Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Megasúboj 4 prémiových plne bezdrôtových slúchadiel 

Megasúboj 4 prémiových plne bezdrôtových slúchadiel 
Juraj Recký
Megasúboj 4 prémiových plne bezdrôtových slúchadiel 

Štupľové plne bezdrôtové slúchadlá sú stále populárnejšie. My sme do megasúboja vybrali 4 modely z prémiovejších vôd. Do súboja sme proti sebe postavili B&O Beoplay E8 2.0, Klipsch T5 TRUE WIRELESS, Sennheiser Momentum True Wireless a SONY WF-1000XM3. Výsledky spoločného testu bezdrôtových štupľov prekvapili.

Puzdro

B&O ponúka najmenšie puzdro zo súboja. Perfektne sadne do mužskej ruky, dokonca priveľmi nevadí ani vrecku nohavíc. Koža, ktorou je puzdro potiahnuté, pôsobí odolne a prémiovo. Veko nemá vôľu, čo ma potešilo, treba do však dotlačiť, aby sa úplne zatvorilo. Zatvorené drží perfektne. Magnet, ktorý drží štuple v puzdre, je dostatočne silný.

Puzdro od Klipsch v štýle Zippo je dizajnovo jednoducho úžasné. K obleku sa síce nehodí, no ku všetkým iným outfitom áno. Pre použitý kov je puzdro ťažšie, resp najťažšie z testovaných. Má príjemne zrezané hrany a z výberu je takmer najmenšie. Pánt má vôľu, ktorá mi vadila. Veko treba pre úplné zavretie dotlačiť prstom. Štuple v puzdre dobre držia vďaka magnetu. Ako pravák som mal problém s tým, že veko má pánt práve na pravej strane, čo mi znemožnilo otvárať ho palcom, ako Zippo, ktoré puzdro pripomína.

Sennheiser sa s povrchovou úpravou vybral na odvážnu misiu. Zvolil totiž tkaninu. Tá je príjemná na dotyk, vizuálne pôsobí veľmi pútavo a myslím, že právom môžeme hovoriť o elegancii. Otázne však je dokedy puzdro ostane žiarivé, nakoľko tkanina sa prirodzene špiní. Veľkosťou je puzdro presne do dospelej mužskej ruky. Veko drží perfektne, nemá žiadnu vôľu, ľahko sa zatvára a perfektne prilieha. Štuple v puzdre držia magnety.

Sony má z testovaných modelov najväčšie puzdro, stále sa však dá označiť za skladné a komfortné. Dizajnovo pôsobí elegantne, veko s medeným efektom mu pridáva na elegancii. Štuple držia v puzdre vďaka magnetu, ten pomáha držať aj veko puzdra. Čo by som vytkol sú ostrejšie hrany veka, pri dlhšom držaní v ruke môžu byť nepohodlné. Pánt má jemnú vôľu, čo počas testovania nespôsobilo žiaden problém, no vyvolalo otázku či ešte „nepustí“.

Kontrolka stavu batérie

V tejto kategórií treba povedať, že výrobcovia sa zrejme spoliehajú výhradne na informácie z aplikácie. Sony vám po nasadení slúchadiel do ucha ohlásia stav batérie. Avšak, ak by ste sa spoliehali len na indikátor na puzdre, tak jediný u koho ako tak odhadnete stav je Klipsch. Toto puzdro ponúka tri LED svetielka.

Ostatné tri modely síce majú LED kontrolku batérie, no len jednu. V akom stave sa však batéria nachádza budete odhadovať len ťažko alebo vôbec. Sony svieti stále na červeno, aj keď slúchadlá hlásia 100% nabitie, Sennheiser len nápadne bliká počas nabíjania a svieti na zeleno alebo červeno a podobne sú na tom aj štuple od B&O.

Tvar štupľov

B&O a Sennheiser majú takmer totožný, povedal by som klasický tvar, štupľov. Sennheiser majú však o niečo viac vystupujúce telo z ucha. Nie to však na úkor komfortu, skôr sa vás ľudia v okolí budú pýtať, čo vám to vystupuje z ucha. Štuple oboch značiek v uchu držia dobre.

V Klipsch zvolili trochu netradičný tvar. Telo štuplov je tradičné, no časť, ktorá s zasúva do ucha je výrazne dlhšia než je zvykom. Pocitovo Klipsch držia v uchu lepšie, aj keď pri trasení hlavou som nevytriasol žiadne z testovaných slúchadiel. Chvíľku si však budete musieť zvykať na to, že máte slúchadla pomerne hlboko v ušiach.

Sony zaexperimentovali s tvarom, čím chceli dosiahnuť lepší komfort. Podlhovastý oválny tvar tela štupľov sa jemne opiera o ucho, čím zvyšuje stabilitu. Ak nie ste navyknutí na iné štupľové slúchadlá, nebudete mať so Sony problém. Ak ste navyknutí na klasický tvar, ako majú napríklad B&O, chvíľu si budete zvykať na neznámy pocit. Pri tomto tvare štuplov mi vadilo jediné, že som ich nikdy na prvýkrát nevložil do puzdra správne.

Bluetooth

Všetky slúchadlá som počas testu pároval s iPhone 8 s iOS 13.1.2. Prvotné párovanie prebehlo pri všetkých modeloch absolútne bez problémov a rýchlo, odporúčam však vždy pozrieť do návodu, ako dlho treba držať tlačidlá, aby sa párovanie aktivovalo.

Každé ďalšie párovanie prebehlo rovnako bez problémov pri všetkých testovaných modeloch. Avšak, Beoplay E8 som musel vždy zapnúť dotykom chrbta štupľu. Naopak, Sony ma príjemne prekvapili, že kým som ich vybral z puzdra a nasadil do ucha, už boli pripojené a hlásili svoj stav.

Sony a Sennheiser ma potešili schopnosťou zastaviť hrajúcu skladbu, keď som štuple vybral z ucha. Sennheiser s touto funkciou išiel ešte ďalej a po vložení štupľu do ucha sa skladba okamžite spustila. V prípade Sony som ju už musel zapnúť ja. B&O a Klipsch túto funkciu nemajú.

Batéria

Výdrž batérie jednotlivých modelov je uvedená v tabuľke, ide o hodnoty, ktoré sme namerali v redakcii, preto sa líšia od tých, ktoré uvádza výrobca. Úroveň hlasitosti bola počas testovania približne na 50%, resp. pri bežnej hlasitosti, akú zvolíte k práci v kancelárii a počas cesty z práce a do práce.

Hlasoví asistenti, ovládanie hlasom a telefonovanie

Spoločnosti zvyknú na balenia písať s akými hlasovými asistentmi si slúchadlá rozumejú. Moja osobná skúsenosť je, že ak sa dá cez štuple dostať do telefónu zvuk, môžete použiť akéhokoľvek hlasového asistenta. Rovnako to bolo aj v prípade štyroch porovnávaných modelov. Siri reagovala bez problémov ako pri hlasových poveloch, tak pri aktivácii tlačidlami.

Ako hands-free na telefonovanie môžete použiť bez obáv, ktorýkoľvek z porovnávaných modelov. Áno, počet mikrofónov sa model od modelu líši, no úprimne nezaznamenal som zásadný rozdiel a počas testovania sa mi viackrát stalo, že mi počas telefonátu bolo lepšie rozumieť cez slúchadlá , než cez môj iPhone 8. ja som pri všetkých 4 modeloch volajúceho vždy počul dobre.

ANC

V tabuľke aktívne potlačenie okolitého ruchu bodujem len pri Sony WF-1000XM3. Ostatné tri modely síce majú nejakú alternatívu a mikrofóny sa snažia s okolitým ruchom pracovať, no mal som pocit, že pasívne odhlučnenie vložením štupľov do uší pomáhalo viac.

Zvuk

Každé z porovnávaných slúchadiel majú svoj jasný rukopis. Čo je logické. Čo ma však prekvapilo, aj modely pri ktorých som očakával, že budú mať možno aj viac navrch v niektorých žánroch trošku nudili. Skladby som počúval cez Apple Music.

Beoplay E8 2.0 ma úplne nadchli pri vážnej hudbe a jazze. Zvuk boj príjemne výrazný až zážitkový. Pri popovej Billie Eillish mi však už prišlo, že sa trošku strácajú basy, pri rockových Foo Fighters sa akoby slúchadlá snažili nájsť akýsi zlatý stred, a pri mixe z Ibizy som sa až nudil. Zvuk bol jednoducho priveľmi konzervatívny. Neberte to však ako zásadnú kritiku. Vo všetkých skladbách hrali E8 2.0 bez zásadných výhrad, len niektoré žánre si asi pýtajú niekde poľaviť, aby bol výsledný zážitok tip-top.

Klipsch mi z porovnávania vyšli ako rockerské slúchadlá, ani len puzdrom pripomínajúcim Zippo. Pri skladbe od Foo Fighters som proste len počúval a tešil sa. Skladba bola krásne vykreslená. Pri pope som si povedal, okej zvuk je ucelený, keď som so štuplami od Klipsch pustil house mal som pocit, že je skladba trošku zastrená a akoby bol vokál utiahnutý do pozadia. Pri vážnej hudbe a jazze som mal pocit dobre vykresleného a silného zvuku. Nebojím sa použiť prívlastok dynamický.

Momentum od Sennheiser bol môj tajný favorit. Pri jazze nemám čo vytknúť, tieto slúchadlá sú podľa mňa ladené na tento žáner. Prekvapilo ma, že pri vážnej hudbe som mal zo zvuku pocit, akoby bol až priveľmi rezervovaný a chýbala mu žiaduca mohutnosť. Naopak pri Bad Guy som ostal veľmi pozitívne prekvapený z basov a aj z vokálu. Preto som prešiel rovno na houseový remix, ktorý hral proste super. Rock? Nie je čo vytknúť, slúchadlá sú jednoducho super, no nemal som potrebu rock cez Sennheiser počúvať.

WF-1000XM3 ma prekvapili najviac. Ich zvuk je jednoducho popový, čo sa odrazilo na basách v popovej skladbe ako aj housovom remixe. Mimochodom, práve pri skladbe s prívlastkom Ibiza 2019 som mal pocit najlepšej atmosféry vďaka Sony. Pri rocku som zasa pocit, že vyladenie zvuku je až priveľká stávka na istotu, čo ma opäť zviedlo k záveru, že zvuk je proste popový. A rovnak otak pri jazze a klasike.

B&O Beoplay E8 2.0

Klipsch T5 TRUE WIRELESS

Sennheiser Momentum True Wireless

SONY WF-1000XM3

Cena

350,00 €

199,00€

299,00€

250,00€

b.

1

4

2

3

Rozmery puzdra

73 x 47 x 33 mm

49 x 49 x 31 mm

78,6 x 45 x 35 mm

142 x 114 x 64 mm

b.

4

3

2

1

Hmotnosť štuplu / štuple+puzdro

7,0 g / 66,0 g

5,5 g / 104,00 g

7,0 g / 72 g

8,5 g / 79,3 g

b.

4

1

3

2

Materiál

hliník, koža

kov, guma, plast

tkanina, plast

plast

b.

3

4

1

2

Odolnosť

IP54

IPX4

IPX4

nie

b.

4

3

3

0

Ovládanie na zariadení

áno, dotykové rozhranie

áno, mechanické

áno, dotykové rozhranie

áno, dotykové rozhranie

b.

3

4

3

3

USB napájanie

áno, USB-C

áno, USB-C

áno, USB-C

áno, USB-C

b.

4

4

4

4

Výdrž na jedno nabitie štupľov

4 hodiny

7 hodín

4 hodiny

3 hodiny s ANC / 5 hodín bez ANC

b.

3

4

3

3

Výdrž na jedno nabitie štuple+puzdro

12 hodín

24 hodín

12 hodíny

24 hodín

b.

3

4

3

4

Dĺžka dobíjania

1,5 hodiny

1,5 hodiny

1,5 hodiny

1,5 hodiny

b.

4

4

4

4

Kontrolka stavu batérie na puzdre

áno

áno

áno

áno

b.

1

4

1

1

Bezkontaktné nabíjanie

áno

nie

nie

nie

4

0

0

0

Bluetooth

áno, 4.2

áno, 5.0

áno, 5.0

áno, 5.0

b.

2

4

4

4

Dosah Bluetooth v zastavanom priestore

cca 5,5 m

cca 8,5 m

cca 9,0 m

cca 8,0 m

b.

1

3

4

2

Komunikácia so zaradením

cez Master štupeľ

každý štupeľ samostatne

cez Master štupeľ

každý štupeľ samostatne

b.

4

3

4

3

NFC

nie

nie

nie

áno, puzdro

b.

0

0

0

4

Meniče

5,7 mm

5 mm

7 mm

6 mm

b.

2

1

4

3

Rozsah

20 Hz – 20 kHz

10 Hz – 19 kHz

5 Hz – 21 kHz

20 Hz – 20 kHz

b.

2

3

4

2

Mikorfón

áno, 2x

áno, 4x

áno, 5x

áno, 4x

b.

2

3

4

3

Telefonovanie

áno

áno

áno

áno

b.

4

4

4

4

Mobilná appka

áno (Android, iOS)

áno (Android, iOS)

áno (Android, iOS)

áno (Android, iOS)

b.

4

4

4

4

Hlasoví asistenti

áno, podľa zariadenia

áno, podľa zariadenia

áno, podľa zariadenia

áno, podľa zariadenia

b.

4

4

4

4

ANC

nie

nie

nie

áno

b.

0

0

0

4

Kvalita zvuku (klasická skladba) – Luka Sulic, Archi dell’Accademia di Santa Cecillia & Luigi Piovano – Spring (Vivaldi: The Four Seasons)
b.

4

3

4

3

Kvalita zvuku (popová skladba) Billie Eillish – Bad Guy
b.

3

3

4

4

Kvalita zvuku (rock) – Foo Fighters – The Sky is a Neighborhood
b.

3

4

3

2

Kvalita zvuku (jazz) – George Coleman – Paul’s Call
b.

4

3

4

3

Kvalita zvuku (House) – Lost Frequencies – Recognise ft. Flynn (Deep House Hits: Ibiza 2019)
b.

3

4

4

4

Kvalita zvuku (hovorené slovo) – Martinus podcast – Čitateľská kríza: tieto knihy vás z nej dostanú
b.

4

4

4

4

Maximálny počet možných bodov

116

116

116

116

Celkový počet bodov

84

89

88

84

Hodnotenie (v %)

72,41

76,72

75,86

72,41

Z megasúboja najlepšie vyšli Klipsch T5 TRUE WIRLESS. Samozrejme, pri niektorých kategóriách som bol možno až priveľmi subjektívny, jednoducho mi nesedí, keď každé slúchadlo komunikuje so zdrojom hudby zvlášť. Avšak, T5 majú svoje čaro, ktoré z nich robí zaslúženého víťaza. Aj keď som pri hodnotní skladieb možno volil odvážnejšie slová, všetky testované modely hrali jednoducho dobre. T5 podľa mňa vyčnievali v rocku, ale ani pri ostatných žánroch nenudili, snáď okrem house. Naviac ten wow efekt puzdra v štýle Zippo je jednoducho strela do čierneho.

Na druhom mieste sa umiestnili Sennheiser Momentum True Wireless so stratou ani nie jedného percenta. Tretie miesto spoločne zdieľajú B&O Beoplay E8 2.0 a SONY WF-1000XM3, ktoré na prvé miesto strácajú približne 4%. Z výsledku je vidno, že všetky modely sú v podstate na jednej úrovni, bez zásadných rozdielov a pri rozhodovaní zavážia len veľmi subjektívne preferencie.