Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Máme prvé makro fotky z nového Apple iPhone 13 Pro

Máme prvé makro fotky z nového Apple iPhone 13 Pro
Richard Pliešovský
Máme prvé makro fotky z nového Apple iPhone 13 Pro

Fenomén každej jesene už pekných pár rokov. Apple iPhone 13 sa začal od piatku predávať nielen na Slovensku, ale je dostupný na celom svete. Naša redakcia už samozrejme nové modely drží v rukách. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako si poradí s makro zábermi top model iPhone 13 Pro Max.

Nový iPhone Pro Max má oproti minuloročnej generácii opäť o niečo lepší fotoaparát. Konkrétne webkamera má 12 Mpx s clonou f/2,2. Oveľa zaujímavejšie je to vzadu. Hlavný snímač má 12 Mpx s clonovým číslom f/1,5, optickú stabilizáciu a 1,9 µm veľké pixely.

Pozrite si

Telekom spustil predobjednávky na nový iPhone 13, aj so zvýhodnenými cenami!

Ultraširokouhlý objektív (120˚) má 12 Mpx, clonu f/1,8, ponúka automatické zaostrovanie. Vďaka automatickému zaostrovaniu umožní prepracovaný dizajn fotoaparátu aj zachytávanie makro záberov, čo doteraz žiaden iPhone nevedel. Vďaka tomu dokážete zachytiť aj drobné objetky na celý displej. Objektív si poradí so vzdialenosťou zhruba 20 mm.

Tretí objektív, tiež s 12 Mpx rozlíšením, má 3-násobný zoom (77 mm) a optickú stabilizáciu. Novinkou je podpora nočného režimu aj pre teleobjektív.

S makro zábermi sa môžete pozrieť naozaj zblízka na život okolo. Na prvý pohľad lúka…

…ale stačí sa trošku skloniť k zemi a pozrite, aký život sa v nej ukrýva.

Zaujímavé je fungovanie makro režimu. Apple nevyžaduje od používateľov veľké zručnosti. Ak si chcete urobiť makrosnímok, stačí sa len skloniť k objektu. Softvér sa automaticky prepne z normálneho režimu do makra. Vy si akurát všimnete mierne poskočenie obrazu a môžete sa venovať kompozícii.

Nie je to najhoršie, však? Na niektorých záberoch vidieť neostré okraje, to môže byť spôsobené trasením ruky. Predsa len, pri takejto vzdialenosti nie je 100-percentná ani optická stabilizáciu obrazu.

Keď už sme zdvihli hlavu od monitorov, pozreli sme sa aj ďalej a vyskúšali teleobjektív. Začali sme širokouhlým záberom…

…nasledoval štandardný záber…

a napokon 3-násobný zoom.

Pohľad na inú časť parku:

Výsledné fotografie sú na slušnej úrovni, no makro zábery nás naozaj prekvapili. Tu vidieť rozdiel medzi prístupom Apple a ostatných spoločností. Na rozdiel od nich Apple (zvyčajne) vypustí do sveta funkciu až vtedy, keď je naozaj použiteľná. Makrosnímky konkurencia ponúka už dlhší čas, ale jej výsledok je väčšinou na zaplakanie. V iPhone 13 Pro Max to funguje bez toho, aby musel používateľ čokoľvek nastavovať. Jednoducho, keď to situácia vyžaduje, nakloníte sa bližšie a fotíte čo potrebujete.

Za zapožičanie smartfónu ďakujeme operátorovi Slovak Telekom.