Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Máme na Slovensku predražené dáta? Pozrite si celosvetové porovnanie cien

Máme na Slovensku predražené dáta? Pozrite si celosvetové porovnanie cien
Zdroj | Samsung
Stanislav Vinc
Máme na Slovensku predražené dáta? Pozrite si celosvetové porovnanie cien
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung

Zákazníci rôznych mobilných operátorov na Slovensku sa pravidelne sťažujú na cenu mobilných dát, ktoré sa priamo prenášajú do cien paušálov a dátových balíčkov na predplatených kartách. Sú však v porovnaní s inými krajinami skutočne o toľko drahšie?

Odpoveď ponúka podrobná analýza porovnávacieho portálu Cable.co.uk, ktorá porovnala viac ako 5 000 mobilných služieb v 233 krajinách sveta. Výsledky, vrátane farebnej mapy nižšie, sú postavené na priemernej cene za 1 GB dát.

Zdroj | Cable.co.uk
Obsah pokračuje pod reklamou

Z analýzy portálu vyplýva, že na Slovensku platíme za 1 GB dát v priemere 2,60 dolára, no najlacnejšie je ho údajne možné získať už za 25 centov a najviac zaň naopak možno zaplatiť až 32 dolárov a 4 centy. Tieto dáta zahŕňajú 17 balíkov, resp. služieb a odzrkadľujú stav na našom trhu k 12. máju 2022.

Pre porovnanie, v susednom Česku stojí 1 GB dát v priemere až 3,01 dolára a aj v tom najlepšom prípade zaň zaplatíte minimálne 88 centov. S cenami to však operátori v Čechách zjavne až tak nepreháňajú, najviac tam totiž za tento objem dát možno zaplatiť „iba“ 18,27 dolára. Do úvahy bolo v tomto prípade braných až 36 plánov.

Pri zoradení celkovej tabuľky podľa priemernej ceny za 1 GB dát v dolároch sa Slovensko nachádza na 81. priečke z 233. Spoločnosť nám na tejto pozícii podľa danej metriky robí Papua-Nová Guinea, karibský Montserrat či Južný Sudán.

Zdroj | Cable.co.uk

V priemere najdrahšie mobilné dáta sú podľa analýzy na ostrove Svätá Helena, kde za 1 GB dát v priemere zaplatíte až 41,06 dolára. Naopak najlacnejšie dáta má v priemere Izrael (0,04 USD), Taliansko (0,12 USD) či San Marino (0,14 USD). Dôvodom, prečo rebríčku v tomto smere kraľuje Izrael, je vysoká penetrácia trhu smartfónmi, kde krajina prekonáva aj Spojené štáty americké. V Taliansku sa pod to zas podpisuje množstvo operátorov a ich vzájomný konkurenčný boj o zákazníka.

Z analýzy možno vyčítať niekoľko zákonitostí, ktoré vo výsledku diktujú cenotvorbu miestnch operátorov. Krajiny s dobrou infraštruktúrou, kde je už bežne dostupné 4G aj 5G pripojenie, budú zákazníkom za dobré ceny ponúkať väčšie alebo dokonca aj neobmedzené balíky dát, čo znamená nižšiu priemernú cenu za 1 GB.

V krajinách, kde nie je bežne dostupné pevné pripojenie internetu, sú mobilné dáta pre mnohých ľudí jediným spôsobom, ako sa dostať na internet. Na tomto trhu tak väčšinou poskytuje mobilný internet viacero operátorov, no zároveň ide zvyčajne o chudobnejšie krajiny s nižšími platmi a tak je tu cena za 1 GB dát aj v priemere nižšia, než vo zvyšku sveta.

Pozrite si

Oplatí sa ešte kúpiť Samsung Galaxy S22 alebo si rovno predobjednať S23?

V dátach možno vidieť aj krajiny, v ktorých je cena ovplyvnená kapacitou sietí. Ak operátor musí kvôli stabilite sieti obmedzovať dátový tok, zvyčajne tak robí úpravou cien či obmedzením platnosti dátových balíkov. Zavedením dátových balíkov s objemom 2-5 MB s jednodňovou platnosťou sa tak takéto krajiny dostávajú na chvost nášho rebríčka.

Do poslednej kategórie podľa portálu Cable patria bohaté krajiny, v ktorých si zákazníci môžu dovoliť zaplatiť za mobilné dáta viac. Drahšie sú však v týchto krainách aj náklady na ich prevádzku a ak navyše tieto siete ešte nedosahujú status „excelentnej infraštruktúry“, operátori si k cenám za dáta môžu pripočítať aj budúce náklady na modernizáciu, zrýchlenie či rozšírenie ich sietí, výsledkom čoho je posun priemernej ceny za 1 GB dát v takejto krajine k celosvetovému priemeru – 3,12 dolára.

Zdroj