Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Mazda vsádza na rotačný predlžovač dojazdu

Mazda vsádza na rotačný predlžovač dojazdu
Zdroj | Mazda
Igor Neštrák
Mazda vsádza na rotačný predlžovač dojazdu
Zdroj | Mazda
Zdroj | Mazda

Bruselský autosalón sa stal miestom premiéry elektrického modelu Mazda MX-30 e-Skyactiv R-EV, ktorý prináša plug-in hybridný model využívajúci ako generátor rotačný Wankelov motor. Prvý elektromobil v histórii japonského výrobcu bol predstavený v roku 2020, pričom na niektorých trhoch bol ponúkaný ako mild hybrid.

Model MX-30 e-Skyactiv R-EV rieši zásadný nedostatok pôvodného modelu, ktorý spočíval v nízkom dojazde. MX-30 e-Skyactiv R-EV ponúka batériový elektrický dojazd 85 km, dostatočný na široké spektrum každodenných jázd. V prípade potreby väčšieho dojazdu prichádza na rad generátor. 

Rotačný motor, ktorý funguje ako generátor je prepojený priamo s elektromotorom, pričom vstavaný akumulátor o kapacite 17,8 kWh dopĺňa 50 litrová palivová nádrž. Generátor ponúka dva stupne nabíjania, normálne a rýchle a dokáže napájať elektrické zariadenia s výkonom až 1500 W. Mazda ponúka 3 jazdné režimy, z ktorých si vodiči môžu vybrať, ktoré vyhovujú rôznym jazdným situáciám: normálny, čisto elektrický a režim nabíjania.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Mazda

Vozidlo bude možné aj naďalej nabíjať na rýchlych DC nabíjacích staniciach, výkon však klesne z pôvodných 50 kW na 36 kW. V porovnaní s čisto elektrickou verziou je táto hybridná ťažšia o 58 kilogramov, ponúka však vyšší výkon, ktorý z pôvodných 143 koní stúpol na 168 koní.

Mazda MX-30 e-Skyactiv R-EV bude k dispozícii v špeciálnej edícii„Edition R“, ktorá má čierne vonkajšie a vnútorné čalúnenie s metalízou Maroon Rouge s prepracovanou farbou strechy, ktorá zvýrazňuje farby exteriéru. Ponúka exkluzívne dizajnové prvky, ako je emblém v tvare rotora všitý do koberčekov a vyrazený na opierkach hlavy sedadiel.

Zdroj | Mazda

Cieľom Mazdy je pokračovať vo výskume založenom na svojej filozofii zameranej na človeka, vytvárať viac pohyblivých zážitkov, ktoré si ľudia užijú počas jazdy v ich každodennom živote, a prinášať viac radosti do každodenného života, čo ľudí povznesie a dodá im energiu.

Zdroj