila činnosť systému. Ak neočakávate rovnakú kvalitu, ako podávajú násobne drahšie modely, určite si na ANC zvyknete a v prípade potreby sa ho nemusíte bať používať. Dokonca neznižuje kvalitu ani pri počúvaní hudby, čo je u mnohých slúchadiel s ANC bežné.

Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2S uvádzajú, že majú ANC, ale je to trošku zavádzajúci údaj. V skutočnosti ide o ENC (Environmental Noise Reduction) a ten nefunguje v režime počúvania hudby, využíva sa len počas telefonovania, keď sa aplikuje systém aktívneho odhlučnenia jedného z dvojice mikrofónov na každom slúchadle.

Čo nájdete v balení?

Okrem návodu na použitie, garancie a zbavenia sa právnej zodpovednosti v prípade nevhodného používania nič ďalšie v balení prakticky nenájdete.

V krabičke so slúchadlami Huawei FreeBuds 4i sa nachádza okrem samotných slúchadiel a puzdra len nabíjací kábel typu USB-A/USB-C a dva páry gumených náušníkov (S a L).

Slúchadlá JBL Tune 225TWS majú jednoznačne najkrajší obal a cca 20 cm kábel USB-A/USB-C. Prečo je v krikľavej pomarančovej farbe netuším.

Ani Oppo Enco Air nemrhá zbytočne káblami. Jeho USB-A/USB-C nemá ani 20 cm. V prípade núdze postačí a počas cestovania nezaberie priveľa miesta.

Pozrite si

JBL posilnil svoju sériu LIVE o tri nové modely

Aj Panasonic RZ-B100WDE neprináša okrem slúchadiel, puzdra a káblika nič navyše. V tomto prípade má USB-A/USB-C 30 cm dĺžku.

V Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2S nájdete slúchadlá, puzdro a cca 40 cm USB-A/USB-C kábel.

Ak by sme spravili vyhodnotenie tejto kategórie, tak najdlhší kábel ponúka Huawei, najmenší Oppo a najkrikľavejší JBL. Najviac papierovej dokumentácie nájdete v krabičke od Panasonicu. Najlacnejšie pôsobiaci obal má Xiaomi.

Zvuk

Zvuk na Huawei FreeBuds 4i majú na starosti 10 mm meniče, ktoré si dobre poradia s celým frekvenčným pásmom. Ponúkajú dostatok detailov bez toho, aby sa zadýchali v dynamických úsekoch. Aj keď majú najmenšie meniče z pätice testovaných slúchadiel (10 mm), ukazuje sa, že priama úmera medzi veľkosťou meničov a kvalitou zvuku neexistuje. Naprieč žánrami si FreeBuds 4i poradia výborne, najmenej im pasuje tvrdý rock, v mojom prípade to bola Metallica.

JBL Tune 225TWS so svojimi 12 mm meničmi nerobia hanbu zavedenej audio značke. Potešia vás výbornou čistotou stredných a vysokých tónov, mierne nedostatky badať v nízkych tónoch. Prinášajú množstvo detailov a ich príjemný zvuk nevyrušuje ani pri dlhšom počúvaní.

Oppo Enco Air ponúkajú len priemerný zvukový výkon a ich využitie by som odporúčal nenáročným používateľom ako lacné riešenie v prípade potreby bezdrôtových slúchadiel. V niektorých skladbách chýbajú detaily, inde dynamika a pomerne často počuť skreslenie.

Panasonic RZ-B100WDE majú 13 mm meniče a ak si chcete užiť ich príjemný zvuk, musíte si ich správne nasadiť, ináč hrajú veľmi ticho. Prinášajú funkciu Extra basy XBS, ktoré sú použiteľné azda vo všetkých žánroch (ak nerátame vážnu hudbu a jazz).

Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2S majú najväčšie 14,2 mm meniče a ponúkajú niekoľko kodekov (SBC, AAC, LHDC), no musím povedať, že ich zvuk sa nevyrovná JBL a Huawei. Basová zložka a vokály zvládajú bez problémov, horšie to bolo vo vysokých tónoch. Pri dlhšom počúvaní môžete mať pocit diskomfortu, aj keď ho neviete jasne pomenovať. Kto má rád veľa basov, určite si príde na svoje.

Jednou vetou

Huawei FreeBuds 4i zaujmú nielen elegantným puzdrom, ale aj neutrálnym zvukom.

JBL Tune 225TWS ponúkajú svoj vysoký štandard. Tvarovo, slúchadlá i puzdro, sú však podľa môjho vkusu príliš konzervatívne.

Oppo Enco Air hrajú jednoznačne najhlasnejšie, čo nie je na škodu, pretože sa vždy dajú stíšiť. Pri prvom dojme strácajú body lacno pôsobiacim puzdrom. Poteší funkcia rýchlonabíjania, za 10 minút získate energiu na 10 hodín počúvania.

Panasonic RZ-B100WDE prinášajú čistý zvuk s príjemnými basami. Je veľká škoda, že ich bežným smartfónom nevybudíte a vďaka tomu dostanete nezvyčajne tichý zvuk.

Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2S ako jediné podporujú bezdrôtové nabíjanie a majú senzor vytiahnutia z ucha. Ostatné veselo hrajú, až kým ich nevložíte do puzdra. Technológia ENC je akosi osekanou verziou ANC, slúži na redukciu hluku počas telefonovania.

Huawei FreeBuds 4i JBL Tune 225TWS Oppo  Enco Air Panasonic RZ-B100WDE Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2S
Cena 79,90€ 99,00€ 79,99€ 69,99€ 95,90€
b. 4 1 3 5 2
Hmotnosť štupľov + puzdro 42 g 57 g 40,4 g 49 g 52 g
b. 4 1 5 3 2
Materiál plast, silikón plast, silikón plast plast, silikón plast
b. 5 5 3 5 3
Výdrž na jedno nabitie – slúchadlá 10 hodín 5 hodín 4 hodín 4 hodiny 5 hodín
b. 5 4 3 3 5
Výdrž spolu s puzdrom 22 hodín 25 hodín 24 hodín 16 hodín 20 hodín
b. 3 5 4 1 2
Ovládanie na zariadení dotykom áno dotykom dotykom dotykom
b. 5 5 5 5 5
USB napájanie USB-C USB-C USB-C USB-C USB-C
b. 5 5 5 5 5
Ochrana IPX4 nie IPX4 IPX4 nie
b. 5 0 5 5 0
Dĺžka dobíjania cca 4-5 hodín cca 2 hodiny cca 2 hodiny 1 hodina 45 minút 1 hodina
b. 1 3 2 4 5
3,5 mm audio port nie nie nie nie nie
b. 0 0 0 0 0
Nabíjanie iných zariadení cez USB nie nie nie nie nie
b. 0 0 0 0 0
Bluetooth 5,2 5.0 5,2 5.0 5.0
b. 5 3 5 3 3
Dosah Bluetooth v zastavanom priestore cca 5,5 m cca 5 m cca 5,5 m cca 4,5 m cca 4,5 m
b. 5 4 5 4 4
NFC nie nie nie nie nie
b. 0 0 0 0 0
Meniče 10 mm 12 mm 12 mm 13 mm 14,2 mm
b. 1 3 3 4 5
Rozsah 20 – 20 000 Hz 20 – 20 000 Hz 20 – 20 000 Hz 20 – 20 000 Hz 20 – 20 000 Hz
b. 5 5 5 5 5
ANC áno nie nie nie nie
b. 5 0 0 0 0
HandsFree áno áno áno áno áno
b. 6 6 6 6 6
Mobilná appka Android, iOS, AppGallery Android, iOS nie Android, iOS Android, iOS
b. 6 5 5 5 5
Extra funkcie ANC Dual Connect Rýchlonabíjanie audio profily, Chromecast ENC a Qi
b. 5 4 4 3 5
Kvalita zvuku (klasická skladba) – Vivaldi – The Four Seasons (Winter, Allegro non molto) výborné podanie nástrojov, množstov detailov ako aj frekvenčný rozsah výborné výšky, hĺbky i stredy, množstvo detailov chýbajú detaily, hlavne v stredných a vysokých tónoch menšia dynamika, pekné detaily, hrajú príliš potichu absencia basov, dunivý, v niektorých pasážach až plechový zvuk
b. 5 5 2 3 1
Kvalita zvuku (pop) Billie Eilish – bad guy veľmi dobré podanie basov aj stredov, vyššie tóny sú veľmi ukričané, pri maximálnej hlasitosti sa nedá počúvať v rámci žánru nie je čo vytknúť výborne počuteľné nástroje, menej  hlbokých tónov, čistý spev príliš tichý zvuk, chýbajú najspodnejšie tóny, mnoho detailov lepšie ako Vivaldi, ale stále lacno pôsobiaci zvuk
b. 5 5 2 3 1
Kvalita zvuku (metal) – Metallica – Enter Sandman výborné kopáky, basy, mierne zastreté výšky, celková dynamkia veľmi dobrá výborné stredy, menej basov, výšky (činely) zliate do kopy dobrá dynamika, nevýrazné basy, skreslené stredy a výšky pri max. Hlasitosti príliš tichý zvuk, počuť množstvo detailov, chýbajú basové tóny solídne basy, priveľa stredov na úkor výšok, menšia dynamika
b. 5 4 1 2 2
Kvalita zvuku (jazz) – Miles Davis – So What veľmi dobré basy, detailný saxofón, plné výšky výborné basy a stredy, mierne zastreté výšky slušné podanie nástrojov okrem činelov, skreslenie vynikajúce podanie všetkých nástrojov, výborný zvuk činel výborné podanie všetkých nástrojov
5 4 1 3 2
Kvalita zvuku (latino) – Benny Moré – Bonito Y Sabroso plný zvuk, mierne skreslenie v rámci žánru počúvateľné, ale ploché podanie vyrovnané všetky zložky, pri vyššej hlasitosti skreslenie vyrovnaná charakteristika, množstvo detailov slúchadlá ideálne pre tento žáner
b. 5 4 4 5 5
Kvalita zvuku (blues) – Chris Jones – Long After You’re Gone perfektné podanie gitary i hlasu, menej detailov vo vyšších frekvenciách skvelé podanie spevu i gitary, radosť počúvať príjemné počúvanie, nechýbajú detaily a dynamika neutrálny prednes, množstvo detailov, veľká škoda, že hrajú potichu perfektné podanie gitary i hlasu, množstvo detailov
b. 4 5 3 3 4
Kvalita zvuku (house) – Lost Frequencies – Recognise miestami ploché basy, pekné vokály, slabšia dynamika pekný mix, zreteľné prednesy všetkých nástrojov, dunivé a hlboké basy čisté nástroje, dobrá dynamika neutrálny zvuk, veľa detailov dobrá dynamika, pekné vykreslené nástroje i spev, horšie výšky
b. 4 4 4 4 4
Kvalita zvuku (rock) – Steely Dan – Hey Ninteen veľa detailov, pekné basy a výšky, stredy mierne rozmazané špičkový zvuk, skvelá dynamika všetkých nástrojov, ktorá potvrdzuje zvukovú neutralitu JBL slúchadiel mierne prebudené nástroje, dynamika OK jasné nástroje, horšia dynamika basy a stredy OK, slabšie výšky a dynamika
b. 5 5 3 2 3
Kvalita zvuku (hovorené slovo) – podcast Techbox skvelé skvelé výborné výborné výborné
b. 5 5 4 4 4
Kvalita zvuku (film) – Inception výborné skvelé skvelé skvelé skvelé
b. 4 5 4 4 4
Maximálny počet možných bodov 150 150 150 150 150
Celkový počet bodov 122 105 96 99 92
Hodnotenie (v %) 81,33 70,00 64,00 66,00 61,33
Huawei FreeBuds 4i JBL Tune 225TWS Oppo  Enco Air Panasonic RZ-B100WDE Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2S

Záver

Ako vidíte, už za necelých 100 eur si viete vybrať z niekoľkých modelov slúchadiel, ktoré toho ponúkajú relatívne dosť. Ja si ešte totiž pamätám dobu, keď slúchadlá slúžili na počúvanie hudby. Žiadne dotykové ovládanie, ba ani mikrofóny na handsfree hovory.

Všetky slúchadlá sa pripájajú cez Bluetooth vo verzii minimálne 5.0, za čo majú výrobcova veľkú pochvalu, takisto klobúk dole za USB-C nabíjací port. Naopak, len Xiaomi nám ukázalo komfort bezdrôtového nabíjania (Qi).

Zvukovému podaniu som sa venoval v samostatnej časti, nedá mi ale nezdôrazniť fakt, že všetkých päť kúskov hralo veľmi solídne. Tu vidieť veľký pokrok v technológiách a rozdiel medzi drahšími modelmi (cca do 200 eur) už ani nie je vo zvuku, ale skôr v pridaných funkciách, ako je aktívny filter hluku, či bezdrôtové nabíjanie. No ako vidíte, aj ANC, resp. ENC sa predrali aj do našej cenovej triedy.

Pozrite si

Xiaomi FlipBuds Pro – ANC v malých špuntoch s 11 mm meničmi

Pripomíname, že uvádzané ceny sú oficiálne, v rámci akcií či dopredajov si ich môžete kúpiť aj lacnejšie. Rovnako si treba uvedomiť, že aj keď som pri testovaní počul veľké rozdiely, zvukovo to až tak diametrálne nie je odlišné. Zrejme si budete vyberať aj podľa toho, aký systém, resp. značku používate vy. Majiteľ Huawei smartfónu skôr siahne po tejto značke slúchadiel, pretože spoločný ekosystém mu ponúkne viac možností. Takisto je to aj napr. pri Xiaomi. Kto má dobré skúsenosti JBL, zrejme uprednostní tohto výrobcu.

Ak ste si pozreli tabuľku, zrejme už poznáte meno víťaza. Podľa bodového hodnotenia nejde o veľký rozdiel, rovnako nie je veľký ani vo funkciách či dĺžke výdrže batérie. Ani jeden model nie je taký zlý, že by som vás musel pred ním vystríhať. Ja osobne by som si vyberal medzi JBL a Huawei. Dodávam, že porade sa nezmenilo ani vtedy, keď som pridal váhy na zvuk.

Náš víťaz megasúboja je výsledkom výborného tvaru, peknej výdrže batérie, odolnosti voči vode i prachu a samozrejme – parádnym zvukom. Okrem toho má ako jediný bonus, funkciu ANC. Aj preto dostávajú cenu Víťaz súboja slúchadlá Huawei FreeBuds 4i.

Slúchadlá Huawei FreeBuds 4i si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ich nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.