Lucid DreamDrive patrí k najpokročilejším asistenčným systémom jazdy

ZDROJ | Lucid Group

Spoločnosť Lucid Group, ktorá zaujala hlavne nadupaným elektromobilom Lucid Air, odhalila detaily svojej vyspelej platformy asistencie vodiča ADAS (advanced driver assistance suite) DreamDrive. Označuje ju ako „technicky najprepracovanejší pokročilý asistenčný systém“ pre vodiča.

Jeho hardvérová výbava a konektivita je vskutku impozantná. DreamDrive má celkovo 32 palubných senzorov, kamier a radarov, vrátane prvého automobilového LIDAR-u v Severnej Amerike. Obsahuje tiež mnohostranný systém monitorovania vodiča a „bleskurýchlu“ palubnú sieť Ethernet.

Pozrite siLucid Air prekonáva aj Teslu! Luxusom, doajzdom, ale aj cenou

Jej základom je gigabitový Ethernet Ring, vysokorýchlostná dátová sieť, umožňujúca vzájomnú komunikáciu štyroch počítačových brán – v každom rohu vozidla sa nachádza jedna.

ZDROJ | Lucid Group

Hardvér zabezpečuje viac ako 30 asistenčných funkcií prostredníctvom užívateľsky prívetivého rozhrania, vrátane predchádzania kolíziám, asistenta jazdy na diaľnici, asistenta pri dopravnej zápche a automatického parkovania. Najpokročilejší asistenčný systém od Lucid bude uvedený vo verzii DreamDrive Pro a ponúkne ďalší hardvér pre počítače a senzory. Bude pripravený na rozširovanie nových funkcií prostredníctvom on-line aktualizácií softvéru OTA (over-the-air).

ZDROJ | Lucid Group

Systém DreamDrive Pro bude štandardným vybavením vo vozidlách Lucid Air Dream Edition a Lucid Air Grand Touring, kým v ostatných modeloch Lucid Air bude voliteľný. Nové funkcie pridávané prostredníctvom aktualizácií OTA zahrnú aj dialničného asistenta Highway Pilot, umožňujúceho podmienené ovládanie bez rúk.

Okrem 14 videokamier, piatich radarových detektorov, štyroch kamier s priestorovým záberom okolia a ultrazvukových senzorov v exteriéri vozidla obsahuje pokročilejší DreamDrive Pro aj polovodičový LIDAR, ktorý prináša dáta vo vysokom rozlíšení s ultra širokým zorným poľom.

Výrobca tvrdí, že táto plejáda detektorov umožňuje systému DreamDrive vnímať podstatne viac informácií ako človek. A hoci nejde o autopilota, fungujú ako neviditeľný „druhý pilot“, ktorý pomáha vodičom dostať sa bezpečne do cieľa.

Pozrite siTesla Vision: špičkový autopilot sa zaobíde bez radaru

Keďže nejde o autopilota, ale „len“ o asistenčný systém riadenia, vodič ho ovláda prostredníctvom rozhrania zobrazujúceho jasné informácie. DreamDrive je vybavený aj reproduktorovým systémom Surreal Sound s 21 reproduktormi, ktorý sprostredkuje akustické informácie a výstrahy. Tie údajne zlepšujú bezpečnostné funkcie.

ZDROJ | Lucid Group

Funkcie Highway Assist pre jazdu na diaľnici a Auto Park pre automatické parkovanie nie sú práve revolučné, keďže podobné nájdeme vo väčšine luxusných modelov.

Highway Assist kombinuje adaptívny tempomat a centrovanie v jazdnom pruhu, aby pomohol udržať Lucid Air v bezpečnej vzdialenosti od vozidla idúceho pred ním a ostatných jazdných pruhov na diaľnici. Funkcia Traffic Jam Assist pracuje pri rýchlostiach do 64 km/h a pomáha centrovať a riadiť vozidlo, keď sú pruhy zablokované hustou premávkou. V rozšírenej verzii DreamDrive Pro získa Highway Assist ďalšie funkcie, ktoré sú zatiaľ vo vývoji.

ZDROJ | Lucid Group

Duchaprítomnosť vodiča sleduje systém cez infračervenú kameru, ktorá sníma polohu hlavy, pohľad očí a žmurkanie a detekcia hands-free vyzve vodiča, aby vrátil ruky na volant. Ak tak neurobí, systém spomalí vozidlo až do úplného zastavenia, aktivuje núdzovú brzdu, zapne výstražné svetlá, zapípa a odomkne dvere, aby mali prípadní záchranári prístup k cestujúcim.

ZdrojINSIDEEVs

Komentáre k článku