Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Market Objednávka vs. Limit Objednávka: Aké sú medzi nimi rozdiely?

Market Objednávka vs. Limit Objednávka: Aké sú medzi nimi rozdiely?
Zdroj | Dylan Calluy
Jakub Kraľovanský
Market Objednávka vs. Limit Objednávka: Aké sú medzi nimi rozdiely?
Zdroj | Dylan Calluy
Zdroj | Dylan Calluy

Keď ste pripravený nakúpiť alebo predať aktívum na burze, máte dva hlavné spôsoby, ako určiť cenu za ktorú budete obchodovať: market objednávka alebo limit objednávka.

Hlavný rozdiel medzi nimi je, že market objednávka prikazuje okamžitý nákup alebo predaj za aktuálnu trhovú hodnotu, zatiaľ čo limit objednávka umožňuje naplánovať transakciu, keď aktívum dosiahne stanovenú cenu. Toto je najzásadnejší rozdiel, ale každý typ môže byť vhodnejší pre špecifickú obchodnú situáciu. Tu je to, na čo treba myslieť.

Market objednávka: Sprav obchod teraz!

Obsah pokračuje pod reklamou

Najväčšou výhodou nákupu za market, je možnosť vykonať ho ihneď, pretože brokerovi prikazujete, aby vybral najlepšiu cenu, ktorá je v danom momente dostupná. Ak kupujete napríklad BTC, príkaz na trhu sa vykoná za cenu, ktorú predajca požaduje. Ak ste v pozícií predajcu, trhový príkaz sa vykoná za čokoľvek, čo kupujúci ponúka. Je dôležite spomenúť, že market objednávky sú často na väčšine búrz spájané s vyšším percentuálnym poplatkom za transakciu oproti limitným objednávkam.

Limit objednávka: Sprav obchod za určitú cenu!

Najväčšou výhodou limitnej objednávky je, že si môžete stanoviť svoju cenu a ak trh túto cenu dosiahne, objednávka bude realizovaná. Nevyplnenú limitnú objednávku môžete mať otvorenú prakticky mesiace až dovtedy, kým ju manuálne nezrušíte alebo do jej realizácie.

Nemusíte tak každú chvíľu sledovať cenu. Pozitívne je tiež, že na niektorých burzách neplatíte z limitných objednávok žiadne poplatky. Tou najväčšou nevýhodou je, že trh môže ísť dlho do opačnej strany ako je vaša limitná objednávka a tým pádom sa váš obchod nemusí vyplniť.

Aký typ objednávky používať?

Tak si to zrekapitulujme. Ak je pre vás najdôležitejšie ihneď nakúpiť a burza, kde obchodujete má rovnaké poplatky za market/limit objednávky, môžete použiť market objednávku.
Ak chcete nakúpiť do pár sekúnd až minút a burza má vyššie poplatky za market objednávky, môžete použiť limitnú objednávku s cenou blízkou no výhodnejšou ako je aktuálna market cena. V takomto prípade máte veľkú pravdepodobnosť, že nakúpite za lepšiu cenu a s nižšími poplatkami.

V prípade že chcete nakúpiť za určitú pevnú cenu a ste si vedomí že objednávka nemusí byť v budúcnosti vyplnená, použite limit objednávku.

Obchodovanie nie je konzistentný alebo spoľahlivý spôsob zarábania peňazí. Obchodujte výlučne na svoje vlastné riziko, tento článok nie je možné brať ako investičné doporučenie alebo poradenstvo. Jedná sa len o názory a skúsenosti, ktoré by mali slúžiť len k vzdelávaniu.