Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

MAPA | Kde sa ísť v lete kúpať? Prehľad prírodných kúpalísk a vodných plôch

MAPA | Kde sa ísť v lete kúpať? Prehľad prírodných kúpalísk a vodných plôch
Stanislav Vinc
MAPA | Kde sa ísť v lete kúpať? Prehľad prírodných kúpalísk a vodných plôch

Ku ktorým jazerám sa oplatí toto leto vyraziť a ktoré tento rok naopak v laboratórnych testoch kvality vôd pohoreli? Vytvorili sme pre vás prehľadnú mapu prírodných kúpalísk a prírodných vodných plôch, ktoré prešli kontrolou Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) pravidelne každý týždeň testujú kvalitu vody prírodných, ale aj umelých kúpalísk na Slovensku. Kontrolné odbery prebiehajú pravidelne počas celej kúpacej sezóny, pričom z posledných meraní z 26. týždňa vyplíva, že vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie dosahuje 10 prírodných kúpalísk s organizovanou rekreáciou a takmer 40 prírodných vodných plôch s neorganizovanou rekreáciou po celom Slovensku.

Aby sa vám letné kúpanie plánovalo o čosi jednoduchšie, v redakcii sme pre vás vytvorili prehľadnú mapu všetkých kontrolovaných prírodných kúpalísk a vodných plôch, medzi ktorými nájdete riadne vyznačené aj tie, ktoré kontrolné hodnoty pri teste kvality vody nesplnili niektoré kritické hodnoty.

Pozrite si

Xiaomi Smart Band 7 – najlepší dostupný smart náramok na trhu, ale čo tá výdrž?

Na interaktívnej mape nižšie si môžete pomocou vrstiev odfiltrovať prírodné kúpaliská od prírodných vodných plôch. Samostatne (červenou) sú označené plochy, ktoré nevyhoveli hygienickým požiadavkam na kvalitu vody na kúpanie. Žltou farbou sú vyznačené tie kúpaliská a plochy, ku ktorým RÚVZ pridala špecifický komentár týkajúci sa meraní dodatočných, zdravotne nezávadných špecifík vôd.

Väčšinu vodných plôch sme na mape vyznačili priamo, niektoré však nie sú v zdrojovej tabuľke ÚVZSR pomenované dostatočne presne na to, aby sa na základe uvedeného názvu dalo určiť, o ktorú z viacerých vodných plôch v danom okolí sa jedná. Za presnosť označenia plochy na mape preto neručíme. Aktuálne informácie o kvalite vôd nájdete na webovej stránke uvzsr.sk.