Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Lytro Cinema - dokonalá kamera pre filmárov, ktorá možno vzkriesi 3D

Lytro Cinema - dokonalá kamera pre filmárov, ktorá možno vzkriesi 3D
Zdroj | Lytro
Števo Porubský
Lytro Cinema - dokonalá kamera pre filmárov, ktorá možno vzkriesi 3D
Zdroj | Lytro
Zdroj | Lytro

Lytro pozná asi väčšina z vás. Už pred pár rokmi americká spoločnosť prekvapila úplne novým typom fotoaparátu, ktorý nezachytával klasické Mpx, ale sústredí sa na zachytávanie svetelného poľa. Vďaka tomu je schopný zhotovovať zábery, ktoré je možné preostriť na akýkoľvek bod aj po nasnímaní. Horúcou novinkou je Lytro Cinema, profesionálny systém pre filmárov, ktorý dokáže doslova zázraky.

Pozrite si

Lytro Illum – fotoaparát, ktorý dokáže ostriť na čokoľvek aj po odfotení

Zdroj | Lytro

Už minulý rok spoločnosť Lytro prekvapila virtuálnou kamerou Lytro Immerge, ktorá dokázala snímať 360° videá. Nikdy sme ju však reálne nevideli. Spoločnosť však predstavila Lytro Cinema, ktorá by mohla profesionálov zaujať omnoho viac.

Ako Lytro Cinema vyzerá to netušíme, na zábere vo videu je síce vidieť časť kamery, ale ide asi len o počítačový render. Lytro totiž oficiálne neukázal kameru naživo. ,Zjavne však ide o poriadneho obra, ktorý ešte asi nepozná svoju finálnu podobu. Z videí môžeme ale vidieť, čo všetko dokáže.

https://vimeo.com/161949709

Základom je opäť snímanie obrazu pomocou obrazového snímača, ktorý zachytáva svetelné pole v tzv. Mr (Mega rays). Nasnímaný obraz tak ponúka obrovské dáta pre postprodukciu. Lytro tvrdí, že každý jeden obrázok z videa má 755 Mpx v RAW formáte.

Zdroj | Lytro

Okrem toho vraj ponúkne dynamický rozsah až 16 EV a možnosť natáčania až do 300 fps! To ale nie je všetko. Lytro Cinema vďaka snímaniu svetelného poľa zosníma toľko dát, že v postprodukcii je možné virtuálne premiestniť kameru do akejkoľvek pozície v rámci snímanej scény. Samozrejmosťou je dokonalé zaostrenie na predmet, ktorý si režisér zaumieni.

Obrovskou výhodou je vraj možnosť zmeny akéhokoľvek objektu (napríklad pozadia) vo videu za akýkoľvek iný, keďže každý pixel záznamu má vlastnú hodnotu. Funkciu výrobca nazýva Depth Screen.

Výsledkom z Lytro Cinema môžu byť nielen film pre klasické kino, ale aj pre IMAX, RealD apod. Filmári tak nebudú potrebovať viac kamier pre snímanie 3D, čo by mohlo viesť k opätovnému oživeniu 3D. Či aj v klasických televízoroch je ale otázne.

Cenu výrobca neprezradil, no Lytro Cinema výrobca prenajíma od sumy 125 000 USD.

Zdroj | Lytro

 

Zdroj