Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Záchranu pacientov zefektívnili pomocou tabletu a aplikácie

Záchranu pacientov zefektívnili pomocou tabletu a aplikácie
Zdroj | unsplash
Michal Sobek
Záchranu pacientov zefektívnili pomocou tabletu a aplikácie
Zdroj | unsplash
Zdroj | unsplash

Prevoz pacienta sanitkou do nemocnice predstavuje v mnohých prípadoch najkritickejší moment pri záchrane života. Spoločnosť Atos IT Solutions and Services, sídliaca v Madride preto prichádza s vlastnou aplikáciou, ktorá má celý proces záchrany zefektívniť a pomôcť tak zachrániť viac životov.

Toto riešenie už nasadilo práve do ulíc Madridu. Záchranná zdravotná služba SAMUR ho má vo všetkých sanitkách s lekárom, v ktorých vykonávajú rozšírenú kardiopulmonárnu resuscitáciu. Aplikáciu vyvinuli odborníci spoločnosti Atos v spolupráci s odborom madridskej radnice pre záchranné zložky a multidisciplinárnym tímom záchranného systému SAMUR P.C.

Cieľom je rýchlo a presne získať informácie o pacientoch, ktorých prevážajú na urgentný príjem do nemocníc. Riešenie pozostáva z tabletu a aplikácie. Hneď ako posádka zdravotnej služby pacienta naloží, záchranári jednoducho zadávajú všetky informácie o vyšetrení, anamnéze a vykonaných úkonoch cez dotykový tablet priamo do aplikácie.

Obsah pokračuje pod reklamou

Tieto informácie má okamžite k dispozícii personál nemocnice, ktorí sa môže následne na konkrétny prípad vopred pripraviť. Je to pokrok oproti predošlej situácii, kedy museli posádky sanitiek SAMUR vypĺňať papierovú správu, ktorá sa následne skenovala a dopĺňala o údaje zo zásahu.

Samotná aplikácia ponúka reporting a klasifikáciu dát. Tam záchranársky tím vloží všetky údaje od prvotného vyšetrenia cez použité techniky, nasadenú liečbu až po lekárske a sesterské záznamy, spolu so správou o prevoze do nemocnice či prepustení.

Vďaka prenosnej tlačiarni možno správu vytlačiť priamo na mieste zásahu. Tablet je možné integrovať s niektorými zariadeniami v sanitke, ako napríklad s prístrojom na analýzu krvi, defibrilátorom či inými monitorovacími zariadeniami. Všetky analytické dáta, údaje o srdcovej činnosti a podobné dáta tak možno nahrávať priamo do databázy.

Systém bude čoskoro dostupný aj pre sanitky bez lekára, ktorých posádky vykonávajú len základnú resuscitáciu. Časom by sa mohlo takéto riešenie dostať aj k nám, čo by mohlo viesť k záchrane ďalších životov.