Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Máte doma bežca? Doprajte mu na Vianoce super darček

Máte doma bežca? Doprajte mu na Vianoce super darček
Zdroj | Fitbit
Števo Porubský
Máte doma bežca? Doprajte mu na Vianoce super darček
Zdroj | Fitbit
Zdroj | Fitbit

Včera bol Svetový deň behu a tak sme vám ukázali viacero aplikácií, ktoré stoja za vyskúšanie, ak chcete s behaním začať, alebo ak už seriózne beháte. Dnes sa pozrieme na smart výbavu, ktorá sa vám môže hodiť na behanie, resp. ak máte v rodine bežca a chceli by ste ho potešiť pod stromčekom nejakou zaujímavou „hračkou“.

V seriáli Vianoce 2021 nebudeme sledovať aktuálne zľavy, na tie máme dnes už dva samostatné seriály – ZĽAVY a TECH DEALS. V oboch vždy nájdete tipy na tie najlepšie aktuálne zľavy. Odporúčame preto sledovať aj tie.

Zdroj | Fitbit

Beh je vraj jeden z najlacnejších športov, pretože potrebujete iba dobrú obuv a oblečenie, pretože neexistuje zlé počasie, ale zle oblečený bežec. Samozrejme, sú tenisky, ktoré stoja ako minimálna mzda na Slovensku, no na behanie stačia aj niektoré z tých základnejších tenisiek. Až postupne, kedy človek naozaj nabehá stovky kilometrov a myslí to s behaním vážne, oplatí sa investovať do drahších modelov, ktoré pri behu aj reálne pomáhajú a chránia telo ešte výraznejšie.

K behaniu však existuje aj obrovské množstvo gadgetov, ktoré vás behať síce neprinútia, no vedia vám to napríklad pripomenúť. Zároveň vďaka práve gadgetom na behanie môžete svoje športovanie zlepšovať. Moderné hračky totiž vedia merať obrovské množstvo veličín a aplikácie v smartfónoch ich vedia vyhodnocovať.

Vďaka tomu je možné beh zlepšovať nielen v samotnom prekonávaní sa, napríklad vzdialenosti či lepšom dýchaní, ale aj v samotnom behu. Niektoré gadgety totiž dokážu vyhodnocovať aj to, ako doskakujete na chodidlo, merajú otrasy a iné premenné, ktorých zhodnotením aplikácia určí tipy na zlepšenie.

Pozrite si

Ako začať behať? Trénovať i motivovať vás môžu aj tieto bezplatné appky

Ako si ale vybrať? Určite neodporúčame si hneď kupovať drahé gadgety, ktoré dokážu oceniť pomaly iba profesionálni športovci. Začnite pri zemi, na začiatok stačí dobrý smart náramok či smart hodinky. Hodinky majú tú výhodu, že sa za mnohé nemusíte hanbiť ani pri nosení pod sakom, v prípade smart náramku je to ťažšie, no vhodnou kombináciou remienka ide aj to.

Až keď budete naozaj skúsení a svoje tréningy budete chcieť posunúť o ďalšie úrovne, oplatí sa investovať do pomerne drahých smart hodiniek, ktoré merajú dáta ešte presnejšie. Aj preto sú drahšie modely schopné merať viac športov, pretože ich dokážu lepšie identifikovať. K drahším smart hodinkám je pritom možné dokúpiť aj hrudný pás, ktorý presne meria frekvenciu srdca. Hodinky bývajú pomerne presné, no nikdy nie úplne, predsalen otrasy môžu spôsobovať nesprávne merania tepu na koži.

Zdroj | Fitbit

Určite neodporúčame kupovať veľmi lacné gadgety. Lacné nie sú len kvôli kvalite spracovania, ale aj použitom hardvéri. Výsledkom je, že veľmi lacný náramok či hodinky vám bude merať kroky aj keď iba píšete na počítači a zas naopak, pri reálnom tréningu bude meranie vypadávať, alebo nepôjde vôbec. Pritom často už za dvoj či trojnásobnú sumu dokážete kúpiť smart náramok či hodinky, ktoré kvalitatívne po všetkých stránkach výrazne lepšie.

Aj preto sme pre vás vybrali niekoľko modelov náramkov a hodiniek, ktoré stoja zato. Samozrejme, toto nie sú jediné modely, ktoré u nás kúpite. Sú ich dnes už tisíce. Nech si ale vyberiete akýkoľvek model, vždy si overte jeho funkcie a schopnosti z reálnych testov od prefesionálov, ale aj bežných používateľov, ktorí na nich objavili niečo, čo vám môže prekážať, alebo naopak, môže byť práve výhodou.

Pozrite si

4 najlepšie webové stránky o behaní

Do výberu sme pridali aj niekoľko drobností a gadgetov, ktoré síce nie sú smart, ale pri behu vám či vami obdarovaným určite pomôžu. Na hodinky Apple Watch sme nezabudli, no keďže tie spárujete výhradne s iPhonom, do výberu sme ich nezaradili. Existuje množstvo lepších a cenovo dostupnejších smart zariadení pre bežcov ako práve Apple Watch hodinky.

Fitbit Charge 5

Tohtoročná novinka toho ponúka mnoho. Má plnefarebný AMOLED displej s funkciou allways-on, pritom na jedno nabitie vydrží 7 dní. Okrem iného dokáže monitorovať zdravie, kondíciu, stres, činnosť srdca či celkovú duševnú a telesnú pohodu. Kolega v súboji o Fitbit Charge 5 napísal: „Fitbit má oproti Huawei navrch v mnohých smeroch. Spomenúť môžem zabudované pozičné systémy, Wi-Fi, NFC na bezkontakné platby, či senzor elektrodermálnej aktivity (EDA). Hliníkové telo sa zas postará o dlhšiu výdrž oproti plastovému. Pomerne kontroverzným riešením je však absencia fyzických tlačidiel.“ A mal pravdu. Fitbit Charge 5 má len málo mínusov, patrí medzi tie najpokročilejšie smart náramky.

Aktuálne ceny nájdete aj na Heureka.sk:

 

Garmin Forerunner 55

Cenovo dostupné a pritom vyrobené práve pre bežcov. Nové hodinky dokážu merať čas, vzdialenosť, tempo, rýchlosť a samozrejme trasu vďaka zabudovanému GPS. Samozrejmosťou je snímač srdcového tepu. Poteší aj zabudovaný osobný tréner, ktorý plánuje behy podľa predispozícii. Čerešničkou je meranie stresu, či detekcia pádu a zranení. Tohtoročná novinka je v predaji v troch farbách. Vzhľadom na výbavu prekvapí aj cena.

Ak by ste chceli čosi výrazne lepšie, určite sa pozrite na model Forerunner 945. Kolega o nich zabásnil: „Na to, aby som sa zamiloval do týchto hodiniek, som potreboval asi 5 minút. Sú ľahké, krásne, dobre sa ovládajú a dokážu zmerať šialené veci. Ich cena ma však doslova zamrazila.“

Aktuálne ceny nájdete aj na Heureka.sk:

 

Honor Band 6

Hoci na prvý pohľad môže Honor Band 6 pripomínať smart hodinky, nie je to pravda, stále ide o náramok. Okrem základného sledovania dňa a noci, vie merať aj SpO2, srdcovú frekvenciu či meranie stresu, no ponúka aj funkcie ako Ovládanie prehrávania hudby, Baterka, Vzdialená spúšť fotoaparátu či Nájdi môj telefón. Kolegu prekvapil výborný displej, špičková výdrž a hlavne priaznivá cena. Novinka od Honoru si aj v našom súboji vydobyla prvé miesto.

Aktuálne ceny nájdete aj na Heureka.sk:

 

Ledlenser H5R CORE

Zdroj | Ledlenser

Kompaktná dobíjacia čelovka s jednoduchým ovládaním má byť vhodná aj do tých najnáročnejších podmienok. Ponúka rýchle zaostrovanie svetelného kužeľa pomocou technológie Advanced Focus System a tiež plynulé stmievanie svetelného výkonu v rozmedzí 15 – 350 lm pomocou otočného tlačidla. Maximom je 500 lm a dosvit 200 metrov. Hlavica sa dá úplne vybrať a oddeliť od čelenky a tak behom pár sekúnd premeníte čelovku na praktické ručné svietidlo. Čelovka je odolná voči prachu a vode (IP67). Zaujímavá je predĺžená sedemročná záruka. 1 800 mAh batéria zvládne do 50 hodín svietenia. Nabíja sa ale vlastným portom.

Aktuálne ceny nájdete aj na Heureka.sk:

 

Petzl Swift RL

Výkonná čelovka od svetoznámeho výrobcu ponúka výkon až 900 lúmenov s dosvitom 150 metrov. Na to jej slúžia 2 LED diódy, ktoré sú vybavené technológiou REACTIVE LIGHTING. Vďaka nej je svetlo automaticky prispôsobené okolitým podmienkam. Čelovka od Petzlu má tri režimy – na mieste, v pohybe a ďaleký dosvit. Medzi nimi sa jednoducho prepína pomocou tlačidla na čelovke. 2 350 mAh batéria má vydržať 100 hodín. Nabíja sa cez microUSB.

Aktuálne ceny nájdete aj na Heureka.sk:

 

Polar Vantage V2

Síce drahšie, ale zato špičkové športové smart hodinky s množstvom senzorov a možnosťou pripojenia hrudného pásu pre presnejšie meranie. Hodinky merajú aktivitu neustále, aj v spánku, vďaka čomu je možné sledovať aj regeneráciu. Samozrejmosťou je aj GPS čip, či snímač tepu. Na jedno nabitie vydržia 40 hodín aktívneho tréningu a 100 hodín bežného používania. Zaujímavosťou je 130 možných športov, ktoré dokážu presne merať. Funkcia FuelWise zas vie upozorňovať nielen na dopĺňanie tekutín, ale aj energie. K dispozícii je viacero prepracovaných funkcií pre lepšie tréningy.

Aktuálne ceny nájdete aj na Heureka.sk:

 

YENKEE puzdro

Zdroj | YENKEE

Bežcom sa určite zíde aj puzdro na mobil, teda smartfón a nejaké drobnosti, ako kľúč od domu či bytu, kľúč od auta či miesto na peniaze. Samozrejme, všetko je dnes už možné nahradiť smartfónom, či dokonca hodinkami, no nie každý musí mať nutne všetko smart, o aute nehovoriac. Puzdro na šport je preto ideálny darček. Vyberať je možné z obrovského spektra obalov a puzdier, my sme vybrali dve praktické od českej značky YENKEE.

Aktuálne ceny nájdete aj na Heureka.sk:

 

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.