Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Mazda CX-5 má podvozok na slovenské cesty

Mazda CX-5 má podvozok na slovenské cesty
Marek Šimunek
Mazda CX-5 má podvozok na slovenské cesty
94 %
Ak sa niekto rozhoduje nad SUV, určite by mal zvážiť aj novú Mazdu CX-5. Toto auto je totiž plné milých prekvapení, navyše je doslova stvorené pre naše cesty.

Výhody

  • vynikajúci a komfortný podvozok
  • bohatá ponuka asistenčných systémov
  • pohodlné ovládanie multimediálneho systému

Nevýhody

  • chýba podpora Android Auto a Apple CarPlay
  • obmedzenia v prípade výberu príplatkovej výbavy

Mazda CX-5 prišla na trh ešte v roku 2012. Vtedy ako prvý model značky priniesla technológiu Skyactiv a nový dizajnový jazyk Kodo. Ten zjavne zaujal, keďže tohto modelu sa predalo viac ako 1,5 milióna kusov.

Teraz je však na trhu nová, druhá verzia, ktorá prináša niekoľko zmien a noviniek. Aj keď na prvý pohľad sa to tak nemusí zdať, skutočne sa jedná o kompletne nové auto.

Základ si však nová verzia ponechala a tak sa môže na prvý pohľad zdať, že ide len o facelift. V skutočnosti sa však jedná naozaj i úplne nové auto. Rozdiel oproti prvej generácii je najviac badateľný pri pohľade spredu.

Nová verzia totiž dostala úzky, možno doslova až priúzky „kukuč”. Práve úzke predné svetlá sú pritom v nádhernom kontraste s obrovskou prednou maskou.

Pozrite si

Mazda i-ELOOP: kondenzátor vystriedal batériu

Za jej veľkosť by sa mimochodom nemusela hanbiť ani menšia dodávka. Mne toto auto pripomína dávnejšie verzie BMW 3, konkrétne sériu E21, ktorá disponovala podobne pretiahnutou kapotou a negatívne sklonenou prednou maskou.

Nová Mazda CX-5 v nej skrýva Full LED predné svetlá, ktoré môžu byť za príplatok aj natáčacie. Rovnakou technológiou disponujú aj hmlovky a svetlá pre denné svietenie.

Práve vďaka použitiu LED technológie sa môže tento kúsok pochváliť naozaj veľmi dobrou svietivosťou. V noci je tak jazda príjemnejšia a najmä bezpečnejšia.

Zmeny nastali aj v zadnej časti, kde CX-5 ponúka rovnako LED svetlá s úplne novou grafikou. Samotné tvary karosérie pri bočnom pohľade však ostali vo veľkej miere zachované.

A to dokonca aj napriek tomu, že nová Mazda CX-5 je o 10 mm dlhšia a o 35 mm nižšia. To všetko pri zachovaní rovnakého rázvoru a mierne zvýšenom rozchode kolies pre lepšiu stabilitu.

Zdroj | Mazda

Stabilitu môžem po svojich skúsenostiach len potvrdiť. Jazdné vlastnosti, ktorými Mazda CX-5 disponuje sú doslova tým hlavným, čo ma na tomto aute očarilo. Márne by ste hľadali iné SUV, ktoré by sa na našich cestách správalo takto komfortne.

Nech je to „bežná slovenská cesta“ plná výmoľov, alebo poľná cesta na chatu, CX-5 dokáže filtrovať nerovnosti na tak vysokej úrovni, že si budete užívať každý kilometer, ktorý v tomto aute strávite.

Zdroj | Mazda

Navyše výrobca ešte vylepšil tuhosť celej karosérie a tak ani pri ráznejšej jazde nebudete vnútri počuť žiadne zvuky, ktoré by sa tam nemali ozývať. Odhlučnenie je totiž rovnako na veľmi dobrej úrovni.

Mazda sa ešte stále spolieha na atmosferické motory. Aj testovaný kúsok bol preto vybavený dvojlitrovým benzínovým motorom bez turba, ktorý produkoval 118 kW. Aj keď dynamika motorov s turbom je výrazne vyššia, akosi sa mi tento motor páči.

Ponúka totiž tichý a neskutočne kultivovaný chod. Samozrejme je určený skôr pre defenzívnejšieho vodiča, ktorý si bude užívať pohodlnú jazdu a komfort. V prípade potreby však poskytne dostatočnú dynamiku, postačí totiž podradiť a dovoliť motoru ísť do vyšších otáčok.

Čo sa spotreby týka, hodnoty udávané výrobcom sa mi nepodarilo dosiahnuť. Priemer 7,8 l/100km považujem však v prípade benzínového SUV s pohonom oboch náprav za viac ako prijateľnú hodnotu.

Pravdou však je, že počas testu som sa naozaj na spotrebu nezameral, takže som využíval potenciál, ktorý poskytoval motor samotný a samozrejme aj vydarená manuálna šesťstupňová prevodovka.

Zmeny prináša druhá generácia Mazdy CX-5 aj v interiéri. Prvou novinkou, ktorú si zaručene všimnete je nový volant, ktorý sa už objavil aj v Mazde 6. Úprimne sa jedná o jeden z najlepších volantov, aké v súčasnosti môžete v rukách držať.

Ponúka totiž príjemnú hrúbku, ako aj pohodlné ovládanie palubného počítača a multimediálneho systému prostredníctvom ergonomicky veľmi dobre rozmiestnených tlačidiel.

Pochvalu si však zaslúžia aj pohodlné sedadlá, ktoré budú veľmi dobrým partnerom aj pri dlhých cestách. Jedinou drobnou nevýhodou je pre väčšie postavy o niečo kratší sedák.

Zdroj | Mazda
Zdroj | Mazda

Pri cestovaní však potešia mäkčené miesta aj tam, kde na to väčšina výrobcov zabúda. Napríklad v mieste kde sa vám koleno pravej nohy opiera o stredový panel.

V strede prístrojovej dosky si svoje miesto našiel aj nový 7” displej multimediálneho systému. Ponúkne všetko potrebné a je ho možné ovládať dotykovo. K dokonalosti mu chýba už len podpora pripojenia smartfónov prostredníctvom Android Auto, alebo Apple CarPlay. Hádam sa jej však dočkáme v budúcnosti.

Na ovládanie systému počas jazdy sa však viac ako dotyková obrazovka hodí kruhový ovládač v stredovom panely. Ten pracuje podobne ako v konkurenčných vozidlách a dokážete sa vďaka nemu presne navigovať v jednotlivých položkách menu.

Aj napriek tomu, že testovaný kúsok bol v strednej výbave Attraction, ponúkol niekoľko základných asistenčných systémov. Na palube tak nechýbal systém sledovania mŕtveho uhla, či systém upozorňujúci na približujúcu sa prekážku zo strany za vozidlom.

Pozrite si

Na head-up displej v novej Mazde 3 vidíte aj v polarizačných okuliaroch

Samozrejmosťou bol tempomat, aj keď nie adaptívny, alebo parkovací asistent. Jednalo sa však iba o zvukové upozornenie. Potešením je však to, že v prípade, že si potrpíte na asistenčných systémoch, môžete si svoju CX-5 vybaviť veľmi dobre.

Zdroj | Mazda

V cenníku totiž nájdete nielen adaptívny tempomat, či projekčný head-up displej, ktorý má mimochodom Mazda zvládnutý na jednotku, ako som sa mohol presvedčiť pri teste Mazdy 3.

Okrem toho nechýba ani systém pre udržanie vozidla v jazdnom pruhu, cúvacia kamera, pokročilé automatické prepínanie svetiel, alebo audio systém Bose. Aj keď testovaný kúsok ním nebol vybavený, kvalita reprodukcie ma milo prekvapila.

Zamrzí však to, že niektoré prvky výbavy sú dostupné len s určitými pohonnými jednotkami a kombináciami výbav. Adaptívny tempomat je tak napríklad k dispozícii jedine s výbavou Revolution TOP. Tá je však zas k dispozícii iba s najvýkonnejšou benzínovou a naftovou motorizáciou.

Mazda CX-5 teda vo svojej druhej generácii vylepšila už tak veľmi dobrého predchodcu. Ak hľadáte najkomfortnejšie SUV na trhu, s ktorým je doslova radosť jazdiť, určite si vyskúšajte tento kúsok. Budete rovnako milo prekvapený, ako ja.