Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Eco
  • 3 min.
  • 21.6.2012

Lietajúcu elektráreň Makani Power podporuje aj Google

Lietajúcu elektráreň Makani Power podporuje aj Google
Juraj Procházka
Lietajúcu elektráreň Makani Power podporuje aj Google

Veterné elektrárne bez vetra pochopiteľne nefungujú a viac vetra, alebo silnejšie prúdenie vzduchu znamená viac energie. Preto sú niektoré lokality pre stavbu veterných fariem vhodné, iné nie. Ak ale umiestnime veternú turbínu dostatočne vysoko, pozemné prekážky prestanú hrať rolu a vo vyšších vrstvách navyše prúdia vetry väčšou rýchlosťou ako pri zemi. Aj preto sa konštruktéri snažia čoraz častejšie vytvoriť model lietajúcej upútanej veternej elektrárne.

 

 Makani Power

Prototyp lietajúcej turbíny Makani Power má výkon 30 kW. Zdroj: Makani Power

O turbíne vo forme vzducholode od Altaeros Energies sme písali v článku Rozkážeme vetru, dažďu…. Ďalším adeptom na výrobu lietajúcich turbín je americká firma Makani Power z Kalifornie. Vytvorila ju v roku 2006 parta nadšencov v rámci iniciatívy RE podporovanej nadáciou Google.org. Makani Power už zostrojila niekoľko prototypov lietajúcich turbín (AWT) a vyzerá to, že má dôveru silných hráčov. Okrem Google.org ju totiž sponzoruje aj americké ministerstvo energetiky.

Ako vidieť na videu, ktoré zobrazuje fungovanie prototypu turbíny Wing 7 s výkonom 30 kW, ide v podstate o šarkana, ktorý je pripútaný na lane a opisuje ideálnu kruhovú dráhu. Niektoré vrtule neslúžia len na pohon generátorov, ale aj na vzlietnutie a korekcie letovej dráhy. Nie je to teda úplne jednoduchá mašinka. Lano okrem ukotvenia pritom zabezpečuje aj prenos vyrobenej elektriny do siete. Krídlo môže lietať vo výške 250 až 600 m, kde o dobré vetry nie je núdza a podľa výrobcu sa pri lietajúcich veterných elektrárňach ušetrí až 90 percent materiálových nákladov, keďže netreba stožiar.

 Makani Power

Samozrejme výkon 30 kW je na komerčné využitie príliš malý, ale Makani Power vyvíja turbínu o výkone 600 kW, ktorá by sa už mala sériovo vyrábať. Jej cena by mala byť pritom nižšia oproti konvenčným veterným „mlynom“. V budúcnosti majú byť k dispozícii lietajúce veterné turbíny s výkonom dokonca 5 MW. Jediným otáznikom pri všetkých tých benefitoch je bezpečnosť. V prípade neriadeného pádu v dôsledku poruchy, alebo silného vetra, by z lietajúcej turbíny veľa nezostalo a mohlo by dôjsť k ohrozeniu ľudí v pomerne širokej zóne na zemi. V prípade víchrice bude zrejme nutné lietajúce elektrárne stiahnuť na zem a ukotviť ich. Ale inžinieri sú na to, aby sa s problémami popasovali, no nie?