Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Logitech Craft - top klávesnica nie len pre profesionálov

Logitech Craft - top klávesnica nie len pre profesionálov
Erik Birčák
Logitech Craft - top klávesnica nie len pre profesionálov
93 %
Klávesníc mierených na profesionálnu sféru je ako šafranu. Aj preto som privítal nový počin od spoločnosti Logitech, ktorý nie je iba obyčajnou klávesnicou ale dizajnovým kusom pre dizajnérsku prácu. Craft je totiž unikátny model po mnohých stránkach a nevďačí zato iba svojmu "kreatívnemu" koliesku.

Výhody

  • Podpora viacerých zariadení
  • Kreatívne koliesko

Nevýhody

  • Zatiaľ málo podporovaných aplikácií
  • Vyššia cena

Aby som však jedným dychom dodal, tak ono koliesko je najväčším unikátom a lákadlom tejto klávesnice. O čo sa vlastne jedná?

Logitech umiestnil do ľavého horného rohu dotykové koliesko, ktoré funguje na podobnej báze ako Surface Dial od Microsoftu. Viete s ním otáčať a ovládať tak rôzne nastavenia v aplikáciách, alebo môžete dotykom poklepať po vrchnej ploche kolieska a vyvolať tak napríklad kontextové menu.

Logitech vytvoril profily pre rôzne aplikácie, medzi ktoré sa okrem Adobe Photoshopu, Premiere či Illustratora dostali aj aplikácie z kancelárskeho balíka Office.

Koliesko samozrejme funguje aj mimo tejto hŕstky aplikácií, no jeho funkcie sú väčšinou obmedzenejšie a skromnejšie v porovnaní s aplikáciami s priamou podporou od Logitechu.

Z vlastnej skúsenosti mi prišlo používanie Craftu vo Photoshope veľmi intuitívne a uľahčovalo mi prácu, naopak vo Worde som dával prednosť Klasickým klávesovým skratkám. Prechádzanie záložiek v Google Chrome je naopak super nápad, aj keď je to viac menej o peknom efekte než o praktickosti.

Craft však nie je iba točiacim sa kolieskom ale prémiovo spracovaným kusom hardvéru. Celé telo klávesnice je z kovu a aj kvalita jednotlivých kláves je na vysokej úrovni. Logitech zvolil klávesy z nízkym zdvihom a jemným preliačením v strede, čím sa Craft podobá viac notebookovým a Apple klávesniciam, než klasickým klávesom stolových počítačov.

Nepovažujem to však za nevýhodu, na klávesnici sa píše naozaj skvelo. Skvelým detailom je inteligentné podsvietenie, ktoré sa zapne iba v prípade že na klávesnici pracujete. Aktivuje sa automaticky keď sa ku klávesnici priblížite rukami.

Poslednou, no nemenej podstatnou vlastnosťou je Flow. Táto technológia umožňuje prácu s viacerými počítačmi súčasne. Klávesnicu je možné pripojiť pomocou bezdrôtového prijímača, USB kábla alebo Bluetooth-u až ku trom zariadeniam.

Medzi nimi sa potom môžete prepínať pomocou kláves na to určených. To ale nie je ani zďaleka všetko. Ak máte k dispozícii myš z rady Logitech MX, tak sa tieto dve zariadenia navzájom rozpoznanú.

Flow potom zabezpečuje, že môžete prechádzať myšou medzi obrazovkami jednotlivých počítačov a klávesnica bude inteligentne nasledovať tam, kde máte práve kurzor.

Flow funguje aj naprieč operačnými systémami, čo je obzvlášť užitočné pokiaľ vo vašej kreatívnej pracovni používate súčasne Windows a Mac.

Logitech Craft je tak veľmi zaujímavým počinom rozširujúci rad zariadení MX a poskytujúci unikátny spôsob ovládania dizajnérskych a kancelárskych aplikácií.

Integrácia s inými zariadeniami z rovnakej rodiny a možnosť pripojenia na viacero zariadení je skvelým nástrojom ako zefektívniť prácu na viacerých platformách súčasne. Skvelý dizajn a kvalitná konštrukcia sú tak už iba čerešničkou na torte.

Od redakcie TECHBOX získala klavesnica Logitech Craft ocenenie TIP REDAKCIE.