Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Luxus vo vesmíre: na vesmírnej stanici Starlab budú aj apartmány Hilton

Luxus vo vesmíre: na vesmírnej stanici Starlab budú aj apartmány Hilton
Zdroj | Voyager Space
Juraj Procházka
Luxus vo vesmíre: na vesmírnej stanici Starlab budú aj apartmány Hilton
Zdroj | Voyager Space
Zdroj | Voyager Space

V rôznych štádiách prípravy je viacero súkromných orbitálnych staníc, takže medzinárodná stanica ISS a čínsky Nebeský palác dostanú spoločnosť zrejme ešte v tejto dekáde.

Hotelový gigant Hilton sa chce podieľať na budúcej stanici s názvom Starlab, ktorej prípravu ohlásili v roku 2021 spoločnosti Nanoracks, Voyager Space a Lockheed Martin.

Pozrite si

Čínske vesmírne ambície sa napĺňajú, Nebeský palác rastie

Obsah pokračuje pod reklamou

Čína síce buduje na obežnej dráhe stanicu Nebeský palác (Tchien-kung), ale zďaleka to nebude „hotel“. Vesmírni turisti, ktorí otvárajú novú kapitolu komerčnej kozmonautiky by však sparťanské podmienky, aké panujú na palube kozmických lodí, alebo na ISS, isto radi vymenili za luxus najlepších hotelov. Nakoniec, kto si môže dovoliť za pár (desiatok) miliónov dolárov kúpiť letenku do vesmíru, ten si rád priplatí aj za pohodlie.   

Zdroj | Bigelow Aerospace

Prierez zamýšľanou súkromnou stanicou B330 spoločnosti Bigelow Aerospace.

„Hilton prinesie svoje renomované odborné znalosti a skúsenosti v oblasti pohostinstva na podporu dizajnu a vývoja posádkových apartmánov na palube Starlabu. To pomôže prehodnotiť ľudské skúsenosti vo vesmíre, vďaka čomu bude dlhší pobyt pohodlnejší,“ uviedli predstavitelia v spoločnom vyhlásení.

Starlab je jednou zo súkromných vesmírnych staníc, ktoré, ako dúfa NASA, nahradia Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS v nadchádzajúcom desaťročí. Hoci NASA nedávno predĺžila podporu operácii na ISS do roku 2030, zároveň plánuje nástupnícke vesmírne stanice, ktoré by mali prevádzkovať súkromné firmy. Rusko chce s podporou ISS skončiť podstatne skôr a od roku 2024 má pracovať na vlastnej orbitálnej stanici.

Zdroj | Voyager Space

Umelecká ilustrácia súkromnej vesmírnej stanice Starlab plávajúcej nad Zemou. 

Voyager a Nanoracks dostali 160 miliónov dolárov v počiatočnej fáze financovania NASA v decembri 2021. Zmluva je súčasťou približne 416 miliónového balíka, ktorý NASA rozdelila medzi tri americké spoločnosti – Blue Origin (130 miliónov dolárov), Nanoracks LLC (160 miliónov USD) a Northrop Grumman Systems Corp. (125,6 miliónov USD). 

Keď bude Starlab pripravený, mal by mať priestor na hostenie až štyroch astronautov naraz, spolu s laboratóriom s názvom George Washington Carver Science Park. Hilton už v minulosti pod svojou značkou DoubleTree uviedol na trh prvý koláčik pečený vo vesmíre. 

Pozrite si

Orion Span chce vesmírny hotel už o dva roky

V budúcnosti plánujú Hilton a Voyager spolupracovať na architektúre a dizajne Starlabu. Súkromná vesmírna stanica bude zahŕňať pohostinské apartmány, zariadenia na spanie a spoločné priestory pre hosťujúcich astronautov. Isté však je, že „wellness“ vo vesmírnom „hoteli Hilton“ ešte dlho bude len slabou esenciou toho, čo ponúkajú hotely na zemi.

Zdroj