Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Megasúboj 4 plne bezdrôtových slúchadiel

Megasúboj 4 plne bezdrôtových slúchadiel
Richard Pliešovský
Megasúboj 4 plne bezdrôtových slúchadiel

Štupľové slúchadlá sú veľmi individuálne zariadenia. Nielen preto, že nie všetci počúvajú rovnaký žáner, alebo preferujú viac basov či výšok. Problém nastáva aj vtedy, keď si ich zastrčíme do uší. Niekomu sadnú ako uliate a druhému nevyhovuje ani jeden model.

Napriek tomu verím, že sa po našom megasúboji budete vedieť lepšie zorientovať vo svete populárnych, plne bezdrôtových slúchadiel. Pri testovaní som bol milo prekvapený výdržou na jedno nabitie, vysokou kvalitou zvuku ale aj tým, že mi naozaj všetky modely spoľahlivo držali v ušiach.

Puzdro

Pokým neprišli na svet AirPods od Apple, výrobcovia puzdro na slúchadlá a ich dobíjanie riešili rôzne. Dnes ide už o štandard, k bezdrôtovým štupľom sa dodáva obal, ktorý ich chráni a zároveň nabíja.

1More Stylish sú z plastu, dizajnom určeným skôr ženám, človek pred otvorením nevie, či z nich vytiahne make-up, alebo niečo ešte výrazne ženskejšieho. Nič v zlom. Po stlačení tlačidla sa púzdro ľahko otvorí a dvojica slúchadiel je pripravených na použitie. V puzdre ich spoľahlivo, tak akurát, drží magnet. Nabíjajú sa cez zastaralý, no všadeprítomný microUSB port, ktorý nájdeme v zadnej časti puzdra.

Creative Outlier Air SE má tmavé plastové puzdro, ktoré sa neotvára, ale vysúva zboku. Pozor, nedá sa vysunúť úplne, ako to človek akosi očakáva. Zo strany, ktorá sa vysúva, nájdeme USB-C port na nabíjanie a štvoricu LED diód: L, stav nabíjania, pripojenie na nabíjačku a R. Slúchadlá pridŕža magnet, vyťahujú sa ale horšie ako pri 1More.

Najdrahšie slúchadlá Jabra Elite Active 65t majú najmenšie, no aj najlacnejšie pôsobiace čierne plastové puzdro. Kým človek nezíska grif na ich otvorenie, môže sa mu podariť poškodiť otvárací mechanizmus. Priznám sa, nikdy by ma nenapadlo, že aj takú banalitu ako je otváranie/zatváranie puzdra treba starostlivo nadizajnovať.

Malé puzdro znamená pre používateľa aj ďalšie mínus – zlú manipuláciu so slúchadlami. Slúchadlá človek ešte ani nepočul hrať a už má z nich zmiešané pocity. Nabíjajú sa cez microUSB port, ktorý je umiestnený v spodnej časti puzdra, kde nájdeme aj viacfarebnú LED diódu.

Pozrite si

Megasúboj 4 prémiových plne bezdrôtových slúchadiel 

JBL Reflect Flow má opäť iný tvar puzdra (hranatý odlĺžnik) s kombináciou plastu s kovovou prednou a zadnou stranou. Veko sa vyklápa nahor, kde na používateľa čakajú rozsvietené štuple. Drží ich magnet, dajú sa pohodlne vytiahnuť a nasadiť do ucha. Na zadnej strane je pod pántom štvorica bielych plochých LED diód a proprietárny port na nabíjanie.

Tvar štupľov

1More Stylish majú najkomplikovanejší tvar, ktorý sa skladá z dvoch častí – jedna z meničom sa zasúva do ucha a nad nou je nadstavba s batériou a elektronikou. Gumený oblúk pomáha lepšiemu držaniu v uchu.

Creative Outlier Air SE majú klasický tvar, ktorý nevytŕča z ucha.

Jabra Elite Active 65t má klasický tvar s mierne zošikmenou zvukovou trubicou.

JBL Reflect Flow sú najväčšie, ku klasickému dizajnu je pridaný gumený výstupok na lepšie fixovanie v uchu

Všetky slúchadlá musím pochváliť za to, ako fantasticky držia v ušiach. Teda aspoň v mojich. Moja nočná mora, ktorú som zažíval s drôtovými štupľami je zrejme nenávratne preč.

1More Stylish sa po vytiahnutí z púzdra spoja so spárovaným zariadením, po stlačení tlačidla na pravom štupli sa spustí/vypne prehrávanie. Rovnako je to aj pri Creative Outlier Air SE a JBL Reflect Flow. Pri Jabre Elite Active 65t sa okrem toho po vytiahnutí z uší (keď je vzájomná vzdialenosť štupľov väčšia ako cca 20 cm) automaticky vypnú.

Pozrite si

Megasúboj 6 prémiových Bluetooth reproduktorov

Bluetooth

Slúchadlá som testoval na iPhone Xs Max (iOS 13.1.2) a iPade Pro (iPadOS 13.1.2). Na oboch zariadeniach som bez problémov spároval všetky modely. Dosah signálu Bluetooth bol meraný v bežnej domácnosti a uvádza reálne nameranú vzdialenosť.

Kvalitu zvuku pri 1More Stylish zaisťujú dva kodeky, pre iOS je to ACC a pre OS Android je to Qualcomm aptX. Creative Outlier Air SE majú AAC a aptX, Jabra Elite Active 65t Bluetooth A2DP (SBC) a JBL Reflect Flow SBC a AAC.

Batéria

Výdrž batérie nájdete nižšie v tabuľke. Ide o hodnoty, ktoré som reálne nameral, nejde teda o údaj prevzatý od výrobcu (i keď sú takmer totožné). Prehrával sa vždy rovnaký playlist, úroveň hlasitosti bola 50 %. Výdrž nabíjacích puzdier plus slúchadlá je oficiálny čas, ktorý uvádzajú výrobcovia. Ide samozrejme o približné údaje, záleží nielen od štýlu hudby a hlasitosti, batériu ovplyvňujú aj ďalšie faktory, napríklad zima, alebo veľké teplo.

Čo sa nachádza v balení?

1More Stylish obsahuje slúchadlá, nabíjací kábel, 3 páry náušníkov, 2 páry gumených krytov a vrecúško na puzdro.

Creative Outlier Air SE majú slúchadlá, nabíjací kábel, 2 páry náhradných náušníkov a potíko na zápästie, do ktorého sa dajú odložiť slúchadlá.

Jabra Elite Active 65t majú slúchadlá, nabíjací kábel a 2 páry náušníkov.

V balení s JBL Reflect Flow nájde používateľ okrem slúchadiel nabíjací kábel, 2 páry náušníkov a 2 páry gumených krytov.

Zvuk

Ako slúchadlá hrajú? Zišli sa nám tu štyri modely od rôznych výrobcov za výrazne odlišné ceny. Bude sa kvalita zvuku odvíjať od ich ceny? Poďme si v krátkosti prejsť ako hrali v mojich ušiach.

1More Stylish TWS-1

Vivaldi – prekvapivo dobrý zvuk. Pri popovej Billie Eillish podávali slúchadlá peknú dynamiku aj basy. Pri Steely Dan boli slabšie výšky, ináč som sa spokojne ponoril do piesne (a textu).

George Coleman neznel zle, ale mierne zastreto. Lost Frequencies mi prinieslo parádne hĺbky a zrozumiteľné podanie. Hudba z filmu Inception (Počiatok) bola silná a dynamická.

Creative Outlier Air SE

Vivaldi mal priveľa stredov a zvláštne výšky, no Billie Eillish mala všetko na svojom mieste. Steely Dan tu hral viac stredovo, ale nechýbali mi výšky ani basy. Pekne vyznela gitara.

George Coleman prišiel s plechovým zvukom a stredné tóny mi pripadali jemne skreslené. Recognise od Lost Frequencies bol o kúsok temperamentnejší ako na 1More Stylish. Hudba z filmu Inception strácala pompéznosť a dynamiku.

Jabra Elite Active 65t

Vivaldi – výborná dynamika, skvelé podanie stredov. Billie Eillish mala na týchto slúchadlá jednoznačne najlepší zvuk, človek cíti jemné hudobné nuansy s pocitom, akoby to počul naživo. Steely Dan si rozumel aj s Jabrou. Pekný, čistý, uveriteľný zvuk pri ktorom som mal pocit, že ho počúvam z LP a nie cez audio stream. George Coleman jednoznačne vyhral pri týchto slúchadlách. Ľavou zadnou prekonal čistotou a detailami aj JBL. Famózne!

Lost Frequencies pridal k detailom lepšie prekreslenie stredov, ale aj lepšiu počuteľnosť činelov ku koncu skladby. Inception v podaní týchto slúchadiel chýbala dynamika, čo ma naozaj prekvapilo.

JBL Reflect Flow

Vivaldi – pekné podanie nástrojov, skvelá dynamika. Billie Eillish výborné basy a spev. Hey Ninteen od Steely Dan nesklamal. Zvuk sa rozlial do celého pásma, „ukázal“ mi milé drobnosti v tejto skvelej skladbe a poskytol jemné detaily. Až na týchto slúchadlách sa mi otvoril George Coleman dokorán a ja som si ho parádne užil.

Pozrite si

SÚBOJ | Bezdrôtové slúchadlá Jabra Elite 85h vs Panasonic RP-HTX90N

Nesklamal však ani žáner house, Lost Frequencies milo prekvapilo zvukom. Okrem dunejúcich basov boli krásne počuteľné gitary a rôzne detaily, napríklad aj práca s dychom speváka. Inception mi pripomenul zážitok z kina, vrátane naliehavej dynamiky na konci skladby.

1More Stylish

Creative Outlier Air

Jabra Elite Active 65t

JBL Reflect Flow

Cena

139,00 €

89,99 €

169,00 €

149,00 €

b.

3

4

1

2

Rozmery puzdra

68 x 40 x 38 mm

78 x 44 x 28 mm

59 x 46 x 37 mm

78 x 39 x 30 mm

b.

3

1

4

2

Hmotnosť štupľa / štuple + puzdro

6 g / 53 g

5 g / 64 g

6 g / 55 g

8 g / 89 g

b.

4

2

3

1

Materiál

plast, kov, guma

kov, plast

plast, kov

plast, kov, guma

b.

1

2

4

3

Odolnosť

IPX5

IPX5

IP56

IPX7

b.

2

2

3

4

Ovládanie na zariadení

áno, mechanické

áno, mechanické

áno, mechanické

áno, mechanické

b.

3

3

3

3

USB napájanie

áno, microUSB

áno, USB-C

áno, microUSB

nie, proprietárne

b.

3

4

3

0

Výdrž na jedno nabitie štupľov

6 hod., 30 min.

10 hod., 50 min.

5 hod., 30 min.

11 hod., 40 min.

b.

2

3

1

4

Výdrž na jedno nabitie štuple + puzdro

24 hodín

30 hodín

15 hodín

30 hodín

b.

3

4

2

4

Dĺžka dobíjania

3 hodiny

2 hodiny

2 hodiny

2 hodiny

b.

2

4

2

4

Kontrolka stavu batérie na puzdre

áno

áno

áno

áno

b.

1

3

2

2

Bezkontaktné nabíjanie

nie

nie

nie

nie

0

0

0

0

Bluetooth

áno, 5.0

áno, 5.0

áno, 5.0

áno, 5.0

b.

4

4

4

4

Dosah Bluetooth

9 m

8 m

7 m

7 m

b.

4

3

3

3

Komunikácia so zaradením

cez master štupeľ

každý štupeľ samostatne

cez master štupeľ

cez master štupeľ

b.

2

4

2

2

NFC

nie

nie

nie

nie

b.

0

0

0

0

Meniče

7 mm

5,6 mm

6 mm

5,8 mm

b.

4

1

3

2

Rozsah

20 – 20 000 Hz

20 – 20 000 Hz

20 – 20 000 Hz

10 – 20 000 Hz

b.

3

3

3

4

Mikrofón

áno, 2x

áno, 2x

áno, 4x

áno, 2x

b.

2

2

4

2

Telefonovanie

áno

áno

áno

áno

b.

4

4

4

4

Mobilná appka

áno (Android, iOS)

áno (Android, iOS)

áno (Android, iOS)

áno (Android, iOS)

b.

4

4

4

4

Hlasoví asistenti

áno, podľa zariadenia

áno, podľa zariadenia

áno, podľa zariadenia

áno, podľa zariadenia

b.

4

4

4

4

ANC (aktívne potlačenie hluku)

áno (ENC)

nie

nie

nie

b.

4

0

0

0

Kvalita zvuku (klasika) – Luka Sulic, Archi dell’Accademia di Santa Cecillia & Luigi Piovano – Spring (Vivaldi: The Four Seasons)
b.

3

2

4

4

Kvalita zvuku (pop) – Billie Eillish – Bad Guy
b.

2

3

4

3

Kvalita zvuku (rock) – Steely Dan – Hey Ninteen
b.

3

3

4

4

Kvalita zvuku (jazz) – George Coleman – Paul’s Call
b.

2

2

4

3

Kvalita zvuku (house) – Lost Frequencies – Recognise ft. Flynn (Deep House Hits: Ibiza 2019)
b.

3

3

4

4

Kvalita zvuku (hudba k filmu) – Inception – Dream Is Collapsing
b.

3

2

3

4

Maximálny počet možných bodov

116

116

116

116

Celkový počet bodov

78

76

82

81

Hodnotenie (v %)

68,10

66,38

71,55

68,97

Ako vidíte, megasúboj dopadol naozaj tesne a len potvrdzuje moju skúsenosť a minimálne rozdiely medzi testovanými slúchadlami. Na prvom mieste sa umiestnili JABRA ELITE ACTIVE 65T, na druhom JBL Reflect Flow a tretie získali 1More Stylish.

Napriek veľkým cenovým rozdielom musím podotknúť, že zvuk z testovaných slúchadiel nebol výrazne odlišný. Okrem toho má málokto možnosť vyskúšať niekoľko modelov doma a podľa toho sa pre jeden z nich rozhodnúť.

Osobne by som si vybral JBL Reflect Flow, no jeho priveľké puzdro by ma zrejme prinútilo siahnuť k Jabre, alebo k 1More Stylish. Jabra má však najslabšiu výdrž na jedno nabitie. Creative u mňa získal body za výdrž, ale zvuk a jeho veľké a navyše kovové (!) puzdro by bolo pre mňa nepraktické. Do vrecka nohavíc ho nedáte a kto chce tŕpnuť, kedy mu poškriabe displej?

Na záver môžem ako kuriozitu spomenúť, že keď som si po intenzívnom testovaní znovu vložil svoje slúchadlá (z nemenovanej ovocnej firmy), chvíľu mi trvalo, kým som pochopil, že ten divný zvuk nespôsobuje nič iné, než ich podpriemerná zvuková kvalita.

Slúchadlá JABRA ELITE ACTIVE 65T si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ich nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.