Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Má hranie videohier vplyv na IQ detí? Nová štúdia priniesla zaujímavé výsledky

Má hranie videohier vplyv na IQ detí? Nová štúdia priniesla zaujímavé výsledky
Zdroj | Pexels
Tomáš Šmidák
Má hranie videohier vplyv na IQ detí? Nová štúdia priniesla zaujímavé výsledky
Zdroj | Pexels
Zdroj | Pexels

Najnovšie výsledky výskumu z USA ukazujú, že hranie hier môže mať pozitívny dopad na inteligenciu dieťaťa. Má to ale háčik.

V dnešnej dobe sa ešte stále stretávame s názorom, že hranie hier negatívne ovplyvňuje správanie ľudí a najmä detí. Moderné štúdie, však stále viac hovoria o pozitívnych dôsledkoch tejto činnosti . Deti, ktoré hrajú akčné hry ,majú lepšie reflexy a majú tiež nižšie sklony k agresii. Najnovší výskum tiež priniesol ďalšie zaujímavé výsledky z oblasti vplyvu hier na IQ dieťaťa.

Zdroj | Pexels

Štúdie sa zúčastnilo 9 855 detí z USA v rozmedzí 9 – 10 rokov. Denne trávili priemerne 2,5 hodín pozeraním televízie a online videí, 1 hodinu hraním hier a pol hodinu na sociálnych sieťach. Po dvoch rokoch, zozbierali výskumníci dáta od viac ako 5 000 detí.

Pozrite si

Česi vytvorili aplikáciu, s ktorou si vychutnáte pivo aj zadarmo, vďaka AI

Deti, ktoré strávili hraním videohier viac času ako ostatné, zaznamenali nárast IQ až o 2,5 bodu. Testy boli založené na niekoľkých faktoroch. Čítanie s porozumením, vizuálne a priestorové vnímanie, úlohy zamerané na pamäť či flexibilné myslenie a sebakontrola.

Zdroj | Pexels

Aj keď nebol nárast IQ zvlášť markantný, ide o zaujímavé zistenie. Potvrdzuje to tiež teóriu, že inteligencia nie je fixná hodnota, s ktorou sa narodíme, ale vieme ju počas života zvyšovať.

Naopak, pozeranie TV surfovanie na sociálnych sieťach, malo na výsledok testu neutrálny efekt. „Naše výsledky podporujú tvrdenie, že čas pred obrazovkou nenarúša kognitívne schopnosti dieťaťa, a že hranie hier, môže jedincovi zvýšiť inteligenčný kvocient“ vyjadril sa Torkel Klinber, neurovedec z Karolinska inštitútu vo Švédsku.

Zdroj | Pexels

Samozrejme nič nie je čierno-biele. Tím stojaci za výskumom povedal, že mali k dispozícii len malú vzorku a do úvahy sa tiež nebralo genetické a sociálno-politické pozadie subjektu, čo miestami viedlo k sporným výsledkom.

Pozrite si

Slovenské riešenie pre wellbeing budov je vďaka KInIT ekologickejšie

Bolo by potrebné zvážiť aj ďalšie faktory ako napr. vplyv obrazoviek a čas strávenými pred nimi na naše zvyky a fyzické zdravie. Nie je teda možné jednoznačne potvrdiť ani vyvrátiť tieto závery, nakoľko treba vykonať ešte niekoľko ďalších a podrobnejších štúdií.

Zdroj | Pexels

Ak ale budete chcieť najbližšie vášmu dieťaťu zakázať hranie hier, skúste sa nad tým trochu pozastaviť. Možno mu tým viac uškodíte ako pomôžete.