Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Mafia II Definitive Edition - akcia s lepšou grafikou po 10 rokoch

Mafia II Definitive Edition - akcia s lepšou grafikou po 10 rokoch
Zdroj | 2K Games
Michal Korec
Mafia II Definitive Edition - akcia s lepšou grafikou po 10 rokoch
Zdroj | 2K Games
Zdroj | 2K Games
75 %
Mafia II v zaťažkávajúcej skúške po 10 rokoch. Príbeh sa stále drží na solídnej úrovni, misie majú dobrú náplň, ale ako sa ukazuje sľubovaná lepšia grafika?

Výhody

  • Má stále jeden z lepších mafia príbehov
  • Pekné mesto v dvoch časových érach
  • V kompletnej edícii viaceré hrateľné postavy a ich výzvy
  • Atmosféra zločinov, tri súperiace rodiny na jednom teritóriu
  • Dobrá náplň misií a solídna porcia obsahu
  • Český dabing pre domácich fanúšikov

Nevýhody

  • Grafika úplne nenaplní súčasné očakávania
  • Občas sa zasekávajúce postavy
  • Žiadny extra obsah navyše (ak ste ho čakali)

Len pred dvomi týždňami Mafia: Definitive edition – návrat legendárnej hernej gangsterky. Každá z trojice hier vyjde v definitívnej edícii, pričom pri každej to znamená niečo iné. Trojka ostáva na rovnakých konzolách a PC a získala všetky prídavky – ak ju máte, objaví sa vám v knižnici hotový upgrade.

Dvojka vyšla už na súčasnú generáciu konzol (pôvodne bola na PS3 a X360), takže už si pýta aj lepší grafický kabát. Napokon prvý legendárny diel vyjde po 18 rokoch v úplnom remake, ale na rozdiel od už vydaných upgradoch dvojky a trojky si naň treba počkať až do 28. augusta.

Zdroj | 2K Games

Vito Scaletta je späť

Mafia II Definitive Edition nám dáva unikátnu možnosť nahliadnuť ako zostarla dvojka Mafie po 10 rokoch. Celú dekádu je rozhodne cítiť, rovnako aj generačný rozdiel konzol či PC. Medzičasom investovali štúdiá do iných rozľahlých svetov a bohatých kópií Grand Theft Auto, ale Mafia tradične stavia aj na silnom príbehu, ktorý ani po dlhých rokoch strácať čaro nemusí. A historky Vita Scalettu, ktorý sa dostal do Ameriky vďaka rodičom-imigrantom má čosi do seba a umožní nám nazrieť do fiktívneho sveta Empire Bay (odkazuje na New York).

Ešte skôr ako si užijeme naplno Ameriku tesne po druhej svetovej vojne sa zúčastníme aj jednej vojenskej misie – v roku 1943 sa totiž Vito paradoxne dostáva na domácu sicílsku pôdu, kde vďaka znalosti taliančiny prišiel spojencom celkom vhod a mohol bojovať proti fašistom.

Prvá misia slúži skôr ako tutoriál, naučí vás ovládanie a je cítiť, že príliš realistický záber neponúka. Modely postáv sú dobré, ale zďaleka nie detailné ako na dnešnej generácii konzol, ich pohyb je občas nemotorný a akcia či výbuchy trošku arkádové. Ale je tu dobrý nápad, naučíte sa streľbu, pohyb a skolíte zopár Talianov v budove miestneho úradu, alebo zostrelíte polovicu jednotky z guľometu na balkóne. A potom sa už s vervou vrátite naspäť do Empire Bay.

Zdroj | 2K Games

Príbeh sa neomrzel

Tam už čaká kamoš Joe, ktorý sa v dodatočných misiách stane dokonca hrateľnou postavou. V hlavnom deji hráte za Vita, trvá cca 12-15 hodín a postupne sa ponára do víru zločinu. Laškoval s ním aj pred vojnou, ale to bol ešte malý zlodejíček, no teraz má chuť na väčšie zásahy.

Mafiánov je tu dosť, po fušky netreba chodiť ďaleko, ale určite sa nechcete dostať do väzenia. Dvojka Mafie má aj po 10 rokoch dobrý príbeh, veľa postáv a potrebné pletky, sváry medzi tromi klanmi, ktoré medzi sebou súperia o moc a vendettu na každom kroku. Rodinám môžete pomáhať v expanzii alebo sa podieľate na ich škodách, misie beriete krížom-krážom a je tu zahrnutá fajn náplň, kde nie je núdza o adrenalínové jazdy, krádeže či prestrelky. Kvalitný príbeh nestráca po rokoch svoju príťažlivosť – a hoci Mafia II ho nemá nezabudnuteľný, počas hrania rozhodne stačí.

Empire Bay má navyše solídnu rozlohu a najmä sa autori blysli použitím dvoch časových období – zimu po návrate zo Sicílie neskôr strieda horúce leto 50. rokov. Zmena zima a leta je príjemná, lebo máte pocit, že ste dostali dve hry súčasne (i keď aj iné tituly radi striedajú ročné obdobia ako The Last of Us).

Pri meste občas panujú dohady, kde sa autori inšpirovali, ale osobne tipujem New York vzhľadom na raj emigrantom a ešte aj ikonický príchod talianskej rodiny v intre. Dve časové obdobia umožnili autorom zobraziť posun a vývoj mesta: výstavbu, iné autá, bohatšie ulice, ale počas akcie aj samotný arzenál.

Naháňačky, prestrelky i bitky

Na autá treba riadnych znalcov, ale na misie, ich náplň či pušky si trúfnu aj laici. V hlavnej príbehovej línii sa ide tvrdo po dynamických dejových misiách a niet veľa rozptýlenia (akurát plagáty a časáky), no to má výhodu v hutnej náplni, autori vám nestačia dať poriadnu voľnosť, lebo ju nemáte ako využiť.

A tak tvrdo nasledujete príbeh, akčné scény, sem-tam eskort dôležitej osoby či krádež auta. Ak by ste dali do pomeru formu akcie, tesne víťazia prestrelky nad vozením sa po meste a naháňačkami. Tam sa autori snažia využiť aj systém krytia, jemnú deštrukciu prostredia a na výber sú pištole a samopaly, občas granát. Bitky nesú ťažšie momenty, lebo autori na ne ani nekladú dôraz a najmä často proti vám stoja väčší ozembuchovia.

Príjemným bonusom pre mnohých hráčov bude trojica expanzií, kde hráte za Jimmyho alebo Joea. Ak ste si ich nekúpili, získate ďalšie hodiny navyše, kúsky príbehu a najmä vedľajšie misie, takže zrazu kradnete autá, prepadávate iných členov gangu alebo robíte iné fušky. Jimmy je nájomný týpek a patria mu dva kúsky – v prvom si užijete jeho záťahy, no potom ho zradia a v druhej epizóde štýlovo nazvanej Jimmy vendetta sa idete dotyčným pomstiť.

Finálna epizódka Joe’s Adventures má výborný nápad a slúži ako premostenie v deji medzi 40. a 50. rokmi. Má dobrú dĺžku (8 až 10 hodín), príbehové časti i voľné misie. Joe je iný typ ako Vito a najmä priťahuje maléry, no lavíruje medzi viacerými rodinami.

Zdroj | 2K Games

Čo pridáva remaster?

Na hrateľnosti autori nemali čo meniť a treba uznať kvality príbehu, snahu o atmosférické mesto i kvalitné misie. Formálna stránka je už väčšia výzva a po rokoch sa stále ukazujú známe chyby. Platí to najmä pre AI áut a nepriateľov, ktorí sa tradične dokážu niekde zaseknúť. Niežeby bolo potrebné reštartovať pozíciu, ale tie chyby sú nepríjemné a občas ohrozujú priebeh misie. Na druhej strane samotné ovládanie áut či kurzoru počas prestreliek sa dá naučiť – akurát tie modely postáv sú niekedy úsmevné a nepriatelia odpadnú po 2-3 zásahoch ako pajáci.

Veľkým víťazom grafiky ostávajú autá, ktoré majú dobré textúry i fyziku. Pri postavách jednoznačne cítiť starší vek hry a na Xbox One je kvalita textúr dobrá, ale pripomína minulú generáciu konzol najmä pri tvári či pohyboch. Autori čosi zlepšili, niekde prihodili rozlíšenia, no stále máte pocit, že hra je ešte rozmazaná a ťahá zo staršieho rozlíšenia čo môže. Je neuveriteľné vidieť, že hra sa natiahla pri veľkosti viac ako 5-násobne a Mafia II DE zaberá 44 GB !

Zvuk je však celkom dobrý. Hoci priestorový zvuk len občas posilní nejakú prestrelku, do rytmu či jazdy hrá dobrá hudba, či ide o jazz alebo rock ‘n roll. Je tu aj český dabing, je možné, že aj ten naťahuje veľkosť hry.

Ak čakáte dychberúce 4K rozlíšenie Mafie II, nová verzia bude pôsobiť rozpačito. Ale aj po 10 rokoch nám ukazuje dosť dobrý príbeh, variabilné misie, slušné mesto v dvoch obdobiach a vďaka zahrnutým prídavkom si možno zahrať celú porciu hry na jeden hlt, čo zaberie 25-30 hodín. Dobré repete po obsahovej stránke, ale fajnšmejkri idúci po forme budú asi čakať od grafiky viac. A je zrejmé, že najväčší fanúšikovia aj tak budú ešte čakať tri mesiace na jednotku Mafie.

Autori: 2K Games
Cena: 30 €