Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Logitech G533 Wireless Gaming Headset - 7.1ch zvuk nielen pre hráčov

Logitech G533 Wireless Gaming Headset - 7.1ch zvuk nielen pre hráčov
Števo Porubský
Logitech G533 Wireless Gaming Headset - 7.1ch zvuk nielen pre hráčov
86 %
Logitech na CES 2017 v Las Vegas potešil mnohých hráčov počítačových hier. Predstavil totiž dostupnejší headset zo série G, ktorý ale vybavil 7.1ch virtuálnym zvukom. Novinka po modeloch G933 a G633 ponúka bezdrôtovú alternatívu za pomerne slušnú cenu. Ale všetko postupne.

Výhody

  • výborný zvuk
  • pohodlné nosenie
  • bezdrôtovosť

Nevýhody

  • chýba 3,5 mm audio port
  • chýba obal na prenášanie
  • rýchlo sa opotrebujúci materiál

Logitech G533 Wireless Gaming Headset je krkolomný, no oficiálny názov novinky, ktorá funguje výhradne bezdrôtovo. Spracovanie je výborné, na plastovej konštrukcii nič nepraská ani nevŕzga. Mám ale niekoľko pripomienok nielen k materiálom.

Na čo je dobré, že sa náušníky vyklápajú o 90°? Jediný zmysel vidím v kompaktnejšom stave pri zavesení na držiak na monitore, no tie bývajú dostatočne veľké, aby mohli byť slúchadlá aj v klasickom stave.

Na stole pritom len v takomto stave zaberajú viac miesta. Radšej keby sa vedeli poskladať do seba a byť kompaktnejšie na cestovanie. Na to ale v balení chýba puzdro či obal. Škoda.

Druhý detail, ktorý som si všimol až po čase používania – látkový zošívaný náušník pustil nitku a začal sa otvárať. Pritom náušníky je možné zo slúchadiel zložiť a oprať. To je veľmi praktické, hlavne pre náročných používateľov, ktorí nosia slúchadlá množstvo hodín denne. To kvitujem, len mám obavu o ich životnosť po pár praniach hoc aj v rukách.

Náušníky i výstelka hlavového mosta sú z príjemnej a hlavne vzdušnej látky, ktorú môžete nájsť aj na výstelkách chrbtových častí športových ruksakov. Je príjemná na dotyk a ani po čase nemáte pocit (hlavne takto v lete), že by sa vám uši alebo hlava potila. 350-gramové slúchadlá pritom na hlave nevadia ani po dlhšom nosení.

Navyše lesklé plasty na bokoch mušlí sa už po krátkom čase používania radi poškriabu a ošúchajú, čo je škoda. Materiály sú tak vcelku náchylné na opotrebovanie. To by pri headsete pre hráčov, ktorí ho používajú aj denno-denne nemalo byť.

Všetky ovládacie prvky sú na ľavej mušli. Okrem posuvníka na zapínanie je tu aj tlačidlo na rýchle vypnutie mikrofónu, ktoré je možné konfigurovať a koliesko na ovládanie hlasitosti. Okrem toho tu nájdete aj microUSB port na nabíjanie 1 110 mAh Li-Pol batérie vo vnútri slúchadiel.

Ľavá mušľa obsahuje aj výklopný mikrofón, ktorý sa aktivuje automaticky jeho vysunutím. Z neohybnej ohnutej rúrky sa totiž vysúva ohýbateľná časť, na konci ktorej je mikrofón. Ten má funkciu pre potlačenie šumu a má aj mikro pop filter pre eliminovanie praskania a dýchavých zvukov.

Len taký detail, nechýba vám tu niečo? Čo tak 3,5 mm audio konektor? To väčšina bezdrôtových slúchadiel má. Tieto však nie. Navyše slúchadlá nie sú bluetoothové, ale vyžadujú vlastný vysielač (2,4 GHz), ktorý pripojíte do USB portu počítača či hernej konzoly.

Funguje systémom plug&play, no ak sa chcete s nastavením zvuku pohrať, potrebujete softvér od Logitechu. Žiaľ, macOS ho akosi ignoroval. Áno, podporovaný je len operačný systém Windows, no Logitech Gaming Software je možné stiahnuť aj na macOS.

Pripojenie je pritom bezstratové a Logitech tvrdí, že je lepšie, ako cez Bluetooth. Prenos zvuku je možné využívať na vzdialenosť 15 metrov od vysielača.

Vo vnútri slúchadiel sú osadené 40 mm meniče s rozsahom 20 Hz – 20 kHz s citlivosťou 107 dB a impedanciou 32 ohmov. G533-ky pritom využívajú technológiu DTS Headphone: X 7.1 pre vytvorenie virtuálneho priestorového zvuk. A ide im to celkom dobre.

V softvéri je vraj navyše možné upraviť hlasitosti pre jednotlivé kanály, čo môže byť pre hráčov ešte lepšie. Pri bežnom počúvaní hudby vám 7.1ch virtuálny zvuk môže byť ukradnutý, no keď si zapnete film na Blu-ray s viackanálovým zvukom, je to už iná káva.

Zvuk je mierne prebasovanejší, ale nijak výrazne. Stredy a výšky sa v hlbokých tónoch vôbec nestrácajú a znejú príjemne. Basy vedia byť mohutné, akoby ste ich počuli zo vzdialeného subwoofera. Navyše pri tých najhlbších tónoch slúchadlá, resp. výstelka náušníkov až jemne vibruje, čo pridáva na zážitku. Tieto vibrácie pritom nie sú nijak rušivé. Po zvukovej stránke slúchadlám tak nemožno nič vytknúť.

Batéria má podľa výrobcu vydržať 15 hodín. Žiaľ, 15 hodín sa mi nepodarilo dosiahnuť prakticky nikdy. Zjavne aj preto, že slúchadlám chýba automatické vypínanie. To je možné možno nastaviť cez softvér, no keďže som ho nerozchodil, nemám ako overiť.

Cena slúchadiel je 149 €, čo nie je zlé na takto vybavený model. Škoda chýbajúceho 3,5 mm audio portu, ktorý by rozšíril ich využitie hlavne pri pomerne slabej výdrži batérie. Prečo vlastne výrobcovia slúchadiel ešte neobjavili čaro bezdrôtového nabíjania? Bolo by to určite pohodlnejšie ako hľadať alebo obsadzovať USB kábel na stole.

Čo dodať na záver? Logitech G533 Wireless Gaming Headset je po zvukovej stránke výborným headsetom nielen pre hráčov, ale aj milovníkov filmov, ktorí nechcú vyrušovať okolie hlasným domácim kinom. Cena je pritom vcelku priaznivá. Škoda chýbajúceho 3,5 mm audio portu či na poškodenie náchylnejších častí.